آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۴
رسانه: رادیو و تلویزیون
۶

در مرحله اول فصل دوم عصر جدید چه گذشت؟ کدام رشته ها توانستند بیش از بقیه نظر داوران را جلب کنند؟

فصل پیروزی آکروبات بازها

فاطمه شهدوست فاطمه عودباشی نوشین مجلسی

مرحله اول فصل دوم عصرجدید با همه دشواری هایی که کرونا ایجاد کرد، در 20قسمت روی آنتن رفت و شرکت کنندگانی که به مرحله دوم رسیدند یا با زنگ طلایی به نیمه نهایی رفتند، مشخص شدند. در این مرحله که تفاوت هایی با مرحله مشابه خود در فصل قبل داشت، مربیانی هم حضور داشتند که به شرکت کنندگان آموزش های لازم را می دادند یا با آنان برای آمادگی بیشتر همراهی می کردند. در اینجا نگاهی به وضعیت مربیگری در مرحله اول و میزان موفقیت آنها انداخته ایم. رشته هایی که بیشترین نماینده را راهی مرحله دوم کردند معرفی کردیم، از تعدادشان گفته ایم و با تعدادی از برگزیدگان فصل اول در مورد راهی که شرکت کنندگان تا زمان آغاز مرحله بعد در پیش دارند گفت وگو کردیم و همچنین با یک استندآپ کمدین درباره کیفیت اجرای استندآپ کمدی ها که جزو رشته های پرشرکت کننده در این مرحله بود، گپ زدیم.

مرحله ای که گذشت

مرحله اول 20 قسمت بود که در هر قسمت هفت گروه شرکت کننده در رشته های مختلف با یکدیگر رقابت کردند. در این فصل 140 گروه شرکت کننده در مرحله نخست حضور داشتند و هر گروه با توجه به حرفه خود زیرنظر یک مربی روی صحنه آمدند و سعی کردند از داوران چهار رای مثبت بگیرند تا بتوانند درنهایت به مرحله دوم راه پیدا کنند. خوانندگی، حرکات نمایشی، استندآپ کمدی و نمایش تئاتر بیشترین تعداد شرکت کننده را در این دوره داشتند که تعدادی از آنان به مرحله دوم صعود کردند.

38 شرکت کننده به مرحله دوم رسیدند و در این میان زنگ طلایی پنج بار از سوی داوران و احسان علیخانی زده شد و به این ترتیب پنج شرکت کننده مستقیم به مرحله سوم (نیمه نهایی) راه پیدا کردند.

چه کسانی راهی مرحله دوم شدند

وقتی صحبت از رقابت می شود، مسلما همه افراد تلاش شان را بیشتر خواهند کرد و درصدد هستند مراحل را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارند. حال در این فصل عصرجدید عده ای از شرکت کنندگان توانستند با نشان دادن توانمندی هایشان راهی مرحله دوم شوند از بین این تعداد 12 نفر یا گروه از شرکت کنندگان با رای مردمی به مرحله بعد می روند، آماری که امروز نتیجه اش اعلام می شود. به همین دلیل در این بخش ما تنها به معرفی برگزیده هایی که با رای داوران صعود کردند پرداخته ایم.

