آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
اخبار کشور
۱۱

نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای

بزک اروپای بدهکار توسط بانیان خسارت محض برجام

سرویس سیاسی: روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان «اینستکس با شروط اروپا تحقق می یابد» نوشت:«اجرای اینستکس در صورت اجرای شروط اروپا تحقق می یابد...اروپا سه خواسته عمده از ایران دارد و در این راستا ادعاهایی دارد. آنها به بهانه برنامه موشکی، سیاست های منطقه ای و حقوق بشر به ایران فشار وارد می کنند و وزیر خارجه آلمان نیز در کنفرانس مونیخ از ظریف خواسته بود تا با اقداماتی در این سه حوزه کار را برای راه اندازی سریع تر اینستکس هموارتر کنند. انگلیس و فرانسه نیز در این عرصه با آلمان موافق هستند».

این روزنامه زنجیره ای در ادامه نوشت:«ایران باید تلاش کند تا پرونده مطرح شده به شورای امنیت ارجاع داده نشود. اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود کار برای ایران سخت تر خواهد شد. زیرا اگر قطعنامه ای علیه ایران صادر شود هم در عرصه بین المللی و هم در عرصه داخلی فضا بر ایران تنگ تر می شود».

تروئیکای اروپایی به دلیل بی عملی در اجرای تعهدات برجامی در جایگاه بدهکار قرار دارند و ایران به دلیل اجرای دقیق تعهدات در جایگاه طلبکار است. اما متاسفانه رسانه های زنجیره ای با بزک اروپای عهدشکن، جای طلبکار و بدهکار را عوض می کنند.

طبق اظهارات مقامات ارشد دولت، اینستکس به هیچ عنوان جزو تعهدات اروپا نیست؛حتی جزو مقدمات تعهدات نیز نیست. اما رسانه های مدعی اصلاحات این کانال بی خاصیت را به عنوان امتیازی بزرگ جا می زنند!

در شرایطی که اروپا در پرونده توافق هسته ای به هیچ عنوان تعهدات خود را انجام نداده، رسانه های زنجیره ای مدعی هستند که باید به اروپا امتیاز بدهیم تا برای اجرای کانال تحقیرآمیز و بی خاصیت اینستکس، ترغیب شود.

نکته قابل تامل اینجاست که طیف مدعی اصلاحات- به عنوان بانیان اصلی خسارت محض برجام-، توان موشکی و منطقه ای ایران را در یک کفه و کانال بی خاصیت و تحقیرآمیز اینستکس را در کفه دیگر ترازو قرار داده است. این حجم بی توجهی به منافع ملی، خود یک شاهکار بزرگ است.

گریه و زاری روزنامه اصلاح طلب برای استعفای مشاور حامی «مذاکره»

روزنامه اعتماد روز گذشته در مطلبی با اشاره به موضوع استعفای حمید ابو طالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور نوشت: «ابوطالبی به لحاظ گرایش سیاسی و نوع مواجهه اش با مسائل سیاست داخل و خارج جمهوری اسلامی نزدیکی های غیر قابل انکاری به اصلاح طلبان دارد؛ از این رو تغییر رویکردها در دولت دوازدهم به ویژه در ارتباط با مسائل سیاسی سبب شد تا از او، نقش کلیدی و فعالیت هایش در دولت، تنها نامی در توییتر و رسانه ها باقی بماند؛ برخلاف حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهوری که بعضا در جایگاه سخنگوی دولت نیز قرار می گیرد.»

