آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۴
سیاست: داخلی/خارجی
۲

سخنگوی قوه قضاییه از صدور حکم اعدام برای روح الله زم خبر داد

چوبه دار در انتظار متهم پرونده های امنیتی

فتاح غلامی

روح الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز با حکم دادگاه به اعدام محکوم شد. این خبر را دیروز غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه اعلام و تاکید کرد این حکم غیرقطعی و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است و اگر وکیل تقاضا کند پرونده به دیوان می رود و درنهایت رای دیوان عالی کشور سرنوشت او را رقم می زند.به گفته سخنگوی قوه قضاییه، روح الله زم موارد اتهامی متعددی داشته که دادگاه 13 مورد از عناوین اتهامات را از مصادیق افساد فی الارض دانست و حکم اعدام صادر شد و چند اتهام دیگر هم در زمره افساد فی الارض نبود که به مجازات حبس محکوم شده است.22 مهر سال قبل بود که زم در یک عملیات پیچیده دستگیر و در 21 بهمن اولین جلسه دادگاه این متهم برگزار شد. اما به دلیل شیوع کرونا، جلسات دادگاه برای مدتی به تعویق افتاد و نهایتا در هفته های اخیر جلسات دادگاه برگزار شد و پس از شش جلسه پایان یافت. در گزارش امروز نگاهی انداخته ایم به فراز و فرود زم از سال 88 تا الان که حکم اعدام برای او صادر شده است.

سال 88

رو ح الله زم در ارتباط با اغتشاشات پس از انتخابات سال 88 بازداشت شد.

سال 90

در حالی که به اطرافیان گفته بود به همراه خانواده به سفر حج می رود، کشور را به مقصد مالزی ترک کرد و در این کشور ساکن شد و به فعالیت های مرتبط با گردشگری مشغول شد.

سال 91

از مالزی به ترکیه رفت و سه ماه در آن کشور بود. در همین مدت از طریق یکی از دوستانش که در سال 88 با او آشنا شده بود به سفارت فرانسه در ترکیه مراجعه و در گفت وگو با سفیر فرانسه درخواست ویزا کرد.

شهریور 91

با موافقت فرانسه با صدور ویزا برای زم، وی به پاریس رفت.

سال 93

 باتوجه به منابعی که در اختیار داشت، با علم به این که سایت سحام نیوز پس از انتخابات سال 88 به یکی از رسانه های اپوزیسیون تبدیل شده بود، به همکاری با این رسانه پرداخت.

سال 95

شخصی به نام سید احمد شمس به عنوان واسطه میان سرویس جاسوسی یکی از کشورهای منطقه با زم، از او می خواهد برای راه اندازی یک کانال معاند اقدام کند و وی در سال 95 از سحام نیوز خارج شد و در توافق با سرویس جاسوسی مذکور، کانال معاند آمدنیوز را راه اندازی کرد.

دی 96

در جریان اعتراضات و اغتشاشات صورت گرفته در ایران، آمدنیوز نفش فعالی در انتشار اخبار و ترغیب و تهییج آشوبگران داشت و حتی به طور رسمی آموزش ساخت و استفاده از بمب های آتش زا و دیگر ادوات ممنوع را در کانالش منتشر می کرد. در آن مقطع با اعتراض وزیر ارتباطات، کانال او برای چند ساعت بسته شد، اما با ساخت کانالی مشابه و انتقال اعضای کانال سابق به کانال جدید، به فعالیت های خرابکارانه خود به صورت آزاد در پیام رسان تلگرام ادامه داد.

11 اسفند 97

در مستندی که در صدا و سیما پخش شد، نشان داده شد که سازمان های اطلاعاتی ایران نسبت به عملکرد روح الله زم اشراف دارند و حتی متن برخی از پست های این کانال معاند که حاوی اطلاعات اشتباه بود از سوی برخی از ماموران اطلاعاتی تنظیم شده بود. پخش این مستند با واکنش های بسیاری از سوی اپوزیسیون روبه رو شد و برخی از آنان از این که با این شبکه همکاری داشتند، ابراز پشیمانی کردند.

22 مهر 98

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای از گرفتار شدن «روح الله زم» سرشبکه سایت معاند و ضدانقلاب «آمدنیوز» در یک عملیات اطلاعاتی هوشمندانه توسط سازمان اطلاعات سپاه و دستگیری وی خبر داد.

