آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
شهرستان ها
۷

خبر

شهردار: فاز نخست مترو قم تا پایان امسال افتتاح می شود

شهردار قم گفت: فاز نخست مترو قم تا پایان امسال افتتاح می شود.

سید مرتضی سقائیان نژاد در آیین افتتاح، بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی 110 پروژه حوزه های مختلف شهری در سالن همایش های شهرداری قم، گفت: تا پایان سال نزدیک به 889 پروژه را افتتاح و کلنگ زنی خواهیم کرد.

 وی با اشاره به افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 110 پروژه در دهه کرامت ابراز کرد: این پروژه ها با اعتباری بالغ بر 8600 میلیارد ریال در این دهه افتتاح یا آغاز می شود.

وی در ادامه به پروژه های افتتاح شده در سال 99 اشاره و تصریح کرد: پروژه هایی که در شش ماهه نخست سال به بهره برداری می رسند بالای دو هزار میلیارد تومان هزینه شده و شامل فاز سوم بلوار روحانی، تله سیژ بوستان علوی، باغ پرندگان، بوستان زائر، شهربازی غدیر و علوی، پیاده راه ارم و... می شوند.

شهردار قم ادامه داد: پروژه های رمپ D پل 9 دی، تقاطع جعفریه و کمربندی امام علی، تابلیه نیروی هوایی، سوله های ورزشی مناطق دو، سه، چهار و پنج، فاز اول مترو قم با 3 ایستگاه نیز تا پایان سال افتتاح و بهره برداری خواهند شد.

سقائیان نژاد خاطرنشان کرد: 350 دستگاه اتوبوس جدید و اورهال شده نیز تا پایان سال وارد مدار استفاده مردم می شود.

استفاده از ماسک در ادارات و مراکز تجمعی چابهار اجباری شد

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: با توجه به افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در روزهای اخیر بر اساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا استفاده از ماسک در اماکن عمومی و ادارات این شهرستان اجباری است.

رحمدل بامری اظهار داشت: همچنین استفاده از ماسک در آژانس های مسافری چابهار اجباری است و در صورت رعایت نکردن این مورد شدیدا برخورد خواهد شد.

وی بیان کرد: علاوه بر استفاده از ماسک، مسافرگیری بیش از سه نفر در تاکسی های داخل شهر چابهار برای مقابله با ویروس کرونا ممنوع است و فاصله گذاری اجتماعی نیز باید رعایت شود.

فرماندار چابهار گفت: استفاده از ماسک  باید در تمامی اماکن عمومی و نهادهای اجرایی با حساسیت اعمال شود و  نیاز است مسئولان نیز بر حسن اجرای آن نظارت جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل بهداشتی در دفاتر پیشخوان، پلیس +10، تمامی دستگاه های اجرایی این شهرستان از جمله راهکارهای مهم در مقابله با شیوع ویروس کروناست.

بامری تصریح کرد: ضدعفونی تاسیسات شهری، اتوبوس ها و خودروهای عمومی که از بهمن پارسال آغاز شده باید همانند گذشته توسط شهرداری و شبکه بهداشت انجام شود.

بخشی از خسارت سیل پارسال به عشایر گلستان پرداخت شد

مدیرکل امور عشایر گلستان اعلام کرد که از مجموع 286 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده برای خسارت سیل پارسال به عشایر استان تاکنون 76 میلیارد ریال در قالب کمک بلاعوض، تسهیلات ارزان قیمت و اعتبارات عمرانی پرداخت شد.

رضا علیپوری اظهار داشت: براثر سیل پارسال که منجر به طغیان رودخانه ها و جاری شدن سیل در برخی شهرستان های گلستان از جمله مناطق عشایری شد، افزون بر 600 میلیارد ریال به عشایر، دام ها، اماکن نگهداری دام، واحدهای مسکونی و ایل راه های گلستان خسارت وارد شد.

وی افزود: علاوه بر آن در جریان سیل 6 هزار راس دام سبک عشایر بومی گلستان و عشایر کوچنده استان های خراسان شمالی، رضوی و سمنان که در منطقه حضور داشتند، تلف شدند.

علیپوری ادامه داد: با پیگیری های انجام شده و حمایت دولت از مجموع خسارت های وارده به عشایر تاکنون پرداخت 286 میلیارد ریال مصوب شد که 100 میلیارد ریال آن کمک بلاعوض، 160 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت و 26 میلیارد ریال اعتبار عمرانی برای بهسازی 720 کیلومتر ایل راه است.

