آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
اخبار کشور
۹

خبر

وزیر جهاد کشاورزی : مشکلی در تامین مرغ و تخم مرغ نداریم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مشکلی در تامین گوشت مرغ و نهاده های دام و طیور در کشور نداریم و محصول مورد نیاز مردم به اندازه کافی و زیاد موجود است.

کاظم خاوازی گفت:  در زمینه تولید مرغ و تخم مرغ کمبودی وجود ندارد.

وی بیان کرد: قیمت مرغ و تخم مرغ با هماهنگی تولید کنندگان و ستاد تنظیم بازار و بر اساس شرایط تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تعیین می شود.

وزیر جهاد کشاورزی میزان مصرف گوشت مرغ در ایران را دو برابر میانگین مصرف جهانی اعلام کرد و ادامه داد: در حال بررسی وضعیت بازار مرغ و تخم مرغ هستیم.

وی در ادامه اظهارداشت: در زمینه تامین نهاده های دامی همکاری خوبی بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد و جو، ذرت و کنجاله سویا به اندازه کافی تامین شده و موجود است.

او اضافه کرد: هم اکنون در بنادر کشور مقادیر عظیمی از این نهاده ها وجود دارد که در حال توزیع است.

خاوازی همچنین گفت: روزانه حدود 30 هزار تن نهاده دامی از بنادر به مقاصد مصرف داخلی حمل می شود.

وی ساماندهی توزیع نهاده ها از طریق سامانه جامع و توزیع هدفمند این نهاده ها از طریق کارخانه های تولید، زنجیره های تولید، اتحادیه ها و تشکل ها کشاورزی را از جمله برنامه های اساسی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: این امر می تواند میزان مصرف را به شکل محسوسی کاهش داده و موجب تعادل نرخ نهاده ها و تعادل بخشی به قیمت گوشت مرغ شود..

مدیرعامل شرکت آلاینده محیط زیست شوشتر جلب شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر گفت : مدیر عامل یک شرکت تولید مواد شیمیایی آلاینده به دلیل آلودگی محیط زیست و تهدید بهداشت عمومی به دستگاه قضا جلب شد.

بهروز نجاتی، در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: با شکایت و پیگیری واحد حقوقی این اداره و اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، برای مدیرعامل یک کارخانه آلاینده در منطقه به دلیل آلایندگی شدید محیط زیست و تهدید علیه بهداشت عمومی و رهاسازی پساب آلاینده به محیط، پس از احراز جرم در شعبه دو دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اهواز قرار جلب صادر شد.

وی افزود: پیگیری برای صدور احکام کیفری علیه این کارخانه آلاینده انجام و درصورت عدم رفع آلایندگی نسبت به پلمب کارخانه اقدام می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر ادامه داد: با افراد و کارخانه هایی که مسائل زیست محیطی را رعایت نکنند بعد از تشکیل پرونده برخورد قاطع قانونی می شود.

آبگرفتگی 16 منزل مسکونی در بردسیر کرمان

سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان بردسیر از بارش تگرگ و آبگرفتگی منازل و معابر در بخش گلزار از توابع این شهرستان خبر داد و گفت: در این حادثه به 16 واحد مسکونی خسارت وارد شد.

حسین نامجو، در گفت و گو با ایرنا افزود: بارش ناگهانی باران و تگرگ در روستای صاحب آباد بخش گلزار اهالی این منطقه را در بامداد دیروز غافلگیر کرد.

وی با اشاره به وظیفه امدادرسانی پس از حوادث و ارزیابی خسارات حادثه تگرگ و آبگرفتگی منازل مسکونی در بخش گلزار اظهار داشت: امدادگران جمعیت هلال احمر با حضور در منطقه یاد شده با هماهنگی دهیار میزان خسارت واحدهای مسکونی این روستا را ارزیابی کردند.

وی با اشاره به اینکه در این حادثه یک خانه مسکونی خسارت جدی دیده است، اظهار داشت: بارش تگرگ و آبگرفتگی منازل و معابر به بخش کشاورزی، باغ های میوه، علوفه و محل نگهداری احشام، دیوار و حصار 15 واحد مسکونی دیگر نیز آسیب وارد کرد.

رئیس سازمان چای کشور اعلام کرد: خرید 200 میلیارد تومان برگ سبز چای از چایکاران

رئیس سازمان چای کشور گفت: 200 میلیارد تومان برگ سبز چای امسال از چایکاران دو استان گیلان و مازندران خریداری شد.