خانواده حضرتی: حرکات نمایشی

گروه جوانمردان ایران: ورزش زورخانه ای

گروه تکاوران البرز: نمایش رزمی تکواندو

گروه مجاز: نمایش کمدین

گروه به نگار: نقاشی سفالی

محمد بازوپیشه: حرکات نمایشی

علی فریادی: استندآپ کمدی

سروش فرهمند: خوانندگی

مصطفی حسنلو: حرکات نمایشی

گروه مثلث: حرکات نمایشی

سجاد رضایی: نمایش تئاتر

محمد داوری: حرکات نمایشی با آتش

مهران رحمانی: نقاشی

امین صالحی: تیراندازی نمایشی

گروه پرواز: حرکات نمایشی

عرفان طهماسبی: خوانندگی

گروه ریسمونا: حرکات نمایشی

صالح سخندان: نمایش هنرهای بومی و فرهنگ ایرانی

پارسا سیمین مرام: خوانندگی

گروه ضربان: حرکات نمایشی

بهاره سرگل زایی: دوبله

اصغر نظام الدینی (فخرالدین): حرکات نمایشی با اجسام برنده

مبین درپور: خوانندگی

حیاس حسینی: شیشه گری

گروه نسل جدید: نوازندگی

محمد پرویزی: خوانندگی

گروه نقاشان نور: نقاشی با نور

یونس مسعودی: نگهداری اجسام روی دهن و پیشانی

حامد رجبی: ذهن خوانی

عباس رثایی: نمایش تئاتر

گروه قشقایی: حرکات نمایشی ژیمناستیک

محمد حیدری و محمد خواجی: شعبده بازی

گروه اعجوبه های کوچک: حرکات نمایشی

گروه بچه شهر: حرکات نمایشی

پویان جناتی: خوانندگی

داریوش سوسنی: حرکات نمایشی

سجاد اسماعیلی: استندآپ کمدی

گروه اشکال: نمایش حرکات موزون

زنگ طلایی های عصر جدید

مسلما یکی از بخش های هیجان انگیز برنامه عصر جدید، استفاده داوران از زنگ طلایی است و مطمئنا باید شرکت کنندگان کار ویژه ای در عصرجدید انجام بدهند که داوران از این امتیازشان استفاده کنند. بنابراین به دست آوردن این کارت خیلی هم کار راحتی نیست و باید نظر داوران را حسابی جلب کنند. اما تا اینجا چهار گروه توانستند چهار کارت طلایی دریافت کنند و راهی مرحله سوم از مسابقه عصرجدید شوند.

اسرا جلیلیان: نمایش تئاتر

رضا پورجوان: تردستی

گروه فرشتگان نینجا: نمایش رزمی نینجا

گروه ستاره هشتم: نمایش رزمی ووشو

پسران نینجا: نمایش رزمی نینجا

مربی جوان آری یا خیر؟

در این سری نکات قابل بحث مختلفی وجود دارد. یکی از این موارد به مربی ها و شیوه مربی گریشان  برمی گردد. همانطور که قبل تر اشاره کوتاهی داشتیم، در فصل تازه عصرجدید چهره هایی حضور دارند که به عنوان مربی گروه های مختلف فعالیت دارند اما توانایی آن ها در این ماجرا خودش جای سوال دارد. مثلا امیرحسین قیاسی در بخش اجرای استندآپ این مسوولیت را دارد، این در حالی ا ست که خود او در همان خنداننده شو نتوانست تا آخر پیش برود و جایی از دور خارج شد. جدا از این مسئله تجربه او هم در این زمینه موضوع دیگری است که وجود دارد و شاید هنوز زود باشد که او را در مقام مربی ببینیم. این مسئله در مورد محمد زارع  هم وجود دارد و در کل این سوال را ایجاد می کند که آیا صرف چند اجرای موفق برای هدایت گروه ها و افرادی که می خواهند در رشته مشابه آن ها فعالیت کنند، کافی است؟ جواب این سوال تنها تا حدی با نگاهی به آمار مشخص می شود چرا که به عنوان مثال از بین حدود 8 شرکت کننده در بخش استندآپ تنها 2 نفر توانستند به مرحله بعدی بروند، با این وجود می بینیم که اعتماد به تازه کارها در بخش دیگری مثل حرکات نمایشی تا حدی جواب داده چرا که از بین این شرکت کنندگان تعداد زیادی از آنها به مرحله بعدی رفتند و آن 5 نفر یا گروه باقی مانده هم اغلب با رای سفید مواجه شدند و در نهایت در رقابت با بقیه گروه ها کنار رفتند.  علاوه بر سن و تجربه، تخصص مربیان هم ماجرای دیگری است که آن طور که از ظواهر امر پیداست، روی انعکاس فعالیت شرکت کنندگان تاثیر زیادی دارد. مثلا بهرام عظیمی طراح و انیماتور بی نظیری است اما شاید در رشته نقاشی با آتش، سفال یا این دست موارد تجربه چندانی نداشته باشد و باز هم شاید یکی از دلایلی که از بین 5 گروه و هنرمند نقاشی 1 نفر به مرحله بعدی راه پیدا کرد نیز همین باشد. موضوعی که در حوزه نمایش تئاتر هم به چشم می خورد تا جایی که از 7 شرکت کننده تنها 2 نفر به مرحله بعدی رفتند. یکی از اتفاقات دیگری که در این فصل رخ داده، شیوه نگاه و انتخاب های داوران است. در دور قبل ما از بین استعدادهایی که بودند، بیشتر خوانندگان را دیدیم، البته که حرکات نمایشی هم جایگاه خودشان را داشتند. اما در این سری همین بخش یعنی حرکات نمایشی بیشترین آمار رای سفید و تایید را به خود اختصاص دادند. در این بین بخش حرکات خاص با آتش و موارد این چنینی هم بازتاب زیادی داشتند تا جایی که می شود گفت، عصرجدید در سری دوم بیشتر به سمت شرکت کنندگان و اتفاقات پرهیجان پیش رفته است. به همین دلیل باید منتظر ماند و دید که در مرحله دوم این گروه ها چه چیزی برای عرضه دارند و تا کجا می توانند پیش بروند؟ اصلا با این روند آیا فینالیست سری دوم از بین همین گروه های پر تحرک است یا با اتفاق تازه تری از یک گروه دیگر روبه رو خواهیم شد؟