مدیرکل امور عشایری گلستان گفت: علت تاخیر در پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به عشایر خسارت دیده، برخی اشکالات از جمله پیش بینی نشدن اصطلاح «دامداری سنتی عشایر» در سامانه  امداد و بازسازی دولت و پس از آن شیوع بیماری کرونا بود.

علیپوری افزود: شرایط برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به عشایر آسیب دیده از سیل فراهم بوده و افراد واجد شرایط با مراجعه به بانک ها و تکمیل مدارک و وثیقه می توانند تسهیلات 100 میلیون ریالی دریافت کنند.

ابتلای 2 نفر در مازندران به تب کریمه کنگو

ساری - خبرنگار کیهان: از مجموع حدود 7 نفر افراد مشکوک به بیماری تب کنگو ابتلای دو نفر به این بیماری قطعی است که این افراد بستری و سایر اقدامات درمانی برای آنها صورت گرفت.

حامد روحانی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: مخزن و ناقل ویروس در طبیعت، اصولا کنه ها هستند و گاو، گوسفند، بز، خرگوش، خرگوش صحرایی و جوجه تیغی و حتی جوندگان مثل موش نیز به عنوان ناقل شناخته می شوند.

روحانی زاده گفت: این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده (انتقال به قصاب) سبب ایجاد همه گیری های ناگهانی می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: تماس با خون و بافت بیماران به خصوص در مرحله خون ریزی یا انجام هرگونه عملی که منجر به تماس انسان با خون، بزاق، ادرار، مدفوع و استفراغ آنها شود باعث انتقال بیماری می شود.

هزار و 315 روستای استان اردبیل به شبکه گازرسانی کشور متصل شد

مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل اعلام کرد: گازرسانی به مناطق روستایی این استان با سرعت ادامه دارد و تاکنون هزار و 315 روستای منطقه به شبکه گاز کشور متصل شده است.

سرتیپ اسماعیلی گفت: هم اکنون بیش از 94 درصد جمعیت روستایی و 100 درصد جمعیت 29 شهر استان به شبکه گاز لوله کشی کشور متصل هستند.

وی از افزایش 35 کیلومتری طول شبکه گازرسانی استان در سه ماه نخست امسال خبر داد.

هم اکنون یک هزار و 444 واحد صنعتی استان اردبیل به شبکه گاز طبیعی کشور متصل است.

بنا به اعلام شرکت گاز، با بهره برداری از طرح های در دست اجرا تا سال 1400 و با رسیدن روستاهای دارای گاز استان اردبیل به بیش از 98 درصد، پرونده گازرسانی روستایی بسته می شود.

سقف تسهیلات بافت های فرسوده در استان مرکزی افزایش یافت

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: سقف تسهیلات برای ترمیم بافت های فرسوده این استان و کمک به کاهش قیمت مسکن افزایش یافت.

احمد مرزبان افزود: تسهیلات بافت فرسوده برای سازندگان حرفه ای، افراد دارای پروانه اشتغال انبوه سازی و در صورت استفاده از فناوری های نوین و کاهش مصرف انرژی، در شهر اراک 220 میلیون تومان و سایر شهرهای استان 180میلیون تومان تعیین شده است.

وی اظهار داشت: این تسهیلات برای سازندگان شخصی در مرکز استان در شهر اراک 80 میلیون و سایر شهرها 60 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

مرزبان افزود: نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم برای متقاضیان در بافت های فرسوده به 6 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: وزارت راه و شهر سازی در راستای نوسازی بافت های فرسوه و به منظور جابه جایی و تسریع در روند نوسازی در محلات هدف بازآفرینی شهری در نظر دارد به ازای هر واحد در شهر اراک و سایر شهرها 30 میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن برای اسکان موقت با نرخ 4 درصد و بازپرداخت حد اکثر 36 ماهه به متقاضیان پرداخت کند.

 125 هزار نفر از جمعیت یک میلیون و 414 هزار نفری استان مرکزی(معادل 13 درصد) ساکن محله های حاشیه ای و فرسوده هستند.

آتش ‎سوزی به 2 هزار و 200 هکتار عرصه های بوشهر خسارت زد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: از ابتدای امسال تاکنون بر اثر وقوع 40 مورد آتش سوزی 2 هزارو 200 هکتار از عرصه های ملی این استان خسارت دیده است .

غلامرضا منتظری به رسانه ها اعلام کرد: براساس آمارهای بررسی اولیه تاکنون سه میلیارد ریال خسارت بر اثر آتش سوزی به مراتع استان بوشهر وارد شده است.

وی اضافه کرد: عمده ترین آتش سوزی ها در مقیاس محدود مهار شده است به نحوی که 23 مورد از آنها کمتر از پنج هکتار و فقط 2 مورد از آتش سوزی ها بالای 500 هکتار بوده است.

منتظری ادامه داد: تلاش می شود یگان حفاظت از منابع طبیعی استان بوشهر به امکانات مقابله با آتش سوزی از جمله دمنده و آتش کوب و سایر امکانات مورد نیاز متناسب با محدوده مجهز شود.

وی تاکید کرد: در این زمینه نیاز به حمایت در سطح ملی از جمله بالگرد آبپاش، نفربر و خودروهای مخصوص برای مناطق صعب العبور است که مکاتبه ها و پیگیری های لازم در این ارتباط انجام شده است.

5 نفر از مسئولان گناباد به کرونا مبتلا شدند

فرماندار گناباد گفت: پنج نفر از مسئولان دستگاه های اداری و قضایی این شهرستان به بیماری کرونا مبتلا شدند.

حامد قربانی افزود: این افراد قاسم علی طالبی معاون سیاسی و اجتماعی و امنیتی فرماندار، علیرضا محولاتی رئیس دادگستری، حمیدرضا بنی اسدی دادستان عمومی و انقلاب، حسین مهویدی رئیس زندان و هادی آریان نژاد رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گناباد هستند. وی ادامه داد: این افراد چندی پیش در جلسه یکی از سازمان های مردم نهاد گناباد با رعایت پروتکل های بهداشتی حضور داشتند ولی بعد مشخص شد که فردی آلوده به کرونا هم در آن جلسه حضور داشته است که احتمال ابتلای این افراد به این بیماری متعاقب جلسه یاد شده وجود دارد.

فرماندار گناباد گفت: این افراد به مدت 14 روز در قرنطینه و تحت درمان قرار دارند.

مرکز شهرستان 90 هزار نفری گناباد در فاصله 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

بهره برداری از دستگاه تشخیص ویروس کرونا در بیمارستان کیش

کیش-  خبرنگار کیهان: دستگاه تشخیص ویروس کووید19 با کمک سازمان منطقه آزاد کیش و حمایت های وزارت بهداشت و مشارکت بخش خصوصی در بیمارستان کیش به بهره برداری رسید.

در آئین بهره برداری از این دستگاه که با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، رئیس سازمان غذا و دارو کشور و جمعی از فعالان اقتصادی کیش، در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش برگزار شد، غلامحسین مظفری گفت: در طول سه ماه گذشته بالغ بر هشت میلیارد تومان به منظور اقدامات پیشگیرانه و مقابله با بیماری کووید19 در سطح این منطقه توسط سازمان منطقه آزاد کیش هزینه شده است.

در این مراسم محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو کشور نیز درخصوص تولید واکسن کرونا گفت: خوشبختانه ظرفیت تولید اغلب داروها در داخل کشور فراهم شده است ولی تاکنون واکسنی برای این بیماری تولید نشده و مطالعات بالینی در این زمینه همچنان ادامه دارد. اگر نتایج مطالعات بالینی اثبات شود ضمن اینکه می توانیم نیاز کشور را برطرف کنیم، در این زمینه صادرات هم خواهیم داشت.

شانه ساز گفت: از نظر رفتار چندگانه ویروس، فعالیت های تولید واکسن با پیچیدگی های خاصی همراه شده است و بر همین  اساس تولید واکسن 18 تا 24 ماه به طول می انجامد.

رئیس سازمان غذا و دارو کشور بر عدم استفاده از آمپول دگزامتازون تاکید کرد و افزود: مصرف خودسرانه این دارو برای بیماران مبتلا به کرونا توصیه نمی شود و آن را بسیار خطرناک می دانیم و پزشکان نیز باید نهایت دقت و حساسیت را در تجویز این دارو در نظر بگیرند.