حبیب جهانساز ، با بیان اینکه تاکنون چیزی معادل 56 هزار تن برگ سبز چای به قیمت 200 میلیارد تومان از چایکاران دو استان گیلان و مازندران خریداری شده است اظهار داشت: دولت اهتمام خوبی در بحث پرداخت مطالبات چایکاران دارد و نسبت به واریز قدرالسهم خود به صورت مستمر و تدریجی اقدام می کند.

وی ابراز داشت: طبق آمارها و گزارشات 47 هزار و 600 تن معادل 85 درصد از برگ سبز چای برداشت و تحویل داده شده به کارخانجات درجه یک و هشت هزار و 400 تن مابقی معادل 15درصد نیز درجه دو بوده است.

وی ارزش برگ سبز چایی که تاکنون از چایکاران دو استان گیلان و مازندران خریداری شده را 248 میلیارد تومان ارزیابی کرد و بیان داشت: با توجه به حمایت های خوب دولت از کشاورزان و اهتمام کارخانجات چایسازی در حال حاضر معادل 195میلیارد تومان یعنی چیزی حدود 77 درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

وی رونق تولید و استقبال عمومی مردم برای مصرف چای داخلی را از جمله مولفه های اثربخش برای توسعه صنعت چای تلقی کرد و ابراز داشت: تمام تلاشمان علاوه بر افزایش تولید و بهره وری باید در مسیر افزایش کیفیت تولید محصول متمرکز باشد زیرا در این صورت است که چای ایرانی می تواند با چای وارداتی به خوبی رقابت کند.

جهانساز عنوان کرد: اجرای طرح به زراعی باغات چای، روی آوردن به روش های نوین آبیاری، مبارزه با آفات و بیماری ها و علف های هرز گیاهی از جمله مولفه های مهمی است که به دنبال تحقق هر چه بیشتر آن هستیم.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه در بسیاری از روستاهای استان گیلان بیش از 70 تا 80 درصد اقتصاد روستاییان به صنعت چای و تولیدات آن وابسته است تصریح کرد: تولید این محصول بیش از دو هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و موجب اشتغالزایی می شود و با توجه به انجام عملیات به زراعی و مکانیزاسیون در سطح باغ های چای، تجهیز و نوسازی کارخانجات چایسازی امسال چای استحصالی از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است.

تست کرونای استاندار قم مثبت شد

مدیرکل روابط عمومی استانداری قم، گفت: تست کرونای بهرام سرمست استاندار قم مثبت شده است و وی هم اکنون در قرنطینه خانگی به سر می برد.

رضا صالحی، در گفت و گویی با اشاره به ابتلای استاندار قم به ویروس کرونا اظهار کرد: وی در حال حاضر و بنا به توصیه پزشکان، در قرنطینه خانگی به سر می برند. وی تصریح کرد: تمامی جلسات و نشست های اداری استان و استانداری در چند ماه گذشته، با فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شده است.

مدیرکل روابط عمومی استانداری قم تاکید کرد: امور استان و موارد ضروری از جمله ستاد بحران از محل قرنطینه خانگی و به صورت غیرحضوری توسط مقام عالی دولت در استان رصد و پیگیری می شود.

کرونا جان کودک 8 ساله را در هرمزگان گرفت

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: متاسفانه یک کودک هشت ساله در استان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد.

فاطمه نوروزیان، اظهار داشت: وضعیت هرمزگان از نظر ابتلا به کرونا بحرانی بوده و هر روز شاهد فوت شماری از مردم استان هستیم.

وی شمار جان باختگان در هرمزگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در مدت 24 ساعت (از دوشنبه تا سه شنبه) را 10 نفر اعلام کرد و افزود: از این شمار هفت نفر در بندرعباس، یک نفر در بندرلنگه، یک نفر در رودان و یک نفر نیز در قشم جان خود را از دست داده اند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 509 نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های هرمزگان بستری هستند که از این شمار 79 نفر تحت مراقبت های ویژه قرار دارند که حال 25 نفر از آنها وخیم است.

اواخر خردادماه امسال نیز یک کودک 10ساله و در نخستین روزهای تابستان نیز یک کودک 11 ماهه در هرمزگان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

ظرفیت تردد در مرز ریلی سرخس با ترکمنستان افزایش یافت

فرماندار سرخس گفت: ظرفیت تردد واگن های باری در مرز ریلی این شهرستان در شمال خراسان رضوی با کشور ترکمنستان به 100 واگن در روز افزایش یافت.

