آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
صفحه اول
۱
جهان

عراق در برابر آزمایش بزرگ

ابوالقاسم دلفی

اعلام حکم جلب لیست 36 نفره کسانی که در جنایت صورت گرفته در جریان ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس نقش داشته اند و پلیس بین الملل نام آنان را باید در لیست اعلام وضعیت قرمز خود قرار دهد، موضوع پیگیری و مطالبه بحق جمهوری اسلامی ایران از جامعه بین المللی برای شناسایی، دستگیری و کشاندن عاملین امریکایی و غیرامریکایی این ترور و تروریسم رسمی دولت ایالات متحده، به پای میز محاکمه، شرایط جدیدی را در منطقه و   به ویژه در مسیر تحولات داخلی عراق و دولت آقای مصطفی کاظمی ایجاد می کند.

 اگرچه بر پایه گزارش یورونیوز ظاهرا پلیس بین الملل در اولین عکس العمل خود نسبت به اعلام وضعیت قرمز در مورد رییس جمهور امریکا و دیگر اعضای مشارکت کننده در ترور، برخورد سازنده از خود نشان نداده است، لیکن در آستانه اعلام اقدام قضایی جمهوری اسلامی ایران، تحولاتی در عراق در شرف تکوین است که قابل توجه است.

 روز گذشته 14 تن از اعضای حزب الله عراق که پنجشنبه قبل توسط نیروهای ضد تروریستی عراق بازداشت شده بودند، آزاد شدند. مسوولان این تشکیلات سیاسی نظامی در عراق پس از آزادی اعضای دستگیر شده خود اعلام کردند که در قبال این اقدام دولت عراق از نخست وزیر این کشور به دستگاه قضایی عراق شکایت خواهند کرد.

 بنابر اعلام مراجع رسمی در عراق این اولین باری است که اعضای حزب الله عراق که ظاهرا در عملیات پرتاب موشک به منافع امریکا در عراق نقش داشته اند توسط نیروهای سلول ضدتروریستی عراق بازداشت می شوند. یک منبع دولتی و دو تن از مسوولان سرویس های امنیتی عراق خاطرنشان می سازند که این افراد به هنگام دستگیری در یکی از محله های جنوبی بغداد چندین فقره موشک انداز به همراه خود داشته اند. 

گفته می شود که از ماه اکتبر سال 2019 و طی هشت ماه گذشته بالغ بر 32 بار حمله علیه سربازان و یا دیپلمات های امریکایی مستقر در عراق صورت گرفته که تنها شش مورد از آنها در دو هفته اخیر بوده است . 

 تحلیلگر خبرگزاری فرانسه در بغداد به نقل از ناظران سیاسی عراق، اقدام دولت و دستگاه امنیتی - نظامی این کشور در بازداشت اعضای حزب الله را آزمایشی برای دولت مصطفی کاظمی قلمداد می کند که در ابتدای شروع به کارش در این کشور درصدد است تا با دادن امتیازاتی به امریکایی ها و نیروهای طرفدار ایران، توازنی بین آنها در صحنه داخلی کشورش ایجاد کند.

 گفته می شود نگرانی ها در سطوح بالای مقامات عراقی در خصوص حملات انجام گرفته علیه منافع امریکا در عراق تا آنجا بوده است که مصطفی کاظمی نخست وزیر جدید عراق در جریان نشست اخیر شورای امنیتی محدود کابینه، که به بررسی موضوع فوق اختصاص داشته قول داده است که به وضعیت عاملین موشک اندازی علیه منافع امریکا رسیدگی کند.

 اقدام پنجم تیرماه سلول ضدتروریستی نیروهای امنیتی عراق در بازداشت افراد وابسته به گروه حزب الله عراق در شرایطی صورت گرفت که در بیست و دوم خردادماه گذشته، یعنی تنها دو هفته قبل از این اتفاق، گفت وگوهای «استراتژیک بغداد - واشنگتن» با هدف مشخص کردن زمینه های همکاری دو کشور برگزار شده بود. هر چند نشست ویدئوکنفرانسی بغداد - واشنگتن به نتایج قابل توجهی منتج نشده است، لیکن سیاست دولت جدید عراق در برخورد شدید با عوامل مظنون به پرتاب موشک به منافع امریکا در عراق، متعاقب تشکیل نشست فوق، قابل توجه و مهم تلقی شده است. 

 لازم به یادآوری است که نیروهای نظامی امریکا مستقر در عراق، سال گذشته و قبل از خروج چند صد تن از آنان به دلیل حملات موشکی و بحران ویروس کوید 19 بالغ بر 5200 تن بوده است و بر پایه تصمیم پارلمان عراق می باید از این کشور خارج می شدند. لیکن دولت عراق تا کنون این تصمیم پارلمان را اجرایی نکرده است.

 از سوی دیگر و به دنبال شهادت حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس توسط نیروهای نظامی و پهپادهای ارتش ایالات متحده به دستور شخص رییس جمهور این کشور، رخدادهای قابل توجهی در صحنه تحولات عراق از جمله نخست وزیری مصطفی کاظمی، رییس پیشین سازمان امنیت عراق به وقوع پیوسته که منشا شرایط جدیدی در این کشور بوده است.

 مارلبرونو، گزارشگر روزنامه فرانسوی فیگارو در مطلب چندی قبل خود از بغداد و در خصوص تشکیل کمیسیون تحقیق عراق برای بررسی و پیگیری موضوع شهادت حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، خاطرنشان ساخته بود که یکی از افسران اطلاعاتی عراق در زمان ترور و مامور خدمت در فرودگاه بغداد، بلافاصله بعد از حادثه ترور ناپدید و ظاهرا فراری شده است. این افسر اطلاعاتی عراقی از سوی کمیسیون تحقیق جهت ادای شهادت احضار شده بود و توسط نیروهای مردمی و بسیج عراق نیز تحت تعقیب قرار گرفت که هیچ اثری از وی به دست نیامد. 

 مارلبرونو به عنوان خبرنگاری که دارای ارتباطات وسیع با سرویس های اطلاعاتی مشهور است به نقل از منابع مطلع عراقی در گزارش خود اضافه کرده بود که ظاهرا افسر اطلاعاتی عراقی منبع و خبرچینی بوده است که ورود شهید سلیمانی در حوالی نیمه شب جمعه سوم ژانویه 2020 به وسیله هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی خصوصی سوریه به نام «Cham Wings» از دمشق به بغداد را به اطلاع امریکایی ها رسانده است. این خبرنگار فرانسوی معتقد است که در میان شبکه سرویس های امنیتی عراق، «سرویس ملی اطلاعات عراق INIS -»، به عنوان یک سرویس نزدیک به غرب به خصوص امریکایی ها تلقی می شود.

 در هر حال به نظر می رسد که اوضاع داخلی عراق در پرتو تحولاتی که پیگیری پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس ایجاد خواهد کرد دستخوش شرایطی است که دولت جدید این کشور را در مقابل آزمایش بزرگ «چگونگی تامین منافع مردم عراق و رابطه دوستانه و برادرانه اش با ایران با حضور و تداوم استقرار نظامیان متجاوزان امریکایی» در کشورش قرار خواهد داد.