آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

یک کارشناس سینما تاکید کرد: عدم تدبیر و هوشمندی در بازگشایی سالن های سینما

یک کارشناس سینما معتقد است، در شرایطی که شیوع ویروس کرونا رو به افزایش است بازگشایی سالن های سینما و تئاتر و... اقدامی دور از تدبیر و درایت است که مردم و اهالی فرهنگ و هنر را متضرر می سازد.

سید رضا منتظری، کارشناس سینما و فعال رسانه ای در گفت وگو با خبرنگار کیهان گفت: با توجه به اینکه وضعیت شیوع ویروس کرونا روز به روز در حال افزایش است، من با بازگشایی سالن های سینما و تئاتر و برگزاری کنسرت های موسیقی و جشنواره ها به شدت مخالف هستم. این اقدامات تنها بازی با جان مردم است. اگر هم هدف از بازگشایی سالن های سینما و تئاتر و موسیقی و برگزاری جشنواره ها، دغدغه معاش هنرمندان است، دولت موظف است بخشی از بودجه های هنگفتی که مصرف می کند را به معیشت اهالی فرهنگ و هنر اختصاص دهد تا دچار مشکل معاش نباشند.

وی افزود: یکی از مدیران سازمان سینمایی با خرسندی تمام از فروش یک میلیارد تومانی فیلم ها در ابتدای بازگشایی سالن های سینما صحبت کرده بود. این درحالی است که با بلیت 20 هزار تومانی، این فروش، جای افتخار ندارد. ضمن اینکه چرا فقط به میزان فروش می پردازند و تعداد مخاطب را در نظر نمی گیرند؟ چون من خودم طی روزهای گذشته به چند سالن سینما مراجعه کردم و از نزدیک مشاهده کردم که سالن های سینما خالی بودند و مردم استقبالی نکرده بودند.

منتظری ادامه داد: بازگشایی سالن های سینما در این شرایط علاوه بر اینکه بازی با سلامت و جان مردم محسوب می شود، یک اقدام ضدفرهنگی هم هست. افرادی که خودشان را شخصیت فرهنگی می دانند، باید برای فرهنگسازی قدم بردارند، اما بازگشایی سینماها حرکت در مسیر فرهنگ سوزی است. اکران فیلم ها یعنی مسئولان این عرصه، نه ارزشی برای سلامتی مردم قائل هستند و نه احترامی برای صاحبان و سازندگان آثار سینمایی. یک فیلم پر سروصدای جشنواره فجر اخیر و یک فیلم کمدی روی پرده رفته اند و بعد از این تقریبا دست سینما از فیلم هایی که بتوانند مردم را به سینما بکشانند خالی خواهد بود.

این کارشناس سینما در پایان گفت: بازگشایی سالن های سینما از نظر من تنها یک بازی روانی و یک بازی سیاسی است و هیچ منطق و عقلانیتی در این کار وجود ندارد. همچنانکه در سایر حوزه های فعالیت سینما شاهد هیچ گونه تدبیر، درایت و هوشمندی از سوی دولت نبوده ایم، در زمینه بازگشایی سالن های سینما نیز تدبیر و عقلانیتی به کار نرفته است. به خاطر تصمیم گیری های اشتباه مدیران سینمایی، صاحبان فیلم ها و مردم متضرر خواهند شد.

نشست جمعی از سینماگران با سعید جلیلی

جمعی از سینماگران با سعید جلیلی، نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی دیدار کردند.

جلیلی در این نشست، اظهار داشت: رسالت سینما این است که سایه به سایه تحولات کشور را دنبال کند و سینماگر ما اگر جایی می بیند کار خوبی صورت می گیرد با هنرش آن را حمایت کند، همچنان که اگر خطایی می بیند داد بزند تا جلوی خطا گرفته شود. اگر جایی هم کاری ناقص است با هنرش برای تکمیل آن گام بردارد و اگر می خواهیم جامعه رشد کند این نگاه: «تایید. تصحیح. تکمیل»؛ نه فقط در سینما، بلکه در بقیه هنرها و رسانه ها از شعر تا منبر و... نیز باید مورد توجه باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: سینما می تواند روندهای کشور را تصحیح و تکمیل کند. اگر کسانی خواستند در این مسیر حرکت کنند، وظیفه ماست که به آنها کمک کنیم و موانع را از سر راهشان برداریم.

وی دراین باره با ذکر یک مثال از پیگیری و تصحیح روند کشور توسط دانشجویان دانشگاه سهند تبریز، تصریح کرد: پیش از این جلسه، جلسه ای با دانشجویان دانشگاه سهند داشتیم که در آن گزارشی از فعالیت های دانشجویی ضدفساد ارائه شد. این دانشجویان همت کردند و مشکلات عدیده خصوصی سازی ماشین سازی تبریز را فریاد زدند؛ سرمایه ای نزدیک به چندهزار میلیارد به فردی واگذار شده بود که اهلیت این کار را نداشت؛ دانشجویان تا آخرین لحظه، این مسئله را پیگیری کردند و قوه قضائیه نیز او را خلع یدکرد و تلاششان به ثمر نشست.

نماینده رهبرانقلاب در شورای عالی امنیت ملی در همین رابطه افزود: در جلسات دیگری کارگران هپکو، آذرآب و کشت و صنعت دشت مغان اینجا آمدند و مشکلات خود را مطرح کردند. طبیعتا جنس موضع گیری و اعتراض امثال بنده در این موارد، با جنس اعتراض اهالی هنر متفاوت است. شما می توانید این مشکلات را با زبان هنر در قالب فیلم سینمایی و مستند، به تصویر بکشید و فضای رسانه ای را به نفع مردم تغییر دهید. مشکلات اخیر در خصوصی سازی چند شرکتی که ذکر شد، یکی از مصادیق مناسب جهت ورود اهالی سینما به این مسائل است تا به اصلاح روند بپردازند.

