آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۸۰۰
اجتماعی
۱۰

شناسایی 10 برابری بیماران در خارج از بیمارستان ها

کرونا به قوت خود باقی است!

گروه اجتماعی: بازگشت محدودیت ها در شهرهای دارای وضعیت قرمز و استفاده اجباری از ماسک دستکم به مدت دو هفته، تازه ترین تصمیمات ستادملی مقابله با کروناست، اما این تصمیمات دیرهنگام در شرایطی اخذ می شود که صاحب نظران نسبت به وخامت اوضاع هشدار می دهند، به گونه ای که از نظر گاه آن ها وضعیت می تواند چنان بعد گسترده ای به خود گیرد که حتی از توان خدمات رسانی مراکز درمانی نیز خارج باشد. 

براین اساس، رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از اعمال  محدودیت های لازم برای استان های دارای وضعیت قرمز، با پیشنهاد ستاد استانی به وزیر کشور و وزیر بهداشت سخن گفت. قرار است این محدودیت ها به مدت یک هفته و در صورت لزوم، تمدید شود. روحانی تاکید کرد که از 15 تیرماه ماسک زدن در مکان هایی که تجمع وجود دارد و یا سرپوشیده است، الزامی شده و چنانچه لازم باشد، مصوبه ماسک زدن تا مردادماه هم تمدید می شود.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت ایران هم روز شنبه از آغاز کمپین«#من_ماسک_می زنم» خبر داد. به گفته حریرچی هر 33 ثانیه یک نفر در کشور به بیماری کووید-19 مبتلا می شود و هر 13 دقیقه یک نفر جان خود را از دست می دهد. اما از این آمارها نگران کننده تر، سخنان محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت است که اعلام کرده، شمار بیماران شناسایی شده در خارج از بیمارستان ها 10 برابر آمار بیمارستانی آن است.

او روز یک شنبه هشتم تیرماه  گفت که ما در موج سنگین بیماری به سر می بریم و باید طوری مدیریت کنیم که مردم کمتر به بیمارستان ها و بخش های مراقبت ویژه بروند و تعداد فوتی ها کاهش پیدا کند.

در هفته های اخیر شیوع کرونا در شماری از استان ها شدت گرفته و بر آمار مبتلایان و درگذشتگان افزوده شده است. بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ابتلای 222 هزار و 669 نفر به این بیماری تایید شده و شمار درگذشتگان هم 10 هزار و 508 نفر گزارش شده است.

مقام های وزارت بهداشت نسبت به وضعیت برخی استان ها از نظر شیوع کرونا هشدار داده اند که مطابق آخرین خبرها، استان های خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان های بوشهر، ایلام، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند. تداوم افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خوزستان، کار را به جایی رسانده که 85 درصد از ظرفیت تخت های بیمارستانی در این استان تکمیل شده و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز بالا رفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در خوزستان را ناشی از رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط اصناف، مردم و ادارات و همچنین افزایش بیماریابی عنوان کرده اند.

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت هم با اشاره به شیوع کرونا در آذربایجان غربی گفته است: از اردیبهشت و خردادماه با توجه به بازگشایی های کشوری و عادی انگاری و عادی پنداریکه در کل کشور حاصل شد رفتار مردم تغییر و با عدم رعایت نکات بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی در این استان شاهد افزایش قابل توجهی از موارد بروز بیماری در استان آذربایجان غربی بودیم.

دیروز، فرزین رضاعی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم از شناسایی 124 بیمار جدید مبتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته در این استان خبر داد. او تاکید کرد، باید همچنان روند فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، شست وشوی مرتب دست ها با آب و صابون، اجرای اصول بهداشتی و قرنطینگی تا قطع زنجیره این ویروس مهلک رعایت شود در غیر این صورت افزایش تعداد مبتلایان و مرگ بر اثر کرونا در استان را شاهد خواهیم بود. به گفته حمیدرضا رحیمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر 350 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های  این شهر بستری هستند و روزانه حدود 400 بیمار مبتلا به کووید 19 به اورژانس بیمارستان های مشهد مراجعه می کنند.