آرشیو سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۸۰۰
صفحه آخر
۱۲

«جلسه غیرعلنی 2» پیگیر وعده های نمایندگان خانه ملت

حدیثه سوختانلو

مجلس شورای اسلامی به عنوان رکن قانون گذار کشور در طول 40 سال از تاسیس خود با فراز و نشیب های بسیاری مواجه بوده است و در برهه هایی از تاریخ، تصمیمات و قانون های سرنوشت سازی را برای کشور وضع کرده است.

اکنون پس از حرف وحدیث های متعدد پیرامون عملکرد ضعیف مجلس دهم و باروی کار آمدن مجلس یازدهم شبکه سه سیما با ساخت برنامه تلویزیونی «جلسه غیرعلنی» و دعوت از نمایندگان مجلس یازدهم، حرکتی تازه را در تاریخ برنامه سازی تلویزیون رقم زده است.

جوان گرایی محوریت اصلی این برنامه است و نمایندگان جوان مجلس یازدهم با حضور در این برنامه مجال مناسبی را برای بیان عقاید و آرا خود پیرامون موضوعات مختلف پیدا کردند.  انتخاب مهمانان به گونه ای است که می توان پوشش اکثریت تخصص و مهارت ها را در آن مشاهده کرد. 

شاید یکی از نقاط مثبت این برنامه را بتوان کمک به شفافیت آرا و عقاید نمایندگانی دانست که قرار است برای آینده چهارساله ملت تصمیم گیری و جریان سازی کنند. البته نباید از این نکته فارغ شد که نمایش شفاف دیدگاه های یک نماینده در یک برنامه تلویزیونی و در برابر  افکار عمومی دارای تبعات و آثار فراوانی است و درصورتی که مردم عملکردی در تضاد با این عقاید مطرح شده را مشاهده کنند، قطعا دچار بی اعتمادی و بی انگیزگی در مواجه باسیاست مداران و مسئولان کشور و رویدادها و اتفاقات جامعه خواهند شد. 

اظهارنظر نمایندگان مهمان در خصوص عملکرد مجلس دهم از رویکردهای اصلی این برنامه است و این امر می تواند خود اقدامی پیشگیرانه در جهت عدم تکرار تصمیمات اشتباه و روند نامناسب و غیر موثر مجلس های دوره قبل باشد چراکه نمایندگان با اظهارنظر درباره ضعف های مجالس پیشین باید خود را در قبال بازسازی مخروبه های به جامانده از دوره های قبل و ساخت مسیری تازه برای شکوفایی و پیشرفت کشور در تمام عرصه ها مسئول بدانند. 

شاید یکی از ایرادات وارده به برنامه جلسه غیرعلنی که گاهی اوقات منجر به ایجاد روندی روتین و تکراری در این برنامه می شود را بتوان پرسش های ثابت و تکراری از هر نماینده در هر قسمت برنامه دانست که نیازمند تجدیدنظر و فضاسازی با پرسش های تازه و متفاوت می باشد. از سوی دیگر، صندلی سکان داران مجلس در برنامه جلسه غیرعلنی نیازمند حضور پیشکسوتان و ریش سفیدان عرصه سیاست و دانش است تا بتوان با نمایش طیف های فکری و جبهه گیری های مختلف، به  مخاطب، امکان قضاوت صحیح را در خصوص عملکرد و اتفاقات رخ داده در مجلس داده شود. 

شایان ذکر است که رسانه ملی با ساخت این برنامه جدید و  فارغ از ساختارهای موجود، سطحی از انتظار و توقع را در مخاطب ایجاد می کند که در کنار معرفی نمایندگان خانه ملت و ایده ها و تفکرات آنان، در برهه دیگری از زمان، برنامه جلسه غیرعلنی 2 را برای پیگیری و بررسی مباحث مطرح شده قسمت های قبل بسازد تا این ساختارشکنی و ایده نو برای برنامه سازی به هدفی متعالی برای رفع مشکلات مردم و کمک به ارزش ها و هنجارهای اصیل فراموش شده در کشور باشد.