دکتر جلیلی با بیان این نکته که «سینما یک قدرت است»، گفت: برداشت من به عنوان یک مخاطب این است که همانگونه که اسلحه یک قدرت است و می تواند فردی را از پا در بیاورد؛ سینما هم به مثابه یک ابزار قدرتمند، می تواند حق را باطل و باطل را حق نشان دهد.

مجموعه آثار «حمید سبزواری» رونمایی شد

آیین رونمایی از مجموعه «این بانگ آزادی» مجموعه آثار زنده یاد استاد حمید سبزواری دوشنبه شب گذشته با حضور خانواده و اهالی علم در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

آیت الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در این مراسم گفت: اخیرا به مسئول جدید حوزه هنری آقای محمد مهدی دادمان عرض کردم یکی از کارهای بر زمین مانده به برگزاری «کنگره علمی فنی و ادبی» درخور حمید سبزواری از سوی حوزه هنری است. ما نیز در پژوهشگاه قول همکاری می دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به گردآورندگان مجموعه آثار حمید سبزواری یعنی حسین اسرافیلی محدثی خراسانی و رضا اسماعیلی خداقوت گفت و بیان داشت: من شاهد حمله ها و دعوا و نزاع بین خودی ها بودم گاهی خودی ها هم به حمید طعنه می زدند اما ایشان لحظه و ذره ای کوتاه نمی آمد.

در بخش دیگری از این مراسم رضا اسماعیلی از گردآورندگان این کتاب نقش بسیج هنرمندان را در چاپ و انتشار این اثر موثر دانست و گفت: استاد سبزواری پیر، پدر، پیشکسوت و کاروان سالار شعر انقلاب و دیده بان فرهنگی و دغدغه مند انقلاب اسلامی بود. اگر بخواهیم تاریخ و منظومه انقلاب را مرور کنیم ناگزیر هستیم آثار حمید سبزواری را نیز بررسی کنیم. آثار او پیوند با تاریخ انقلاب دارد.

در بخش پایانی مراسم فرزند مرحوم حمید سبزواری، نسبت به تخریب خانه این شاعر هشدار داد و گفت: از همین جا اعلام می کنم اگر مسئولین فکری نکنند این خانه که پدرم قصد داشت برای شعرای سبزوار فراهم شود تخریب خواهد شد.

خاطرات شهید مدافع حرم «سعید سامانلو» رونمایی شد

همزمان با انتشار کتاب «فقط برای خدا»، مجموعه خاطرات شهید مدافع حرم سعید سامانلو، مراسم رونمایی از این کتاب تازه نشر با حضور پدر و برادر شهید سامانلو، نویسنده کتاب و اعضای انتشارات شهید کاظمی در دفتر انتشارات برگزار شد.

به گزارش فارس، کتاب «فقط برای خدا» حاصل چندین سال تلاش سیده هدی بتول موسوی است که در قالب خاطرات به رشته تحریر درآمده است.

در این مراسم که با حضور پدر شهید، برادر شهید و نویسنده محترم کتاب برگزار شد ضمن تشکر از نویسنده و خانواده محترم شهید به نحوه گردآوری خاطرات و مصاحبه با افراد مختلف از خانواده تا دوستان و همرزمان شهید توسط نویسنده پرداخته شد و در پایان پدر شهید ضمن اظهار خرسندی و رضایت از انتشار این اثر، خاطراتی از فرزند شهیدش بیان و در پایان از کتاب رونمایی کردند.

در این رونمایی نکاتی از مظلومیت و گمنامی شهید بیان شد.پدر شهید به درجه عرفان، خلوص و گمنامی این شهید اشاره کردند و بیان داشت که این شهید دست نوشته ها و الهی نامه ای دارد که می تواند سند این درجات عالیه را اثبات کند و این نشان از مظلومیت و اقتدای ایشان به مادر اهل بیت (ع)، حضرت زهرا (س) است که در دست نوشته هایش می دیدم که وقتی با خدا گفت وگو می کند این گونه ابراز کرده بود که: «خدایا دوست دارم نحوه شهادت خانم حضرت زهرا (س) را درک کنم. یاریم بده...»

شهید سعید سامانلو دی ماه 1360 در قم به دنیا آمد و 16 بهمن 1394 در منطقه نبل الزهرای سوریه به فیض شهادت نائل شد.

تجلیل از «جمال شورجه» در اختتامیه قلم زرین

اختتامیه دوره هجدهم جشنواره قلم زرین 14 تیرماه ساعت 16 در محل سالن اجتماعات انجمن قلم ایران برگزار می شود.

معرفی بهترین کتاب های سال 1398 در 3 حوزه نقد و پژوهش، داستان و شعر بزرگسال و شعر و داستان در حوزه کودک و نوجوان به جامعه ادبی، از اهداف این برنامه است؛ ضمن آنکه نکوداشت یکی از اهالی پیشکسوت فرهنگ و ادب عضو انجمن از دیگر برنامه های جشنواره ادبی است.

در این مراسم از «جمال شورجه» به عنوان یک هنرمند ارزشی و فرهنگی عضو انجمن قلم، تجلیل به عمل می آید.