نکته قابل تامل اینکه این روزنامه اصلاح طلب نقطه درخشان در کارنامه فعالیت او را «دفاع از مذاکره» دانسته و در ادامه می نویسند: «خوی اصلاح طلبانه ابوطالبی سبب شد تا او 4 روز پیش در صفحه شخصی اش در شبکه اجتماعی توییتر به تحلیل وضعیت سیاست خارجی ایران پرداخته و در شرایطی از «اصل مذاکره» دفاع کند که گفته های مقامات دولتی جمهوری اسلامی چندان با او همسو نبود. او در توییترش 8 دلیل برای مذاکره ذکر کرد؛ به ویژه آنکه «‏مذاکره تنها راه تامین دائمی منافع ملی است»، «مذاکره جهت تعامل متوازن است حتی برای به کارگیری سپر و نیزه هم باید به مذاکره باور داشت»، «مذاکره، ارتباطی به اینکه طرف مقابل کیست، ندارد؛ این نادرست ترین برداشت از خود مذاکره است» و «بدون پذیرش اصل مذاکره، هیچ راهی برای خروج دائمی از بحران ها وجود ندارد. پس از این توییت ابوطالبی دیگر حضور خبرسازی در شبکه اجتماعی توییتر نداشت تا اینکه روز گذشته در شرایطی که شاید کمتر کسی پیش بینی می کرد، بدون ذکر هرگونه دلیلی با قرار دادن «سه نقطه» انتهای توییت مختصر و مفیدش اعلام کرد که از مقام خود به عنوان مشاور رییس جمهوری استعفا داده است... اینکه استعفای او مستقیما به دفاعش از اصل مذاکره بدون توجه به آنکه طرف مقابل کیست، بستگی دارد یا خیر؛ مشخص نیست ولی آنچه عیان است، خداحافظی یکی دیگر از اصلاح طلبان شناسنامه دار دولت دوازدهم با حسن روحانی و کابینه اش است.» گفتنی است این روزها «مذاکره» برای اصلاح طلبان یک دغدغه هویتی است. 7 سال سرنوشت کشور را به توهم «مذاکره برد- برد» گره زدند و هیچ راهکار دیگری ارائه نکردند. دیگر از اصلاح طلبی چیزی جز التماس به مذاکره نمانده. امروز دیگر نه «امید» که «مذاکره» بذر هویت. از سوی دیگر برای این جماعت هیچ تفاوتی ندارد که اوبامای دموکرات مودب! و باهوش! در کاخ سفید است یا ترامپ جمهوری خواه دیوانه و مزاحم. از نگاه آنها آمریکا «ارباب» است و ایران «رعیت»؛ رعیت باید به ارباب امتیاز دهد و صدایش هم درنیاید، حتی اگر این امتیاز، چوب حراج زدن بر «ابراز دفاع از خود در برابر تجاوز» باشد.

فریبکاری مدعیان اصلاحات با دروغ بستن به جریان انقلابی

روزنامه دولتی ایران دیروز گفت وگویی را با حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران درباره نامه روسای کمیسیون های تخصصی مجلس به روحانی و تصریح آنها بر تغییر روند مدیریت هفت ساله در دولت منتشر کرد.

وی نیز به سبک ارگان دولت فرافکنی کرده است و مبتنی بر رویه مدعیان اصلاحات اعتدال در مسئولیت گریزی، اتهامات ساختگی و مواضع جعلی به جریان انقلابی نسبت می دهد تا از پاسخگویی فرار کند.

مرعشی گفته است: «دوستان باید لطف کنند و مسئولیت سیاست ها و مواضع خود را بپذیرند و درباره آن با مردم روراست باشند. مثلا اگر می گویند انقلابی گری یعنی اینکه مذاکره ای نباید در سطح بین المللی داشته باشیم، ادامه آن را هم بگویند. یعنی به مردم بگویند این کارها هزینه هایی هم برای کشور و مردم دارد و مسئولیت آن را هم می پذیریم. تصور اینکه کسی بگوید در شرایط تنش فزاینده در روابط خارجی و مشکلات رو به افزایش روابط اقتصادی با خارج، موضع من عدم مذاکره و قطع همکاری است اما توقع دارم وضع مردم هم بدتر نشود و ارزش پول ملی هم نریزد و اشتغال از بین نرود، تصوری غیرواقعی است. ما اگر برای یک سری ارزش هایی که این دوستان آن را والاتر از اقتصاد و پول ملی و زندگی مردم می دانند، وارد یک مبارزه بین المللی شدیم باید تبعات و هزینه های آن را هم بپذیریم.»

