آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۸۰۰
بین الملل
۹

حمایت واشنگتن از تل آویو برای اشغال کرانه باختری

خواب صهیونیست ها تعبیر نخواهد شد

گروه بین الملل: هم پیمانی واشنگتن و تل آویو در خصوص اشغال بخش دیگری از کرانه باختری و الحاق آن به سرزمین های اشغالی، وارد فاز تازه ای شده است. بااین حال تحلیلگران مسائل منطقه متفق القول هستند که اشغال کرانه باختری نیز به مانند معامله قرن، محکوم به شکست خواهد بود. 

حمایت آمریکا از اشغالگری دوباره صهیونیست ها «آوی برکوویتز» که به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در مذاکرات بین المللی از چندی قبل جایگزین «جیسون گرینبلات» در مذاکرات سازش شده، در فلسطین اشغالی با «بنی گانتز» وزیر جنگ این رژیم دیدار کرد.بنا بر اعلام وزارت جنگ رژیم صهیونیستی، «بنی گانتز» در دیدار با «برکوویتز» که با حضور «دیویدفریدمن» سفیر واشنگتن در تل آویو انجام شد، درباره «طرح صلح آمریکا» دیدار کرد.رایزنی گانتز با این مقام دولت ترامپ درباره طرح ادعایی صلح آمریکا که به «معامله قرن» معروف شده، در حالی صورت گرفته که رسانه ها از رایزنی های فشرده تل آویو  و واشنگتن در روزهای اخیر درباره طرح اشغال کرانه باختری خبر دادند.برخی رسانه های رژیم صهیونیستی و آمریکایی خبر دادند، دولت ترامپ درصدد است  بعد از اطمینان از اتفاق نظر کابینه ائتلافی نتانیاهو و گانتز درباره طرح اشغال کرانه باختری، حمایت خود را از این طرح اعلام کند.بنا بر اعلام رسانه های صهیونیستی، نماینده ویژه ترامپ در مذاکرات سازش در سفر به فلسطین اشغالی در نظر دارد با نتانیاهو، گانتز و همچنین «گابی اشکنازی» وزیرخارجه این رژیم دیدار داشته باشد.

صهیونیست ها سردرگم هستند

طبق گزارش روزنامه «جروزالم پست»، گانتز در دیدار با برکوویتز و هیئت آمریکایی اعلام کرد که از نظر او مقابله با کرونا و کاهش نرخ بیکاری مهم تر از اجرای طرح اشغال کرانه باختری است.وزیر جنگ کنونی و نخست وزیر چرخشی رژیم صهیونیستی بارد تاریخ اعلام شده نتانیاهو برای اجرای طرح اشغال 30 درصد از کرانه باختری تاکید کرد که او اول جولای (11تیر) را «یک تاریخ مقدس» نمی داند و مقابله با کرونا و کاهش نرخ بیکاری در فلسطین اشغالی از اولویت بالاتری برخوردار هستند.

اظهارنظر گانتز در رد تاریخ اول جولای در شرایطی صورت گرفته که پیش ازاین نتانیاهو از این روز به عنوان روز اجرای طرح اشغال کرانه باختری خبر داده بود.

خیانت دوباره اروپا به فلسطینیاندر این میان، کشورهای اروپایی نیز کماکان رویکرد دوگانه و متناقضی را در قبال طرح اشغال کرانه باختری اتخاذ کرده اند. 

رئیس کمیسیون اروپا در اظهاراتی که نشان از عقب نشینی این اتحادیه در نشان دادن واکنش قاطع به طرح رژیم صهیونیستی برای اشغال کرانه باختری بود، گفت: ابتدا باید ببینند چه پیش می آید.درحالی که پیش تر مقام های مختلف کشورهای اروپایی از لزوم واکنش جدی به طرح رژیم صهیونیستی برای اشغال بخش های بزرگی از اراضی خصوصی فلسطینیان در کرانه باختری صحبت کرده بودند، این بار «اورسولا ون درلین» تلویحا  از احتمال هرگونه واکنش محکم عقب نشینی کرد.ون درلین در مصاحبه با شبکه رادیویی «دی ال اف»، در فاصله دو روز مانده به تاریخ اعلامی رژیم صهیونیستی برای اجرای طرح اشغال کرانه باختری (یکم جولای)، گفت که هر واکنشی به این طرح بسیار نامشخص و فرضی خواهد بود.