21 بهمن 98

اولین دادگاه رسیدگی به پرونده اتهامی روح الله زم، مدیر کانال آمدنیوز در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و با صدور کیفرخواستی در 17 بند اتهامی برگزار شد. عناوین اتهامی زم عبارت بودند از تحریک موثر نیروهای مسلح، افساد فی الارض، تشکیل و اداره کانال آمدنیوز و صدای مردم، جاسوسی به نفع بیگانه، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار، جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده، نشر اکاذیب، توهین به مقدسات و مقامات و تحصیل مال نامشروع.

20 خرداد 99

ششمین و آخرین جلسه دادگاه زم برگزار شد و وی در این جلسه، اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی» و «توهین به مقدسات» را رد کرده اما اتهاماتی چون «توهین به ماموران دولتی و تحریک مردم به اغتشاش»، «نشر اکاذیب» و حمایت از «محکومان امنیتی و خانواده پهلوی» را پذیرفت.

10 تیر 99

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که برای زم در موضوع افساد فی الارض حکم اعدام و برای برخی دیگر از اتهامات او مجازات حبس درنظر گرفته شده است. به گفته اسماعیلی این حکم غیرقطعی و قابل فرجام خواهی است. 

مروری بر دفاعیات زم در جلسات دادگاه

روح الله زم در یکی از جلسات دادگاه گفت: پس از مکالمه روحانی و مکرون، از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند در خطر ترور هستی و شش یا هفت جلسه طول کشید تا مرا بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت و آمدها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارشات را در خصوص اخبار خودت ارسال کن. گزارشات را ارسال کردم. حفاظت نامحسوس گذاشتند تا این که نشانی خانه، تلفن، کارت های بانکی و مشخصاتم در سایت های داخلی منتشر شد. پس از آن نشانی را به پلیس دادم و 24 ساعت بعد خانه ام را عوض کردند و تیم حفاظتی سنگینی تشکیل دادند و هر دو ماه یک بار با من قرار می گذاشتند. تعیین وضعیت حفاظت می کردند و به من گفتند بعد از مکرون سنگین ترین تیم حفاظت برای توست. درباره شرایط ایران با من مشورت می کردند و در خصوص تحلیل وضعیت صحبت می کردیم.

قاضی صلواتی در بخشی از این جلسه دادگاه از زم می خواهد درباره همکاری با دولت متخاصم آمریکا توضیح دهد؛ زم متخاصم بودن دولت آمریکا را رد می کند و می گوید آمریکا دولت متخاصم نیست و اسرائیل متخاصم است.

صلواتی در واکنش به این اظهارنظر زم می گوید: «به دستور ترامپ سردار عزیز ما را دولت تروریست و متخاصم آمریکا به شهادت رساند مگر در کنگره بودجه علیه نظام تصویب نمی کنند؟»

او در مورد کلیپی که در آن خود را «لیدر اغتشاشات96» می داند نیز می افزاید: این حرف ها دوستانه بوده و لاف هم زده شده است. در 96 حضور داشته ام،اما نقش موثری نداشته ام.

یکی از اتهامات من اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی عنوان شده است،اما من قصدی درخصوص ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی نداشتم.

متهم زم عنوان کرد: اگر کاری از دستم در رفت،اظهار ندامت و پشیمانی می کنم. با یک لغزش عاقبت آدم به باد می رود.

زم چگونه دستگیر شد

زم بیش از شش ماه توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، تحت فریب اطلاعاتی قرار داشت. در این طرح، افرادی در کشور که هدایت شده نیرو های امنیتی و اطلاعاتی بودند با زم ارتباط داشتند و قرار شد هرچه زودتر با این افراد در یک کشور ثالث دیدار کند.

با نزدیک شدن اربعین، افراد هدایت شده به زم گفتند ما به دلایلی فقط در ایام اربعین می توانیم از ایران خارج شویم و در این زمان، بهانه خوبی برای رفتن به عراق داریم تا کسی شک نکند و بتوانیم به راحتی با شما در عراق دیدار کنیم.

زم که تحت هدایت سرویس جاسوسی فرانسه قرار داشت، فریب خورد و از فرانسه عازم کشور اردن شد و بعد از توقفی کوتاه، به عراق رفت و به فرودگاه بغداد رسید. همزمان مامور پرونده او در سرویس جاسوسی فرانسه در عراق حاضر شد و در سفارت فرانسه با یکدیگر ملاقات کردند. زم پس از توجیه کامل توسط افسر اطلاعاتی خود، برای ملاقات با منابع مورد نظر، عازم شهر اربیل در کردستان عراق شد. نیرو های اطلاعات سپاه در فرصت مناسب، با آرامش کامل او را محاصره و دستگیر کردند.