آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۲
فناوری
۱۷

اخبار

کابل دریایی قطع شده در خلیج فارس به مدار بازگشت

نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: کابل دریایی قطع شده در خلیج فارس، تعمیر و به مدار بازگشت و مشکل بازی های آنلاین نیز برطرف شد.به گزارش «ایران» سجاد بنابی در توئیتر نوشت: کابل دریایی قطع شده در خلیج فارس، تعمیر و به مدار بازگشت و مسیر ترانزیتی جنوب به شمال برقرار و کیفیت ارتباطات با همسایگان جنوبی که بر اثر قطع این فیبر نامناسب شده بود، مجددا از کیفیت مناسب برخوردار شده است.

نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت تاکید کرد: مشکل بازی های آنلاین نیز برطرف شد.

استفاده عملیاتی از هوش مصنوعی  با نسل پنجم تلفن همراه

«فناوری 5G سبب می شود تا علاوه بر افزایش سرعت و ارتقای کیفیت ارتباطات و خدمات، ارائه سرویس های نوین و دور از دسترس حال حاضر، ممکن شود که این کاهش شکاف دیجیتالی بین شهرها و مناطق کم برخوردار را در پی دارد.»به گزارش «ایران» ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان مطلب فوق گفت: این فناوری بازیگران متنوعی دارد که نیازهای آنها متفاوت است. ایجاد زیرساخت های لازم جهت ارائه خدمات «tele Medicine و Smart Hospital»؛ نظیر جراحی از راه دور؛ کمک به بهره وری تولید در محیط های صنعتی با استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی؛ مدیریت مصرف انرژی در حوزه های مختلف از جمله مصارف حوزه کشاورزی؛ شکل گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت های توام این فناوری و همزیستی آن با فناوری اینترنت اشیا؛ دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا (4K) از طریق تلویزیون های تعاملی؛ از جمله مواردی است که می توان به عنوان دستاوردهای عملکرد و نقش آفرینی آنها اشاره کرد.هاشمی بابیان اینکه در فناوری 5G باید بتوانیم به تعداد زیادی از سنسورها در یک فضای محدود سرویس ارائه دهیم، خاطرنشان کرد: در بخش رادیویی این فناوری باید پوشش بیشتر و بهینه تری را داشته باشیم؛ بنابراین بعضا احتمال دارد که با طراحی متفاوت تا یک میلیون سنسور در مساحت یک کیلومترمربع قرار گیرند. طبیعی است که با افزایش طول موج فرکانس، میرایی سیگنال بیشتر و دامنه کارآیی آن کمتر خواهد بود؛ بنابراین طراحی از ماکروسل به میکروسل و در نهایت پیکروسل تبدیل می شود و سایت ها در فاصله نزدیک تری قرار می گیرند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه تصریح کرد: در راستای پیاده سازی پایلوت این فناوری، با اصناف و بخش خصوصی جلسات متعددی برگزار کردیم و از توان و کمک آنها برای تولید بخشی از تجهیزات بهره بردیم.

وی تاکید کرد: در طراحی تست سناریوهای لازم و پیاده سازی آن از مراکز دانشگاهی و آزمایشگاه های داخلی و حتی لابراتورهای معتبر دنیا کمک می گیریم. در اجرا نیز از همه ذی نفعان در این زمینه استفاده کرده ایم تا پیشرفت کار با بهره وری بیشتر صورت پذیرد.

هاشمی تصریح کرد: محل اجرای پایلوت 5G در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) است. کار جانمایی و حمل تجهیزات آغاز و نصب تجهیزات نیز در حال انجام است. در این مرکز، آموزش هایی نیز به افراد مختلف ارائه خواهد شد.