آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
اخبار کشور
۱۱

در نشست خبری چند تن از نمایندگان مجلس تشریح شد: دلایل اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

نشست خبری چند تن از نمایندگان معترض به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران در مجلس دیروز در خبرگزاری مهر برگزار شد و نمایندگان حاضر به تشریح دلایل اعتراض به اعتبارنامه این نماینده پرداختند.

نشست خبری جمعی از نمایندگان معترض به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون با عنوان «چرا بررسی اعتبارنامه نمایندگان مهم است؟» دیروز در خبرگزاری مهر، برگزار شد. در این نشست ابتدا، علیرضا زاکانی نماینده مردم قم و عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: هفته قبل جمعی از معترضان به اعتبارنامه تاجگردون، به حضور آیت الله جنتی رفتند که در آنجا آیت الله جنتی تاکید کرد مجلس مبتنی بر اسناد باید به وظایف خود عمل کند اما متاسفانه می بینیم که در شعبه 12 و کمیسیون تحقیق مجلس به هیچ وجه اسناد ما بررسی نشد. خود دبیر شورای نگهبان به ما گفت که روی اسناد تاکید کنیم به همین جهت ما اسناد خود را به صورت مدون ارائه می کنیم.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوءاستفاده تاجگردون از مدرک تحصیلی خود گفت: تناقض در مدرک تحصیلی تاجگردون مشهود است به گونه ای که در اسناد یک بار گفته مدرک دکترای مدیریت و یک بار دیگر گفته است که مدرک دکترای اقتصاد دارد و این در حالی است که وی فوق لیسانس دارد.

وی ادامه داد: تاجگردون و بستگان وی حداقل در 84 شرکت فعالیت می کنند و عضو هیئت مدیره هستند و مافیای بزرگی را در صندوق سرمایه گذاری امید و شبکه قیر، سیمان، بانک، سنگ آهن، بیمه و پتروشیمی گچساران به وجود آورده اند. تاجگردون طی نامه ای درخواست داده که سینما پارس گچساران به یک نفر واگذار شود که در شعبه 12 و در توضیح این مسئله گفت که شخص مذکور 50 سینما دارد و چون در گچساران سینما نداشته است، وی را معرفی کرده است. درخواست تاجگردون درباره فرد مذکور آن بود که تسهیلات ویژه و خاصی برای سرمایه گذاری در سینما به وی داده شود که با آن هم موافقت شد.

وی درباره زمین خواری تاجگردون و بستگانش گفت: تاجگردون ادعا می کند که پدرش، وی را در سن دوسالگی صاحب زمین کرده این در حالی است که پدر تاجگردون، مباشر خان شهرستانشان بوده است که در دهه 40 صاحب 400 هکتار زمین خان شد.

زاکانی ادامه داد: در ابتدای انقلاب 350 هکتار از آن زمین مصادره و به مردم واگذار شد و رای دادگاه این بود که صرفا چهار هکتار زمین به خانواده وی باید داده شود اما تاجگردون در شعبه 12 گفت که ما 200 هکتار زمین داریم اما مطابق با اسناد، باید گفت که تاجگردون و قوم و خویش وی 777 هکتار زمین را تصرف کردند.

علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس و یکی دیگر از معترضین به اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون» در این نشست خبری، گفت: رهبر انقلاب در فرمان 8 ماده ای که اردیبهشت سال 80 صادر فرمودند و 19 سال از آن گذشته، بحث خشکاندن ریشه های فساد مالی و اقتصادی را جدای از حوزه قوه قضائیه و کارهای پیشگیرانه ای که دولت باید انجام دهد، به مجلس هم مرتبط کرده و تاکید کردند؛ بدیهی است که نقش قوه مقننه در وضع قوانین که موجب تسهیل راهکارهای قانونی است و نیز در ایفای وظیفه نظارت بسیار مهم و کارساز است.

خضریان با اشاره به توصیه رهبر انقلاب بر عدالت در مجلس یازدهم گفت: اگر قرار است که مجلس یازدهم در حوزه عدالت کار کند و دست مفسدین را قطع کند، مگر می شود که مجلس از خودش شروع نکند و به دلیل تعارفات از این مسئله چشم پوشی کند.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: عموم مطالب مرتبط با پرونده ایشان به غیراز یکی دو مورد که بحث ضدانقلاب مطرح است، هیچ موضوعیت سیاسی ندارد و بالای 90 درصد مسائل اقتصادی مطرح است. تاجگردون به سر پل برای منفعت طلبی خود و اقوام و خویشاوندانش تبدیل شده و اقدامات وی مصداق بارز فساد سیاسی است که از ابزار فساد سیاسی برای کسب و انباشت ثروت استفاده کرد.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تاجگردون اقوام خود را در بخش های مهمی مشغول به کار کرده و شبکه ای را تشکیل داده که این شبکه در جایگاه های اصلی مانند بانک، بیمه، گمرک، صندوق بازنشستگی و هلدینگ های بزرگ اقتصادی فعال هستند و منافع این مجموعه ها را تامین می کنند.

کریمی یادآور شد: تاجگردون 6 سال رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بود و در گلوگاهی قرار داشت که با همه دستگاه ها از باب برنامه و بودجه ارتباط برقرار می کرد و نهایت استفاده را برای توسعه شبکه فامیلی خود و کسب منافع آنان کرد. تاجگردون در سال 86 به نمایندگی از شرکت سیمان هرمزگان، عضو هیئت مدیره شرکت پترو امید (مخازن نفت) شد که نقش تاجگردون در اتفاقاتی که برای این شرکت افتاده، بسیار بارز و اسناد آن موجود است.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سوال ما این است که چند نماینده مجلس داریم که بستگان آنان در وزارتخانه ها سمت معاونت پارلمانی می گیرند؟ جالب است که برادر تاجگردون معاون پارلمانی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری شده و داماد وی هم بدون هیچ سابقه ای و صرفا با فشار و رانت پارلمانی، معاون سازمان بهزیستی شده است. شرکت نفت و گاز پاسارگاد 25 درصد از استخراج نفت کشور را برعهده دارد و همچنین باید گفت که شرکت نفت و گاز گچساران حیاط خلوت تاجگردون و بستگان وی است و همه اسناد آن موجود است. حیدرآبادی متهم اصلی بانک سرمایه از سال ها قبل با تاجگردون ارتباط داشته و هر دو عضو هیئت مدیره شرکت پترو امید هستند.