آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
خبر
۸

خبر

ربیعی: نگرانی برای تامین ارز نداریم

ایرنا : علی ربیعی سخنگوی دولت دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: امروز آثار تخریبی تحریم های بی سابقه و همپوشانی آن با شروع بیماری کرونا را می بینیم. در کنار آنها تهدیدهای بی سابقه باند حاکم بر کاخ سفید و آثار و علائم به حرکت درآوردن جریان های ناامن کننده داخل کشور را هم ازسوی بدخواهان کشورمان مشاهده می کنیم.

ربیعی با بیان اینکه دولت هم در خط مقدم مقابله با تهدیدهای نظامی-امنیتی و فشار بی سابقه و خشن اقتصادی و همچنین سخت شدن زندگی مردم ناشی از این فشارها قرار دارد، گفت: مطلع هستیم که این سختی اقتصادی، مردم را با زندگی دشواری روبه رو کرده است و امروز دولت با تحریم و آثار آن مقابله می کند. فشارهایی بوده که آثار آن در اقتصاد و جامعه بیش از پیش هویدا می شود.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: خوشبختانه زمانی که فشار وارد آوردند و ما را از صادرات نفت محروم کردند، صادرات ما در حوزه صنعت و معدن رشد بسیار خوبی داشته و اهداف صادراتی ما محقق شده به گونه ای که ما در سال 99 با همه فشارهایی که داشتیم نگرانی از ناحیه تامین ارز نخواهیم داشت. او در ادامه این نشست،  درباره قیمت گازوییل، تاکید کرد که دولت هیچ بنایی بر افزایش قیمت گازوییل ندارد.

پیش بینی رشد 10 درصدی در فولاد

ربیعی در ادامه گفت: تولید عمده محصولات کلیدی کشور در 1398 به گونه ای بوده که کنسانتره، آهن اسفنجی، فولاد خام، مس و گندله همه رشد داشته اند و برنامه ریزی برای سال 1399 صورت گرفته است. ما حداقل 10 درصد در فولاد، 12 درصد در مس و 75درصد در آلومینیوم در سال 1399 باید رشد کنیم؛ چراکه در این زمینه برنامه ریزی کرده ایم. در همین فصل اول سال هم، پایه ریزی های خوبی صورت گرفته است. او افزود: در سال 99 در مجموع، 2/ 2 میلیارد دلار طرح افتتاح خواهیم کرد.

لایحه همه پرسی نظارت استصوابی

سخنگوی دولت همچنین درباره اقدامات و پی گیری دولت درباره برگزاری همه پرسی در زمینه نظارت استصوابی گفت: نظارت استصوابی یکی از موضوعاتی است که همواره مورد مناقشه حقوقی و سیاسی بوده است. مناسب ترین راه برای روشن شدن این موضوع راهی است که به ذهن رئیس جمهوری رسید که موضوع به افکارعمومی سپرده شود و در این زمینه همه پرسی برگزار شود. دستور داده شد که این موضوع در قالب یک لایحه در معاونت حقوقی ریاست جمهوری و کمیسیون حقوقی دولت بررسی شود.

 
جزئیات بمب گذاری در مسیر خودروی سپاه

دنیای اقتصاد : استاندار سیستان و بلوچستان از جاگذاری دو بمب در مسیر حرکت خودروی سپاه خبر داد و گفت: دو بمب کنارجاده ای در منطقه کورین سیستان و بلوچستان جاسازی شده بود که یکی از آنها منفجر و دیگری خنثی شد.

به گزارش خبرگزاری میزان، علی احمد موهبتی با اشاره به حادثه صبح دیروز همچنین درباره شایعات مربوط به شهادت فرمانده سپاه منطقه کورین و راننده او در این عملیات نیز گفت: این خبر صحت ندارد و کذب محض است. به گفته استاندار سیستان و بلوچستان، گروهک جیش الظلم مسوولیت این انفجار را پذیرفته که تحقیقات درباره آن ادامه دارد و اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان در مجلس در گفت و گو با خبرگزاری صداوسیما با اشاره به شعاع زیاد موج این انفجار، افزود: به لطف خداوند این حمله تروریستی تلفات جانی نداشته و تنها فرمانده سپاه منطقه دچار جراحاتی شده است. نماینده زاهدان همچنین با رد شایعه اسارت تعدادی از نیرو های سپاه در این حمله تروریستی گفت: این موضوع صحت ندارد.

 
ظریف و نمکی مهمانان هفته آینده مجلس

دنیای اقتصاد : علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس در گفت وگو با «ایسنا» اعلام کرد که محمدجواد ظریف و سعید نمکی وزرای خارجه و بهداشت میهمان جلسات علنی هفته آینده مجلس شورای اسلامی هستند.

همچنین احمد امیرآبادی فراهانی یکی دیگر از اعضای هیات رئیسه مجلس نیز روز گذشته در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه مجلس هفته آینده روز سه شنبه جلسه علنی نخواهد داشت، گفت: جلسات علنی مجلس طی هفته بعد تنها در روزهای یکشنبه و چهارشنبه برگزار می شود تا کمیسیون های تخصصی زمان بیشتری را برای بررسی لوایح و طرح ها داشته باشند و براین اساس، کمیسیون ها در روز سه شنبه جلسات خود را برگزار می کنند.

تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه

خبر دیگر از مجلس آنکه قاسم ساعدی نماینده مردم دشت آزادگان گفت: تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه درباره نحوه توزیع اعتبارات در سه محور و با امضای 27 نماینده در مجلس کلید خورد. او افزود: توزیع اعتبارات تخصیص یافته در استان های مختلف، اعتبارات ویژه مربوط به کرونا و نحوه تخصیص آن و نیز تخصیص 3 درصد از منابع درآمدهای نفتی به مناطق محروم و مناطق نفت خیز ازجمله محورهای این طرح است.

 
پرونده هواپیمای اوکراینی به دادگاه ارجاع می شود

ایسنا : رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در مورد آخرین اخبار از پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: تحقیقات مفصلی در این جهت انجام داده ایم و پس از پایان تحقیقات، پرونده به دادگاه ارجاع داده می شود. حجت الاسلام بهرامی با بیان اینکه در این موضوع به نتایج خوبی رسیده ایم، تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی دیه افراد را پرداخت خواهد کرد؛ هرچند هیچ چیز جای داغ افراد را نخواهد گرفت؛ اما به زودی پس از پایان تحقیقات، پرونده به دادگاه ارجاع می شود. او درخصوص حادثه ناوچه کنارک نیز گفت: دادسرای نظامی تهران با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده اند و پس از پایان رسیدگی، موضوع اطلاع رسانی می شود.

 
ادعاهای جدید زاکانی علیه تاجگردون

فارس : علیرضا زاکانی، نماینده مردم قم در مجلس و از نمایندگان معترض به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران، استفاده از مدرک دکترا را از موارد پرونده تاجگردون عنوان کرد و گفت: در جایی دکترای وی اقتصاد و بعد مدیریت و... معرفی شده و ایشان فوق لیسانس بیشتر ندارد. زاکانی افزود: آقای تاجگردون در ثبت نام خود ذکر نکرده که فرزند دوم دارد و خارج از کشور است و این فرزندش در شناسنامه وی هم ثبت نشده است .