آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
سیاست
۲
دادگاه

هفتمین جلسه دادگاه «اکبر طبری و 21 همدست» برگزار شد

انهدام مثلث طبری-دانیال زاده-فریدون

اکبر طبری که فساد گسترده او این روزها نقل محافل و رسانه هاست، می خواهد حالا که به زیر می رود، هر آن کس که می تواند را نیز با خود به زیر بکشد و شاید به همین خاطر است که میانه برگزاری جلسه دادگاه، نام حسین فریدون، برادر حسن روحانی را میان می کشد. آن هم در حالی که حسین فریدون، برادر رییس جمهوری پیش از این، به دلیل این اتهام به دادگاه رفته و محاکمه شده است.

دیروز هفتمین جلسه دادگاه اکبر طبری پور برگزار شد، اما وقتی ریاست دادگاه در ششمین جلسه، اتهام «دریافت رشوه از دانیال زاده به مبلغ 183 میلیارد و 233 میلیون و 300 هزار ریال از طریق یک واحد آپارتمان به مساحت 636 متر واقع در پاسداران و به میزان 90 میلیارد و 714 میلیون و 200 هزار ریال ارزان تر از قیمت واقعی، معاوضه 3 دستگاه آپارتمان مسکونی متعلق به دانیال زاده در برج «روما» واقع در کامرانیه شمالی با ساختمان خود در خیابان کریم خان» که «ارزان تر از قیمت واقعی به میزان 92 میلیارد و 519 میلیون و 100 هزار ریال است» مطرح شد، این اتهام را رد کرد و آنجا بود که پای حسین فریدون را به غائله باز کرد. طبری گفته بود دانیال زاده پرونده ای در ارتباط با حسین فریدون دارد و در نتیجه ادعای اعمال نفوذ ما در آن پرونده بلاوجه است. 

موضوع پرونده مشترک دانیال زاده و فریدون اما قصه تازه ای نیست. سال 95 بود که پس از دستگیری رسول دانیال زاده به عنوان یکی از بدهکاران بزرگ بانکی، برخی نمایندگان اصولگرای مجلس، حسین فریدون را به ارتباط با دانیال زاده متهم کرده و از حسن روحانی، رییس جمهوری خواستند تا او را به دستگاه قضایی تحویل دهد. آن روزها رقبای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، 96 او را متهم می کردند که مانع از رسیدگی به پرونده «یکی از نزدیکانش» شده اما تیرماه 96، سخنگوی وقت دستگاه قضایی، خبر از انتقال حسین فریدون به زندان داد. اگرچه فریدون با تودیع وثیقه به زندان نرفت اما رسیدگی به این پرونده پایان نیافت و مهرماه 98 حکم دادگاه تجدیدنظر برای برادر رییس جمهوری صادر شد؛ حکمی که حسین فریدون را به اتهام اخذ رشوه به 5 سال حبس قطعی و رد مال به مبلغ 31 میلیارد تومان محکوم می کرد. نکته ای که نماینده دادستان در ششمین جلسه دادگاه طبری و در واکنش به صحبت های او، به آن اشاره و بار دیگر صدور آن حکم را تایید کرد. 

اما این پایان غائله نبود و رسول دانیال زاده به عنوان یکی از افراد درگیر در پرونده حسین فریدون، در هفتمین جلسه دادگاه که دیروز برگزار شد، اعتراف کرد که سال 95 به حسین فریدون رشوه داده و مساله فریدون را پرونده ای مجزا از پرونده فعلی اکبر طبری عنوان کرد. اگرچه عملکرد حسین فریدون در رشوه گیری احتمالا ارتباطی به اکبر طبری نداشته اما ظاهرا از همان زمان، ارتباطی میان دانیال زاده و طبری وجود داشته است؛ چراکه به گفته رسول قهرمانی در ششمین جلسه دادگاه، طبری و دانیال زاده صمیمی بوده رفت و آمد داشتند و ظاهرا طبری حلال مشکلات دانیال زاده بوده است. همچنین بنا بر اظهارات وکیل سابق دانیال زاده که به نقل از نماینده دادستان مطرح شد، دانیال زاده وقتی سال 95 بازداشت می شود، از این وکیل خواسته تا از طبری بخواهد که به او اجازه دهد بدون لباس زندان در دادگاه حاضر شود. رسول قهرمانی همچنین توضیح داده که سال 89 پس از بازداشت دانیال زاده، پرونده در دست بازپرسی به نام قهرمانی قرار می گیرد و این بازپرس دانیال زاده را ممنوع الخروج می کند، اما ظاهرا طبری در تماس با فراهانی و تاکید بر اینکه دانیال زاده فردی خیر است، از او می خواهد تا پرونده را ببندد و نتیجه «استقامت» فراهانی مقابل خواسته طبری، کنار گذاشته شدنش از پرونده و انتقالش از تهران به اراک بوده است؛ موضوعی که در ادامه منجر به واگذاری پرونده به بازپرسی دیگر و متعاقبا صدور منع تعقیب برای دانیال زاده ازجانب بازپرس جدید می شود.

بر اساس این اطلاعات ارایه شده، به سادگی می توان نتیجه گرفت ادعای دانیال زاده در هفتمین جلسه دادگاه مبنی بر اینکه طبری هیچ کاری برایش نکرده و البته این نکته که طبری در جلسه ششم رسیدگی به این پرونده، گفته بود که «دانیال زاده را از سال 90 می شناسم» و «حتی یک ریال هم با دانیال زاده مراوده مالی نداشتم و اصلا نیازی هم به این مراوده نداشتم»، صادق نیست؛ چراکه به سادگی می توان رد ارتباط دانیال زاده و طبری پیش از سال 90 را گرفت و دریافت که طبری بی دلیل دست به برکناری یک بازپرس از یک پرونده و جایگزینی بازپرسی دیگر و مهم تر از آن، صدور قرار منع تعقیب برای دانیال زاده نزده است.