وی دراین باره گفت: «همه ما موافق هستیم که(طرح) الحاق با قوانین بین المللی در تناقض است اما اجازه دهید ابتدا ببینیم اسرائیل چه کاری می کند سپس روندهای دقیق و فرآیندهای تصمیم گیری مشخصی درباره نحوه واکنش اتحادیه اروپا وجود دارد.»

این در حالی است که چندی پیش بیش از یک هزار قانون گذار اروپایی از 26 کشور در نامه ای، که برای وزرای خارجه کشورهای خود ارسال کردند، ضمن مخالفت با طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری، خواستار واکنش مناسب دولت های خود به این اقدام احتمالی رژیم صهیونیستی شدند.

این بازی محکوم به شکست است 

رژیم صهیونیستی بعد از شناسایی قدس به عنوان پایتخت این رژیم توسط آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس، با حمایت های دولت ترامپ قصد دارد 30 درصد از کرانه باختری فلسطین را به قلمرو خود ملحق و آن را رسمااشغال کند.مقامات و گروه های فلسطینی این اقدام را بخشی از طرح ضد فلسطینی آمریکا موسوم به معامله قرن می دانند و به همین دلیل خواستار قطع همکاری با آمریکا و اسرائیل هستند. تشکیلات خودگردان این هفته اعلام کرد که همکاری امنیتی و اطلاعاتی با تل آویو و واشنگتن را به حالت تعلیق درآورده است.

واقعیت امر این است که واشنگتن و تل آویو هر دو در منطقه بازی را باخته اند! در چنین شرایطی رئیس جمهور آمریکا و استراتژیست ها و سیاستمداران حامی طرح معامله قرن در واشنگتن و منطقه، تعادل خود را به طور کامل از دست داده اند. آن ها هم اکنون نماد و نشانه ای از تضعیف و تطمیع ملت های مسلمان مشاهده نمی کنند. ترامپ و پمپئو هر آنچه امروز می بینند، مبتنی بر آگاهی ملت های منطقه علیه معامله قرن و دیگر طرح های مبنایی آمریکاست. در چنین شرایطی همراهی مطلق نتانیاهو یا بنی گانتز و لیبرمن در داخل سرزمین های اشغالی با طرح معامله قرن، دیگر محلی از اعراب برای کاخ سفید ندارد؛حتی دیگر برای رئیس جمهور آمریکا اهمیتی ندارد که چند نفر از حکام خودفروخته عربی منطقه برای تحقق این طرح حاضر به تحمل هرگونه خفتی از سوی دیگران باشند!

هشدار دوباره فلسطینیان به کاخ سفید

«احمد مجدلانی» وزیر توسعه اجتماعی و عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) تاکید کرد که اظهارات آمریکا درباره طرح اشغال کرانه باختری، تلاش برای فریب دادن جهانیان است.مجدلانی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت که «آمریکا برای الحاق کرانه باختری اشغالی، به اسرائیل چراغ سبز نشان داده است... و اظهارات دولت آمریکا درباره عملیات الحاق... بخشی از معامله قرن آمریکایی است.»معامله قرن طرح صلح تحمیلی آمریکاست که به صورت جانبدارانه از رژیم صهیونیستی تدوین شده است.مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اخیرا ادعا کرد که مسئله اشغال کرانه باختری، «به اسرائیل واگذار شده و گسترش حاکمیت خود، تصمیمی است که باید اسرائیلی ها اتخاذ کنند.»

این وزیر فلسطینی در واکنش به این اظهارات تاکید کرد که این مسئله بدین معناست که «اسرائیل تصمیم می گیرد و ما (دولت آمریکا) از تصمیمات آن حمایت می کنیم.»

وی با بیان این که طرح اشغال، شامل «الحاق کامل کرانه باختری است، نه آنچنان که گفته می شود، بخشی از آن» وی همچنین تاکید کرد که سران فلسطین و ملت این کشور در حال انجام اقداماتی برای مقابله با این اشغالگری هستند.