آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۴
صفحه اول
۱

تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با واکنش قاطع تهران، مسکو و پکن روبه رو شد

اقدام مشترک علیه توطئه «تمدید»

فتاح غلامی

 نشست دیروز شورای امنیت که به صورت مجازی برای بررسی قطعنامه پیشنهادی آمریکا درخصوص تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برگزار شد با سخنان قاطع وزیر خارجه کشورمان همراه بود که نسبت به هرگونه همراهی با آمریکا در این زمینه هشدار داد. محمدجواد ظریف که به صورت ویدئوکنفرانس در این نشست حضور یافته بود آمریکا را مسوول وضعیت فعلی دانست و ضمن انتقاد از عدم استقلال اروپا در مقابل آمریکا تاکید کرد که اقدام ایران در صورت نقض قطعنامه 2231 قاطع خواهد بود. نمایندگان چین و روسیه نیز در این نشست به شدت از اقدامات آمریکا در خصوص برجام انتقاد کرده و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و ادعاهای آمریکا در خصوص استفاده از مکانیسم ماشه را ناممکن دانستند. در نشست دیروز شورای امنیت حتی کشورهای اروپایی هم از موضع آمریکا در خصوص تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت نکردند.  

این جلسه در حالی برگزار شد که نماینده دبیر کل سازمان ملل در گزارشی که در ابتدای جلسه ارائه کرد ادعاهای قبلی مبنی بر اینکه سلاح های استفاده شده در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، ایران بوده است را تکرار کرد.  

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در این نشست با تکرار ادعاهای این کشور درباره نقش ایران در منطقه، تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را ضروری عنوان کرد و با ناقص خواندن برجام گفت: ترجیح ما این است که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با شورای امنیت کار کنیم.

نماینده چین در شورای امنیت، دلیل اصلی بحران فعلی را خروج آمریکا از برجام و تحریم های یکجانبه این کشور دانست و بر ضرورت کنار گذاشته شدن این تحریم ها از سوی آمریکا تاکید کرد. وی مخالفت قاطع چین با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی را اعلام کرد و ضمنا تاکید کرد آمریکا از برجام خارج شده و دیگر شریکی در این توافق نیست و نمی تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند. نماینده چین همچنین بار دیگر مخالفت کشورش با قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس علیه ایران را اعلام کرد.

نماینده آلمان در این نشست، سخنان خود را با انتقادات تند و تیز نسبت به اقدامات ایران از جمله وضع حقوق بشر در کشورمان شروع کرد اما در زمینه هسته ای اعلام کرد با مواضع نماینده چین در خصوص ممکن نبودن استفاده از مکانیسم ماشه برای آمریکا موافق است. وی همچنین از ترک برجام از سوی آمریکا و تحریم های یکجانبه این کشور انتقاد کرد.

نماینده آلمان البته با انتقاد از عملکرد ایران در کاهش تعهدات برجامی خود تهدید کرد که آلمان می تواند به خاطر نقض تعهدات ایران، مکانیسم ماشه را فعال کند. از نکات عجیب مطرح در صحبت های نماینده آلمان این بود که با وجود بی عملی اروپا به تعهداتش در برجام مدعی شد که اروپا همچنان به تعهداتش پایبند است و حتی با پیگیری ساز و کار اینستکس، از تعهدات خودشان فراتر هم رفته اند.

نماینده انگلیس هم با تکرار ادعایی مشابه ادعای نماینده آلمان مبنی بر اینکه اروپایی ها فراتر از تعهدات خود در برجام عمل کرده اند از اقدامات ایران در کاهش تعهدات هسته ای انتقاد کرد. وی ضمن انتقاد از فعالیت های موشکی ایران، تلویحا اقدام آمریکا برای تحریم تسلیحاتی را رد کرد و گفت اقدامات یکجانبه در این زمینه کارایی ندارد.

اما نماینده روسیه در سخنرانی خود در این نشست به شدت اقدامات آمریکا را زیر سوال برد و این کشور را مسوول بحران کنونی دانست. نماینده روسیه، تحریم های آمریکا را خلاف عقل سلیم دانست و گفت واشنگتن تلاش می کند به هر طریقی که شده ایران را به سمت رفتاری سوق دهد که آن رفتار به تحریم بیشتر بینجامد. وی با تاکید بر این که نباید ساده انگارانه، ایران را در خصوص همه مشکلات منطقه مسوول دانست و گفت: اما متاسفانه عده ای به این روش عادت کرده اند. وی با تاکید بر اینکه هیچ دلیلی به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران وجود ندارد و ساده انگارانه است که تصور کنیم می شود این بحث را در شورای امنیت پیش برد. نماینده روسیه همچنین گفت حرکات ایران در کاهش تعهدات هسته ای خود، عدول از برجام نبوده است. وی از گزارش دبیر کل و ادعاهای او درباره نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان انتقاد کرد و گفت دبیر کل به روشنی از وظیفه بی طرفی خود عدول کرده است. این ارزیابی ها مغرضانه بود و بیطرفانه نبود.

نماینده فرانسه هم تاکید کرد از تلاش ها برای استفاده از مکانیسم ماشه حمایت نمی کند زیرا تاثیر مخربی بر برجام خواهد گذاشت.

 ظریف: آمریکا باید به مردم ایران غرامت بدهد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان هم طی سخنانی که به صورت ویدئو کنفرانس در این نشست داشت گزارش دبیرخانه شورای امنیت علیه ایران در خصوص نقش داشتن در حملات به تاسیسات نفتی عربستان را نتیجه کمپین ارعاب از سوی آمریکا و متحدانش دانست و از آن انتقاد کرد. وی با بیان اینکه تحولات مقطع فعلی، نشان می دهد که کشورها به قوانین جهانی تمکین می کنند یا با تسلیم شدن به قلدری ترامپ به سوی قانون جنگل می روند گفت: ایران همواره با حسن نیت پایبندی خود را به برجام نشان داده است اما آمریکا یکجانبه از برجام خارج شد.

ظریف افزود: حتی در دولت قبلی آمریکا هم، این کشور در موارد زیادی از تعهدات خود عدول کرده بود و دولت قبلی آمریکا از هر ابزاری استفاده کرد که از تاثیر مثبت برجام برای ایران جلوگیری کند.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: با اینحال متاسفانه برجام نه تنها منجر به استقلال اروپایی ها نشد بلکه آنها هر چه بیشتر خودشان را با آمریکا همسو کردند.

ظریف با بیان اینکه آمریکا همچنان فشار می آورد که برجام را برای همیشه از بین ببرد گفت: در حال حاضر می بینیم مسائلی که هیچ ربطی به برجام ندارند به صورت موذیانه توسط آمریکا و بعضی متحدانش مطرح می شوند.وی با تاکید بر اینکه هر تغییری در جدول زمانی قطعنامه 2231 به معنی نقض کامل این قطعنامه است گفت: همانطور که در نامه رئیس جمهور ایران به سران کشورهای باقیمانده در برجام تاکید شد هرگونه عدول از این توافق به معنی لطمه زدن به مردم ایران و منافع آنهاست و آمریکا و هر نهادی که به او کمک کند مسوول عواقب آن است.

ظریف با تاکید بر اینکه آمریکا باید به خاطر همه لطماتی که به مردم ایران وارد کرده به آنها غرامت بدهد افزود: ما برای امنیت یا رونق اقتصادی خودمان به هیچ کشوری متکی نیستیم و آمریکا از هیچ راهی نتوانسته مردم ایران را به زانو در آورد و سیاست های ما را تغییر دهد.