مدعیان اصلاحات اعتدال همین اند. با دوقطبی سازی و وعده حل مشکلات با مذاکره رای جمع می کنند، وقتی پیامد توافق غیر متوازن شان با حریف می شود دلار 20 هزار تومانی و پراید 70 میلیونی و سر به فلک کشیدن قیمت مسکن، از فرط بی کفایتی و فریبکاری و نداشتن فرهنگ عذرخواهی از مردم و شهامت تغییر مسیر، به دروغ جریان انقلابی را مخالف مطلق مذاکره و روابط بین المللی جا می زنند و معضلاتی را که دستپخت خودشان است، به آنها نسبت می دهند. دغل بازی به این وضوح، کنش طیفی است که خود را تضمین روحانی می دانست و می گفت اگر رئیسی رئیس جمهور شود، دلار 5 هزار تومان می شود! مرعشی گفته است: «... ما یک سری مسائل و سوالات درباره امروز داریم. سوال خیلی ساده این است که الان دولت با یک کسری 200 هزار میلیارد تومانی مواجه است. عزیزان انقلابی که این طور انتقاد می کنند چه راهی برای رفع این کسری دارند؟ چگونه می خواهند آن را حل کنند؟» مدعیان اصلاحات دنبال راه حل هستند یا با موج سواری روی معضلات اقتصادی ساز مذاکره و ذلت مقابل آمریکا و اجرای ماموریت خود را کوک می کنند؟ اگر این طیف دنبال راه حل بود، از سوی صاحب نظران اقتصادی بارها راهکارهای متقن ارائه شده است. وی همچنین مدعی شده است: «خیلی ها و از جمله صداوسیما سال هاست دارند تبلیغ می کنند که باید با کشورها وارد مراودات ارزی دوجانبه شویم و دلار و یورو را از ارتباطات مالی خود با دنیا حذف کنیم اما همین چند وقت پیش دیدیم که وقتی بحث پرداخت بدهی صداوسیما به شرکت های ارائه کننده خدمات ماهواره ای و قطع برخی شبکه های ایرانی پیش آمد، صداوسیما حاضر نبود جز دلار ارز دیگری بگیرد. خیلی از نمایندگان هم در موضوع طرف صداوسیما را گرفتند. خب مگر شماها نمی گفتید باید دلار را از مبادلات خود حذف کنیم؟ چرا خودتان با ارزهای دیگری که دولت می تواند در اختیارتان قرار دهد بدهی این شرکت ها را پرداخت نمی کنید؟ چرا راهکار نمی دهید که با روپیه و لیر و امثالهم این بدهی پرداخت شود؟»

مصاحبه شونده ادعای مضحکی مطرح کرده است. مبادله تجاری دو جانبه مستلزم پویایی دیپلماسی اقتصادی دولت است نه اینکه در مقطعی، دولت ماه ها در چین و هند سفیر نداشته باشد.

جدیدترین و عجیب ترین نسخه بزک آمریکا

روزنامه سازندگی به نقل از محمدعطریانفر نوشته است: «در کل معادلات برجام، حلقه مفقوده ای داریم که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. درست است که آمریکایی ها از میز برجام خارج شدند، اما برجام به ماهو برجام برای نظام غرب که متکی به نظام سرمایه داری است، باید خروجی اقتصادی داشته باشد و مسئله هسته ای برای آنها، اساسا بهانه است.»

عطریانفر گفته است: «برای اقتصاد لیبرال، حضور در کشورهای رو به توسعه ای نظیر ایران که بعد از یک دوره عقب ماندگی و جنگ، می خواهند وارد عرصه بشوند و درآمدزایی کنند، بسیار مهم است. در برجام، این پیوست اقتصادی مغفول واقع شده است. پیوست نانوشته اقتصادی برجام، ناظر به این بود که بعد از توافق، بازار ایران به روی مطامع اقتصادی تجارت غرب باز شود تا از ایران، حمایت و از ظرفیت های بکر و مستعد بازار آن، بهره برداری شود. ما چه کردیم؟ ایران این زاویه تصمیم را برای اروپا باز نگه داشت اما جلوی آمریکا را بست. آمریکایی ها نامشهود می گویند اگر قرار باشد توافق کنیم، بازار ایران نباید به روی ما بسته بماند و اگر بازار ایران نقشی در تقویت بخش خصوصی ما نداشته باشد، زیر بازی برجام می زنیم. این امتناع، الان هم وجود دارد و مانع از مذاکره مجدد می شود؛ لذا آنها سر میز مذاکره ای که هیچ انتفاعی برایشان نداشته باشد، نمی نشینند.»

این ادعا که آمریکا در برجام به دنبال منافع اقتصادی بود و چون راه آنها را بستیم، زیر برجام زدند جدیدترین و عجیب ترین نسخه بزک آمریکایی هاست. این در حالی است که آمریکایی ها بارها برای فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی مانع ایجاد کرده و در بخش های مختلف فعالیت های هسته ای ما را محدود کرده اند و ادعایی درخصوص اهمیت و یا ضرورت روابط اقتصادی با ایران نداشته اند. آنها بارها اعلام کرده اند که به دنبال تسلیم و به زانو درآوردن جمهوری اسلامی هستند.