آقا معلم معترض

حمیدرضا ترکاشوند، مربی شرکت کنندگانی است که در بخش موسیقی در عصرجدید حاضر می شوند. شاید شما هم صدای او را در تیتراژ بعضی سریال ها مثل «پایتخت»، مسابقه «دست فرمون»، «سفر در خانه»، «راز و نیاز» و «زعفرانی» شنیده باشید. ترکاشوند عضو گروه موسیقی دارکوب است و در سومین آلبوم این گروه به عنوان خواننده در کنار علی زندوکیلی حضور داشت و بعد از آن هم آهنگ جان جهان را به اجرای متن و خوانندگی احسان علیخانی منتشر کرد.  او از فصل اول عصرجدید در مرحله فینال یکی از مربیان شرکت کنندگان در زمینه موسیقی و خوانندگی بود و در فصل دوم هم از مرحله مقدماتی و راستی آزمایی همراه عوامل و احسان علیخانی است.  ترکاشوند جزو چهره هایی است که هر از گاهی اعتراض های تندی به داوران می کند، تا جایی که بعضی وقت ها این اعتراض ها به بحث تبدیل می شود، مثل فصل قبل که ویدئویی از این مجادله ها منتشر شد و حواشی زیادی در فضای مجازی به دنبال داشت. این ویدئو بعد از پخش قسمت ششم فصل اول عصرجدید منتشر شد و بعد از آن در قسمت های بعدی و حتی فصل دوم نیز همچنان این برخوردها ادامه داشت، البته از شدت آن تا حدی کاسته شده بود.