بازخوانی 6 جلسه پیشین دادگاه طبری

   اکبر طبری، متهم ردیف اول متهم است به «فساد و اخذ رشوه، استفاده از اسناد مجعول، پولشویی، اعمال نفوذ با سوءاستفاده از روابط خصوصی از مستخدمین دولتی و تاثیر دادن نفوذ در اقدامات اداری و پرونده ها». 

  نماینده دادستان: «دایره اعمال نفوذ اکبر طبری در پرونده های بستگان، رجال سیاسی و متهمان کلان اقتصادی قابل توجه است». 

   حضور بیژن قاسم زاده، بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه و بازپرس صادر کننده دستور فیلترینگ تلگرام به عنوان متهم ردیف یازدهم این پرونده. 

   حضور غلامرضا منصوری یکی از بازپرس های سابق دادسرای فرهنگ و رسانه به عنوان متهم ردیف نهم پرونده اکبر طبری که با رشوه 500 هزار یورویی از کشور متواری شده است.

   طبری:چند سال خدمت صادقانه به قوه قضاییه داشته ام. روشن است این پرونده سازی ها و افترا زدن ها که اکثر آنها رسیدگی و مختومه شده، مربوط به 10 یا 15 سال گذشته است. تا این لحظه هیچ کدام از اتهامات را قبول ندارم و آقایانی که به عنوان متهم از آنها نام برده شده، موارد اتهامی اغلب شان ارتباطی به من ندارد. 

   طبری: آقای مشایخ با آقای نجفی می آمدند و مرا می دیدند جلسه نبود و ما مانند سه برادر بودیم. اگر من 800 میلیارد هم بخواهم این برادرانم می دهند و اگر کل لواسان و کارخانه اش را بخواهم به نام من می کنند. این رفاقت است. اگر شما از این دوستان ندارید به من ارتباطی ندارد. 

   نماینده دادستان: طبری محبوب دل متهمان بودند. 

  نماینده دادستان: طبری یک واحد از مجتمع تجاری سانا را به نام خود می خرد و واحد روبه رویی هم به نام پسر نجفی است که این ملک هم در تصرف طبری بوده؛ این واحد را به دخترش اجاره داده و آن را برای کار عکاسی دختر ش در نظر گرفته بود. 

  وکیل طبری: موکلم در باب پروندهایی که سال ها مختومه شده و نمی داند محتویاتش چیست باید پاسخگو باشد. اتهاماتی به موکل بنده روا شده که متن کیفرخواست و اتهامات سراسر کذب است.

  فرهاد مشایخ، متهم ردیف سوم: منصوری با من تماس گرفت و گفت که شما در دادگاه بگو خودم پول را به عنوان قرض به منصوری پرداخت کردم؛ اما من پاسخ دادم که چرا باید این حرف را بزنم؟ نجفی گفته که منصوری مزاحم او شده و از او پول و ملک می خواهد که در 5 نوبت جمعا 500 هزار یورو به او دادیم اما باز هم قانع نشد.

  اکبر طبری اتهام «دریافت رشوه از مصطفی نیازآذری شامل 5 قطعه زمین در بابلسر با پلاک های مندرج در پرونده» را رد کرد. 

  نماینده دادستان: ملک بابلسر بسیار مرغوب است و در سال 98 ارزش ملک 42 میلیارد تومان بود. این ملک سه طبقه دارد که همراه با استخر 4 طبقه می شود. 12 اتاق مستر در آن وجود دارد. حتی سرایدار ملک هم گفته حقوقش را از شخصی به نام حسینی دریافت می کرده مالک ملک هم حسینی است. در بررسی ها مشخص شد طبری خودش را به عنوان حسینی معرفی کرده است.

  وکیل طبری: ارزش اعلام شده برای ملک بابلسر «اغراق آمیز» است. این ملک به صورت غیررسمی به همسر موکل من انتقال یافت. موکل من در غیاب نیازآذری برای نظارت سرکشی می کرده تا ساختمان  زودتر آماده شود.

  نماینده دادستان: وکیل متهم که مدعی است موکلش در 20 سال سر سوزنی تخلف مرتکب نشده، توضیح نمی دهد که موکل شان چرا بدون داشتن سمت و بدون تصریح به وکالت، به جای همسرش در 5 فقره اثر انگشت درج می کند؟

  کارشناس رسمی دادگستری و مطلع: طبری گفت که ملک برای خانمی است و امور ملک را پیگیری کن، من از 5 سند تک برگ و نقشه جانمایی عکس گرفتم و طبری دستش را روی اسناد می گذاشت. طبری گفت با ثبت آنجا هماهنگ کردم، با شما همکاری کند.

   نماینده دادستان: نمی دانیم چرا متهمان اقتصادی با عریضه و فریضه ای در خدمت او و در دفترش حاضر می شدند و آقای طبری کارهای آنها را پیگیری می کرد، اما بازپرس ما را به جرم بی اعتنایی به توصیه های خلاف قانونش از خانه سازمانی بیرون کرد؟! چرا عریضه های مردم بیچاره را در خردکن می اندازد ولی کارهای متهمان اقتصادی را در خردکن نمی اندازد و پیگیری می کند و اگر بازپرس مقاومت کند، اخراجش می کند؟

  اکبر طبری: دست خالی بودن شاکی عمومی کنار سانسور گسترده دفاعیات من و وکیلم مغایر اخلاق است. تمام اتهامات کذب و بی پایه است.

  نماینده دادستان: دانیال زاده دارای 3 پرونده در دادسرای امنیت، دادسرای اقتصاد و دادسرای کارکنان دولت است.