آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۲
ایران قرن
۱۶

نگاهی به روابط ایران و امریکا در دوره رضاشاه

روابط پر تلاطم

لیلا ابراهیمیان

بیست وششم اردیبهشت ماه 1312، فرانکلین روزولت، رئیس جمهوری امریکا درباره تشکیل کنفرانس خلع سلاح ژنو و ضرورت شرکت ایران در آن کنفرانس به رضاشاه پیامی ارسال می کند؛ پیامی که به دوستی تعبیر می شود از طرف امریکا و ایران و البته مخالفت انگلستان را در پی دارد.

اولین بار در کتاب «تحفه العالم» مربوط به دوره سلطنت شاه سلطان حسین، از خلعت های زربفت ینگی دنیا سخن گفته شده است؛ اما تاریخ روابط ایران و امریکا شاید یادآور خاطرات «هوارد باسکرویل» هم باشد، جوانی که وقتی قدم به تبریز گذاشت، مجاهدان مشروطه‎خواه در یک سمت و استبدادیون طرف دولت مرکزی در سمت دیگر ایستاده بودند؛ او برای تدریس تاریخ در مدرسه مموریال امریکایی‎ها به ایران آمده بود؛ مدرسه‎ای که توسط میسیون مذهبی پرسبیتری امریکایی بیست وشش، هفت سال پیش از آن در تبریز بنیان گذاشته شده بود؛ باسکرویل برای تدریس تاریخ به این مدرسه آمده بود، هر چند عمر همه تدریسش در این مدرسه به یک سال هم نرسید و در راه مشروطه جان خود را از دست داد. تاریخ اولین تبعه ایرانی و امریکایی «جاستین پرکینز» و «میرزا محمدعلی حاج سیاح» را هم به خاطر دارد؛ روایتی از زاویه نگاه مطبوعات و گاهی سیاحان؛ انتشار نخستین نشریه غیرفارسی ایران «زهریری د بهرا» در شهر ارومیه و تاسیس مدرسه امریکایی در این شهر نشان از روابط فرهنگی دارد و ردپای روابط سیاسی و تاسیس کنسولگری امریکا در ایران به سال 1300 هجری قمری برمی گردد که دیپلمات ارشدی به نام «ساموئل گرین بنجامین» به تهران آمد و ایران در سال 1856 «میرزا ابوالحسن شیرازی» را به عنوان نماینده رسمی به امریکا فرستاد. روابط ایران و امریکا تا دوره رضاشاه بارها با کشته شدن شهروندان امریکایی تیره شده، یک‎بار با جریان همدان، یک بار با قتل همسر یکی از میسیونرها و بار دیگر با قتل «رابرت ایمبری» و... که ایران در برخی موارد مجبور به پرداخت غرامت شد. نفت که کشف شد و قرارداد نفتی شمال و جنوب که به امضا رسید، امریکایی ها هم به آن علاقه مند شدند و در رابطه اقتصادی با ایران تامل کردند؛ در زمان نخست وزیری قوام السلطنه آنها مذاکره با تهران را برای عقد قراردادی آغاز کردند. در آبان سال 1300، شرکت استاندارد اویل امریکا با دولت ایران قرارداد بست که به موجب آن امتیاز بهره برداری از معادن نفت 5 استان مرکزی ایران به مدت 50 سال به این شرکت واگذار می شد. اما اعتراض شدید دو دولت روسیه و بریتانیا باعث انصراف تهران از معامله با امریکایی ها شد. روابط ایران و امریکا در دوره رضاشاه ادامه داشت؛ سال 1311کالج امریکایی تهران (دبیرستان البرز) توسط دانشگاه ایالتی نیویورک راه اندازی شد؛ «ساموئل مارتین جردن» امریکایی را برخی «پدر آموزش نوین ایران» خوانده اند.

سال بعد، اول آبان ماه 1312 قانون اجازه استخدام هیاتی از افسران و درجه داران ارتش امریکا به تعداد سی نفر برای خدمت در وزارت جنگ ایران به تصویب مجلس رسید. سابقه حضور امریکایی ها به عنوان مستشار در ایران به تاریخ 1298 برمی گردد؛ همان زمان که مجلس شورای ملی تصمیم گرفت «مورگان شوستر» به عنوان مستشار مالی به ایران بیاید، تا فارغ از نفوذ دول اروپایی به وضع آشفته خزانه داری سامان دهد؛ او بعد از پایان ماموریتش و کارشکنی های انگلیس و روس کتاب «اختناق در ایران» را نوشت حالا رضاشاه می خواهد در ارتش نوین خود از دانش امریکایی بهره بگیرد.

اما سال 1314 اتفاقی روابط ایران و امریکا را تیره کرد؛ در فصل پاییز جلال علا، وزیر مختار ایران در واشنگتن در آخرین ماموریت خود به اتفاق همسر انگلیسی اش در حال رفتن به یک میهمانی رسمی در روستای «الکتون ایالت مریلند» بودند. به دلیل تاخیر، جلال علا به راننده خود دستور می دهد سریع تر حرکت کند. پلیس متوجه سرعت زیاد آنها شده و سعی می کند خودرو را متوقف کند. همسر وزیرمختار برخوردی اهانت آمیز با پلیس می کند و پلیس درصدد توقیف ماشین برمی آید. همسر جلال علا با کیف دستی خود به سر مامور می کوبد، یا به روایتی دیگر به سگی که به همراه داشته اند فرمان حمله می دهد. پلیس آنها را بازداشت می کند و با دستبند به پاسگاه پلیس الکتون می برد. اما پس از افشای هویت شان، بلافاصله آزاد می شوند. بعد از این اتفاق، «کردل هال»، وزیر خارجه امریکا با غفار جلال علا دیدار کرده و از او عذرخواهی کرده و می گوید: مصونیت دیپلماتیک مجوزی برای تخلف رانندگی نیست. مطبوعات امریکایی این حادثه را بازتاب گسترده ای می دهند و به شاه ایران توهین می کنند. آنها رضا شاه را مهتر «اصطبل سفارتخانه بریتانیا» می خوانند که به لطف انگلیسی ها به سلطنت رسیده است. ایران پس از مطلع شدن از این موضوع از امریکا تقاضای عذرخواهی رسمی می کند و می خواهد که انتشار این گزارش ها متوقف شود. رضاشاه منتظر عذرخواهی امریکایی ها بود اما پس از اجابت نشدن این خواسته در روز بیست وهفتم بهمن ماه 1314 دستور به قطع روابط سیاسی با ایالات متحده را داد؛ این فرمان از نیمه فروردین 1315 اجرایی شد. اما امریکا سفارت خود در تهران را تعطیل نکرد و یک کاردار در تهران باقی گذاشت. بعدها این ماجرا با اعزام نماینده ویژه فرانکلین روزولت در سال 1317 و عذرخواهی رسمی امریکایی ها خاتمه یافت و سفارت ایران در واشینگتن بازگشایی شد و تهران محمد شایسته را با سمت وزیرمختاری به واشینگتن فرستاد تا بار دیگر روابط دو کشور ادامه یابد تا زمان شروع جنگ جهانی دوم که رئیس جمهوری امریکا درخواست کمک رضاشاه را نپذیرفت و با پایان رضاشاه، فصل جدید روابط میان دو کشور آغاز شد با فراز و فرودهایی دیگر.