مربی 20 ساله

محمد زارع که 20 ساله است و در فصل اول عصرجدید تا مرحله نهایی پیش رفت در این دوره به عنوان مربی حرکات نمایشی حضور دارد.  زارع نه فقط به خاطر کار های خاص نمایشی که انجام می دهد، بلکه به خاطر شخصیت خاصش مورد توجه مردم است. او از شخصیت هایی است که هوش فیزیکی بسیار بالایی دارد، اما در حوزه هوش اجتماعی درسطح دیگری است ، چرا این را درباره اش می گویند؟ چون کافی است تا یک بار با او صحبت کنید، آن وقت متوجه می شوید صحبت کردن با زارع چندان ساده نیست و کم حرفی او در عین پاسخ های کوتاه و هوشمندانه اش توجه تان را جلب می کند.  او در همان فصل اول گفته بود مدرسه را رها کرده، چون چیزی که به قول او به دردش بخورد را یادش نمی دادند. زارع افزود،البته سعی کرده در مدرسه بماند مثلا کلاس تدوینگری رفت و در هنرستان ثبت نام کرد، اما هیچ کدام انگار برایش فایده ای نداشتند. اصرار محمد که درس نخواندن او را کمک کرده از نکاتی است که مورد توجه مردم قرار گرفت، البته در مورد محمد این مساله کاملا درست است،اما واقعا چند درصد مردم چنین استعدادهایی دارند؟ همان موقع جایی در نقد شخصیت او نوشته بودند روح بی تاب و سرکش محمد در اجراهایش کاملا پیداست. زارع به گفته خودش، کتاب زیاد می خواند و بیشتر وقتش را روی طراحی حرکات خاصی که انجام می دهد، می گذارد. محمد زارع با توجه به سبک زندگی خاصی که دارد، در یک کانکس و جدا از خانواده اش زندگی می کند. او می گوید همه حرکات نمایشی اش را خودش طراحی می کند، حرکاتی که به دانش بالایی در زمینه آناتومی انسان و شناخت ریز عضلات و کارایی آنها و... نیاز دارد و به نظر می رسد محمد با مطالعه خودش این دانش را به دست آورده است. یکی از اجرا های محمد زارع که بحث برانگیز هم شد، پرتاب چاقو به سمت هدف زنده بود. او توضیح داد یکدستی و یک شکلی لباس خودش با لباس هدف به معنای نقد بیرحمانه خود بوده و خواسته این را بگوید که انسان برای پیشرفت نیاز دارد بیرحمانه خودش را نقد کند تا دوباره بتواند خود را بازسازی کند.

از استندآپ تا راهنمایی کمدین ها

مربی استندآپ کمدین های عصر جدید، اولین بار در خندوانه سر و کله اش پیدا شد. امیرحسین قیاسی هم جزو چهره های دهه هفتادی عصرجدید است که در این سری شرکت کننده های رشته استندآپ را هدایت می کند. البته میزان موفقیت او در این ماجرا هم موضوعی است که جای بحث دارد.

قیاسی در کنار استندآپ، متن اجراهایش را اغلب خودش می نویسد و در عصرجدید در این بخش کنار شرکت کنندگان بود. خود او اجرای راحتی دارد و خیلی اوقات سوژه اش بر سبک اجرایش سوار است؛ اتفاقی که تا حدی آن را در کسانی که با او کار کرده اند هم می بینیم. می شود گفت از خیلی از اجراهایی که در این حوزه روی صحنه عصرجدید رفتند مشخص است تا حدی توسط او هدایت شده اند و همان فضا را تا اندازه ای با خود دارند. قیاسی را در این برنامه هم با همان شکل آرام و کم حرفی ای که خیلی وقت ها در او وجود دارد، می بینیم.

انیماتوری که مربی شد

مربیگری بخش هنری عصر جدیدی ها را بهرام عظیمی به عهده دارد. او را خیلی های تان می شناسید؛ کارگردان، فیلمنامه نویس و طراحی که کارهای زیادی در کارنامه اش دارد.  عظیمی در کنار چهره و شخصیت خاص خود، حساسیت زیادی در اجرای کارهایش دارد و این دقت را در مورد شرکت کنندگانی که در گروه های مختلف هنری در عصرجدید حاضر می شوند هم لحاظ می کند. انتخاب او به عنوان مربی رشته های مختلف مثل نقاشی با متریال گوناگون و بعضی بخش های نمایشی جزو اتفاقاتی است که می توان گفت عظیمی تا الان به این شکل آن را تجربه نکرده است. البته از آنجا که مسوولیت بعضی بخش ها مثل اجرا به عهده اوست، میزان موفقیت  آن قابل بررسی است.

مسوول شعبده بازها

سعید فتحی روشن در بخش شعبده بازی به عنوان مربی حضور دارد. او جزو شرکت کنندگان فصل قبلی این برنامه بود. فتحی روشن از 12 سالگی و از سال 71، شعبده بازی را شروع کرد. او اولین مجموعه شعبده بازی با عنوان «این مرد جادویی نیست» را با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد تولید کرد.

فینالیست عصرجدید علاوه بر آن مجموعه آموزش منتال با نام 1+13 را از طریق اولین و بزرگ ترین مرجع تخصصی شعبده بازی تولید کرد.

او بعد از به دست آوردن آرای قابل توجه در فصل اول، در این سری گروه های زیادی را حمایت کرد تا بتوانند با جلب نظر داوران به مرحله بعدی راه پیدا کنند، شرکت کنندگانی که هر کدام خلاقیت های خود را داشتند و البته ردی از آموزش های فتحی روشن در آن به چشم می خورد.

استندآپ کمدین یک برنامه اختصاصی می خواهد

امیر کربلایی زاده، بازیگر طنز: استندآپ کمدی یکی از شاخه های هنر است که در سال های اخیر جا افتاده است، اما ضرورت دارد روی این هنر بیشتر کار کنیم. برخی شرکت کنندگان برنامه عصرجدید در این رشته هنری با دیگر شرکت کنندگان رقابت می کنند. در فصل قبلی عصرجدید استندآپ کمدین ها که آموزش لازم را دیده بودند در نهایت توانستند جزو 14 نفر فینالیست باشند. این اتفاق بسیار خوبی بود و نشان می دهد این شاخه از هنر به جاهای خوب رسیده است. البته در فصل قبلی، من کارگاه دو روزه برای شرکت کنندگان این رشته هنری در عصرجدید گذاشته بودم.  اما باید حق داد به هنرمندان این رشته به خاطر این که در سالن 500 نفری جمعیت خیلی متمرکز نیست و ال ای دی های رنگارنگ وجود دارند که ناخودآگاه حواس تماشاگر را معطوف به خودش می کند و در این مواقع تمرکز تماشاگر را از روی اجرا کننده از بین می برد، اما در مجموع حضور کمدین ها را در این بخش از عصرجدید موفق می دانم، ولی معتقدم باید این هنر در یک برنامه استعدادیابی مستقل مورد ارزیابی قرار بگیرد نه این که با هنرهای دیگر رقابت کنند. زیرا هر انسانی مهارت خودش را در هنر دارد. بنابراین قیاس کردن هنرهای متفاوت کنار هم خیلی صحیح درست نیست. در مجموع می خواهم بگویم که بهتر است برنامه استعدادیابی مختص این رشته بگذاریم و شرکت کنندگان این بخش با هم مقایسه شوند، قطعا جذاب تر خواهد بود.

 
گفت و گو با ایمان قیاسی، مجری برنامه عصرجدید
مخاطبان غافلگیر خواهند شد
تقریبا همیشه او را پشت صحنه عصرجدید دیده ایم. هم به شرکت کننده ها که روی سن می روند روحیه می دهد و هم برایمان از حال و هوای پشت صحنه می گوید. ایمان قیاسی جدای از این که روایتگر پشت صحنه عصرجدید است، تقریبا به نوعی دست راست احسان علیخانی هم محسوب می شود. با او در مورد مرحله دوم فصل دوم صحبت کردیم.
 چه خبر از ضبط مرحله دوم فصل جدید؟

ضبط را از امروز 11 تیر ماه شروع می کنیم. شرکت کنندگان در بخش های ورزشی، خوانندگی، هنرهای تجسمی، شیشه کاری، علمی، دوبله و... با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

 با توجه به این که شرکت کنندگان راهی مرحله دوم فصل جدید عصرجدید شدند، ارزیابی تان چطور است؛  فکر می کنید چه اتفاقی در این بخش می توانیم شاهد باشیم؟

ما پارسال اتفاقی داشتیم و این که رقابت ها از مرحله دوم تا فینال جذاب تر شد و شرکت کنندگان برای مخاطبان هم جدی تر شدند. حالا برخی مرحله مقدماتی فصل جدید را با مرحله دوم فصل قبلی مقایسه می کردند، حتی برخی می گفتند که ضعیف است. در حالی که اصلا این طور نیست. به جرات می توانم بگویم کیفیت فصل جدید عصرجدید بالاتر رفته است و از مرحله دوم، اجراها جذاب تر می شود. برای اجراها تمرین بیشتری صورت گرفته است. همچنین به لحاظ نور، تصویر و... کار بیشتری شده است.  

 می شود گفت مرحله دوم فصل جدید عصرجدید مخاطبان را غافلگیر می کند؟

بله، به جد می توانم بگویم که این مرحله از برنامه عصرجدید مخاطبان را خیلی درگیر می کند و مردم به شرکت کنندگان مورد علاقه شان رای خواهند داد، زیرا داوران در مرحله مقدماتی به شرکت کنندگان رای می دادند و تنها چند نفر بودند که کارشان به رای مردمی افتاد. به همین دلیل می گویم که این مرحله مردم را غافلگیر خواهد کرد. طبق اپلیکیشن مان در مرحله مقدماتی ما 25 میلیون رای داشتیم، مسلما در مرحله دوم دو یا سه برابر افزایش خواهد یافت.

 یعنی 50 میلیون رای مردمی خواهید داشت؟

بله، فاطمه عبادی در مرحله اول 10 میلیون رای داشت. پس خیلی دور از ذهن نیست تا این میزان رای مردمی.

 دلیل مشارکت حداکثری مردم را در چه می بینید؟ در ساختار یا مردمی بودن برنامه؟

به نظر دلیل اول، حضور احسان علیخانی است.کارش را به شدت بلد است و مخاطبانش را می شناسد. اول به مردم فکر می کند و بعد برنامه می سازد و با گروه حرفه ای روی آنتن می رود. مراحل تولید برنامه عصرجدید بسیار سخت هست. احساس می کنم مردم علاقه مند هستند استعدادها را تماشا کنند و ارزش این کار را متوجه می شوند که چقدر مراحل این برنامه سخت است.

 برای خوتان چه تجربه ای به همراه داشته است؟

خودم را در دایره شرکت کنندگان عصرجدید می بینم و حس و حال همان ها را دارم. در مجموع برایم تجربه بزرگ و جذابی است.  

 چرا؟

استعدادم در این برنامه و به واسطه عصرجدید کشف شد.

 با توجه به این که اشاره کردید خودتان هم از کشفیات برنامه هستید، حضور خودتان را در ریتم اتفاقات عصرجدید چطور ارزیابی می کنید؟

قضاوت با مردم است که اجرایم چطور است، اما تلاش می کنم در مسیر درست حرکت کنم، ولی به عنوان کسی که در پست هشتگ عصرجدید هم هستم، باید بگویم که تجربه بسیار دلچسبی است.

 برخی انتقاد به استندآپ کمدین های برنامه داشته و تاکید می کنند که نباید این هنر در کنار دیگر هنرها قیاس شود، زیرا تماشاگران و مخاطبان در هنگام اجرای آنها بیشتر درگیر زرق و برق دکور و ال ای دی ها می شوند؟ نظر شما چیست؟

معتقدم اگر کسی کارش خوب باشد، می تواند از مردم خنده بگیرد و هیچ چیز جلودار این اتفاق نیست. ما استندآپ کمدینی داشتیم که رای قرمز آقای عظیمی نژاد را داشته، اما با استقبال بی نظیر مردم رو به رو شده است. همچنین استندآپ کمدینی داشتیم که نه مورد توجه مخاطبان و نه مردم قرار نگرفت.

 خودتان اگر بخواهید نقدی به برنامه داشته باشید، چه خواهید گفت؟

من خیلی در دل برنامه عصرجدید هستم. بنابراین نمی توانم خودم را در جایگاه مخاطبان بگذارم. مسلما هیچ کاری بدون نقص نیست، حتی به بهترین کارها هم ایراد وارد هست، اما در مجموع برنامه عصرجدید استانداردهای لازم را برای مخاطب دارد. همچنین از مخاطبان می خواهم برنامه هشتگ عصرجدید را که به حواشی برنامه می پردازد هم تماشا کنند.

 

گپ کوتاه با فاطمه عبادی، نفر اول فصل اول

عصر جدید خانه مان است

فاطمه عبادی توانست با نقاشی شن، قهرمان اولین دوره عصرجدید شود. او نشان داد با وجود متاهل بودن و مسوولیت فرزندداری، با پرورش استعداد هنری اش میان همه ایرانیان به شهرت برسد. با این که او در این فصل از برنامه عصرجدید حضور ندارد، اما این برنامه را دنبال می کند.
 با این که در این فصل از برنامه عصرجدید حضور ندارید، آیا تماشای این برنامه باز هم برایتان جذابیت دارد؟

بله، یکی از طرفداران پر و پا قرص مسابقه هستم. شاید باور نکنید اما برنامه عصرجدید مثل خانه ماست. حس و حال عجیبی نسبت به این برنامه دارم و با تعصبی خاص تماشایش می کنم. تا به امروز هم به شکل جدی همه قسمت های این برنامه را دیده ام و دنبال کرده ام.

 اما در فصل جدید شرکت کننده ای که در حوزه نقاشی با شن رقابت کند، حضور نداشته است. با این حال باز هم برنامه را دنبال می کنید؟

گرچه شرکت کننده ای در این حوزه نبوده، اما هنر که فقط به این شاخه محدود نمی شود. ما در این فصل شاهد سوخته نگاری، نقاشی با سفال و... بوده ایم که بسیار هم جذاب بودند و شرکت کنندگان نهایت تلاش شان را داشته اند. در کل دیدن شاخه های مختلف هنر جذابیت زیادی دارد.

 شما هم از شهرستان در این برنامه شرکت کرده بودید. برایتان رفت و آمد دشوار نبود؟

خدا را شکر دوستان عصرجدید شرایط مساعدی را برای کسانی که از شهرستان آمده بودند، فراهم کردند. البته من مرتب در حال تردد بودم به خاطر فرزندم. مگر این که تمرین ها پشت سر هم بود که می ماندم. البته خیلی نیاز پیدا نکردم از اسکانی که عوامل برنامه عصرجدید فراهم کرده بودند، استفاده کنم، چون خانواده همسرم و اقوام حضور داشتند، اما می دیدم دوستان شرکت کننده عصرجدید مشکلی هم در این رابطه ندارند.

 برنامه تفریحی هم برایتان برگزار کرده بودند؟

ما در باشگاه مهارت حضور داشتیم که بخش هایی از آن تفریحی بود. ضمن این که در کنار تمرین، روان شناس هم حضور داشت و ما در کلاس های مهارت این چنینی شرکت می کردیم که هم مفرح بودند و هم آموزنده.

 

پارسا خائف، نفر سوم فصل اول از تجربه اش می گوید

حضور نوجوانان مستعد در فصل جدید عصرجدید

پارسا خائف را حتما می شناسید. او پسر نوجوان فصل اول برنامه عصرجدید بود که توانست با صدای شش دانگ اش به مراحل نهایی راه پیدا کند. او که از اردبیل در این رقابت شرکت کرد، رتبه سوم این فصل را از آن خودش کرد. حال سراغ او رفته ایم و درباره فصل جدید عصرجدید و شرایط اش در فصل قبلی گپ و گفت داشتیم.
 در حال حاضر بیننده برنامه عصرجدید هستی؟ نظرت درباره این فصل از برنامه چطور است؟

 بله، استعدادهای مختلفی در این سری از برنامه عصرجدید را شاهد هستیم. به خصوص در حوزه موسیقی. نوجوان ها و جوانان مستعد زیادی در فصل جدید عصرجدید شرکت کرده اند که امیدوارم همه استعدادها به آنچه که لیاقت دارند دست پیدا کنند و دستگاه های مسوول هم شایسته هست که از این جوان های پر انرژی و مستعد به معنای واقعی حمایت کنند.

 زمانی که شما شرکت کننده فصل قبلی بودی، آیا بین فواصل مراحل، برنامه سازان این برنامه برای شما تدارک اسکان داشتند و در کجا اقامت می کردید؟ آیا برنامه تفریحی تهران گردی هم داشتید؟

بله، برنامه های خوبی تدارک دیده بودند. البته برنامه ای به عنوان تهران گردی نداشتیم. ولی در زمان هایی که شرکت کنندگان اجرا داشتند، معمولا در هتل المپیک از شرکت کنندگان پذیرایی می شد. در مراحل نیمه نهایی و فینال هم با برگزاری دوره های کوتاه مدت در یکی از هتل های سلمان شهر و مشهد مقدس با امکانات بسیار مناسب از شرکت کنندگان پذیرایی کردند. با توجه به استرس و حساسیت برنامه که رفته رفته بیشتر می شد زیاد به فکر گردش و سایر مسائل نبودیم. بیشتر دوست داشتم تمرین کنم و خودم را برای مرحله بعد حاضر کنم.

 از خوانندگی چه خبر؟

بعد از عصرجدید سه قطعه  کار کردم. تیتراژ برنامه میدون با نام عشق بی پایان، خیال تو و قطعه سرخی سیب به مناسبت عید نوروز که با کمک هنرجویان با استعداد هنرستان موسیقی اقبال آذر تبریز و با برخی برگزیدگان جشنواره ملی موسیقی جوان کار کردیم. هرچند به خاطر شیوع بیماری کرونا نتوانستیم کلیپ مناسب با حضور نوازنده ها برایش تهیه کنیم. از طرف دیگر هم کار ساخت آلبوم موسیقی را از دی ماه 98 آغاز کردیم که امیدوارم تا یکی دو ماه آینده تقدیم علاقه مندان موسیقی ایرانی کنیم. آهنگساز آلبوم، مهیار علیزاده است.

البته ساخت یک آلبوم در این شرایط اقتصادی و فرهنگی کاری بسیار پرهزینه و سخت است؛ ولی امیدواریم با جذب و انتخاب حامی مالی مناسب یک اثر فاخر و در شان مردم فهیم کشورمان تهیه و تولید کنیم.

در حال حاضر هنرجوی هنرستان موسیقی اقبال آذر تبریز هستم و در رشته صداسازی با استاد حمیدرضا نوربخش، در بخش ردیف های موسیقی با استاد حسین علیشاپور و همچنین یادگیری هرچه بیشتر ساز تخصصی خود، با استاد میلاد محمدی به فراگیری سه تار مشغول هستم.

 حضور در برنامه عصرجدید منجر به چه اتفاقی در زندگی ات شد و چه امتیازی کسب کردید؟

به لطف خدا و حمایت مردم عزیز و فرهنگ دوست کشورمان به ویژه استادان هنرستان ما در یازدهمین جشنواره موسیقی اصیل کشورهای اسلامی -که در کشور جمهوری آذربایجان برگزار شد- موفق شدم از بین شرکت کنندگان 15 کشور  مقام برتر مسابقات و جایزه گرند پریکس را کسب کنم.

 
بیشترین ها

در مرحله اول فصل دوم 140 شرکت کننده در 62 رشته به رقابت پرداختند. در این میان برخی رشته ها طرفداران بیشتری در میان شرکت کنندگان داشتند، مثل رشته خوانندگی و حرکات نمایشی که تعدادشان بیشتر بود. برخی از این رشته ها مانند حرکت های نمایشی شرکت کنندگانی در شاخه های مختلف از جمله حرکت های نمایشی با آتش، طناب، نمایش رزمی نینجا و... داشتند که ما همه را یک گروه در نظر گرفتیم و با نگاهی اجمالی گفتیم حدود چند درصد از هر رشته پرشرکت کننده توانستند به مرحله دوم برسند.