آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۳۷۵۵
اقتصاد
۵

قاضی صلواتی: افساد فی الارض از اتهامات عباس ایروانی برداشته شد

قاضی صلواتی در جلسه دادگاه گروه عظام خطاب به ایروانی گفت: «آقای ایروانی اتهامات شما در 5 بند در جلسات قبل قرائت شد و به استناد ماده 280 قانون آیین دادرسی کیفری بند الف اتهامات شما از افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان به میزان 664میلیون و 37هزارو 425 دلار اصلاح و تغییر پیدا می کند». با توجه به تاکید رئیس قوه قضائیه بر صدور حکم بر مبنای مستندات انتظار می رود روند رسیدگی به این پرونده با تکیه بیشتری بر نظرات کارشناسی همراه شود.

براساس دفاعیات ایروانی و وکیلش، نماینده دادستان تمام واردات شرکت گروه عظام قاچاق تلقی کرده است، حال با توجه به اینکه تمام اطلاعات و داده های واردات کالا در سازمان گمرک کشور موجود است، دادگاه می تواند تمام این اطلاعات مربوط به این شرکت را مطالبه کند و براساس آن رای دادگاه را صادر کند، چراکه در شرایط کنونی رئیس قوه قضائیه تاکید ویژه ای بر صدور رای بر مبنای مستندات دارد.

تقلیل عنوان اتهام عباس ایروانی پس از این رخ داد که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: «مبارزه با فساد باید بدون اغماض و براساس حق و عدل و قانون و همچنین بدون تعدی و ظلم به افراد بی گناه با قدرت ادامه یابد». همچنین سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، به تازگی با اشاره به اینکه اگر رایی صادر شود که مستند نباشد خط قرمز ماست، گفته «ما باید بدانیم فساد کجا ایجاد شده و اگر دولت اینها را حل کند، دیگر پرونده ای تولید نمی شود؛ ازاین رو کارآفرینان بدانند که مشکل آنها در مدت کوتاه برطرف می شود، آنچه کارآفرین را مجبور به رشوه دادن می کند، نظام مقابل آن است باید در جایی که امضای طلایی وجود دارد، نظارت افزایش پیدا کند».

عباس ایروانی، بنیان گذار گروه قطعات خودرو عظام، فعال صنعت قطعه سازی ایران قلمداد می شود. گروه قطعات خودرو عظام مشتمل بر 12 کارخانه است که برای چهار هزار نفر به صورت مستقیم و برای 22 هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال زایی کرده است. بیشتر کارخانه های هلدینگ عظام تحت لایسنس شرکت های تولیدکننده قطعات خودروی جهان است.

عبور سکه از  9 میلیون تومان

در بازار آزاد قیمت طلای 18 عیار هرگرم 875 هزار تومان، قیمت دلار 20هزارو 450 تومان است و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 9میلیون و 50 هزار تومان رسید.

به گزارش تسنیم، همچنین در بازار سبزه میدان، قیمت نیم سکه بهار آزادی چهارمیلیون و 540 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی دومیلیون و 500 هزار تومان و سکه گرمی یک میلیون و 340 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می رسد. قیمت هر گرم طلای 18عیار هم 875 هزار تومان، هر گرم طلای 24 عیار یک میلیون و 160 هزار تومان و هر مثقال طلا سه میلیون و 772 هزار تومان ارزش گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت هزارو 774 دلار معامله می شود.