محمدرضا رجبی مقدم، در گفت و گو با ایرنا افزود: با بازگشایی این مرز از 29 خرداد ماه امسال روزانه 30 واگن باری حامل کالای صادراتی به مقصد کشورهای آسیای مرکزی از سرخس وارد کشور ترکمنستان و همین تعداد واگن نیز وارد ایران می شد که این تعداد اکنون به 50 واگن ورودی و 50 واگن خروجی افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 700 واگن حامل کالای صادراتی و ترانزیتی در مرز سرخس در انتظار ورود به خاک ترکمنستان و طی مسیر به مقاصد خود در پنج کشور آسیای مرکزی است که امیدواریم در روزهای آتی با افزایش ظرفیت تردد ریلی در این مرز، کالاهای صادراتی هر چه زودتر به مقاصد خود برسند.

ضرب و شتم نیروهای منابع طبیعی سپیدان در حین انجام ماموریت

شیراز- خبرنگار کیهان: سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سپیدان و تعدادی از کارکنان این اداره، در حین انجام ماموریت برای اجرای طرح کمربند حفاظتی در روستای ریگان این شهرستان، مورد ضرب و شتم افراد سودجو قرار گرفتند.

عبدالله بحرینی سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سپیدان، اظهار داشت: در زمان اجرای این طرح در روستای یاد شده، تعدادی از افراد سودجو و ناشناس با متشنج کردن اوضاع، ماموران منابع طبیعی این شهرستان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و همچنین به خودرو متعلق به این اداره خسارت وارد کردند.

وی ادامه داد: برای پیگیری این موضوع، شناسایی و دستگیری متخلفان و برخورد قضایی شدید با آنان از هیچ اقدامی فروگذار نخواهیم کرد.

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای: امسال 3500 کیلومتر راه روستایی کشور آسفالت می شود

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت که سه هزار و 500 کیلومتر راه روستایی بالای 20 خانوار کشور امسال با تامین اعتبارات لازم از سوی استانداری ها و برخی نهادها از جمله بسیج سازندگی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری آسفالت می شود.

رضا اکبری ، در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: برخی از راه های روستایی نیز از محل اعتبارات بخشداری و دهیاری ها مورد احداث و بهره برداری قرار می گیرد.

 وی با بیان اینکه اعتبار آسفالت راه های روستایی از سال جاری به استان ها واگذار شده، تاکید کرد: محل تامین اعتبارات پراکنده بوده و همه دستگاه ها از جمله برخی نهادهای کمکی مانند بنیاد برکت، ستاد فرمان اجرایی امام، قرارگاه سازندگی، سپاه و به خصوص خیران در این راه کمک خواهند کرد.

اکبری یادآور شد: با انجام حدود 13 هزار کیلومتر آسفالت راه روستایی در کشور، تکالیف برنامه پنجم و ششم توسعه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در این حوزه به انجام می رسد

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 50 هزار کیلومتر از راه های روستایی کشور هنوز آسفالت نشده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر مبنای آسفالت راه های روستایی مربوط به روستاهای بالای 20 خانوار است.

تله انفجاری در محور کورین تلفات جانی نداشت

بامداد روز دوشنبه تله انفجاری در محور کورین منفجر شد.

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: حمله تروریستی گروهک تروریستی جیش الظلم هنگام عبور دو خودرو نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام گرفته، اما تلفات جانی نداشته است.

فداحسین مالکی، در گفت و گو با فارس در زاهدان افزود: این حمله از سوی گروهک تروریستی جیش الظلم هنگام عبور دو خودرو نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام گرفته، اما تلفات جانی نداشته است.

وی ادامه داد: دو بمب کنار جاده ای کار گذاشته شده بود که یکی از آنها هنگام عبور دو خودروی حامل نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منفجر شد، این حمله تروریستی تلفات جانی نداشته و تنها فرمانده سپاه منطقه دچار جراحاتی شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: حادثه بامداد (دوشنبه) در منطقه کورین انفجار یک بمب کنار جاده ای بود که هیچ خسارت جانی و مالی نداشته است.

علیاحمد موهبتی، اظهار داشت: شایعات مربوط به شهادت فرمانده سپاه منطقه کورین زاهدان  و راننده وی در این عملیات صحت ندارد.

وی ادامه داد: گروهک تروریستی جیش الظلم مسئولیت این انفجار را پذیرفته است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تحقیقات درباره این حادثه ادامه دارد و اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد.