آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۴
رسانه: دور دنیا
۸

رسانه های آمریکایی، سیاست های ضدایرانی دولت ترامپ طی سه سال و نیم اخیر را شکست خورده ارزیابی کرده اند

ایران چگونه ترامپ را زمینگیر کرد؟

علی عالمی

با گذشت نزدیک به چهار سال از حضور ترامپ در کاخ سفید، بسیاری از تحلیلگران آمریکایی در نشریات معتبر این کشور، به ارزیابی سیاست خارجی واشنگتن در قبال ایران روی آورده اند. ترامپ مدعی شده بود ضمن خروج از توافق هسته ای با ایران، کشورمان را وادار به تسلیم در برابر خواسته های کاخ سفید و درنهایت، انعقاد توافق محدودکننده بزرگ تری خواهد کرد. سوال اصلی اینجاست ترامپ اکنون در چه نقطه ای قرار دارد و سیاست های وی در قبال ایران و نتیجه آنها در رسانه های آمریکایی چگونه انعکاس یافته است؟

دروغ های ترامپ  درباره ایران

نشریه بیزینس اینسایدر در مقاله ای به قلم بانی کریستین، به ابعاد و مصادیق شکست سیاست چند ساله دولت ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران اشاره می کند و می نویسد: برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران مدعی شده است سیاست فشار حداکثری در مقابل ایران موفق بوده و هم اکنون این کشور میان سقوط اقتصادی و مذاکره با دولت ترامپ باید دست به انتخاب بزند؛ اما این یک دروغ بزرگ و خطرناک است. این نشریه در ادامه می نویسد: آمریکا از سال 2017 میلادی به دنبال ترک معامله هسته ای با ایران، اعمال فشار حداکثری و درنهایت دریافت نتیجه مقتضی از ایران بود. اما به راستی چه اتفاقی افتاد؟ ترامپ از یک توافق هسته ای که محدود، اما برای واشنگتن قابل استفاده بود، عقب نشینی کرد. پس از آن معامله و توافق بعدی (توافق جدیدی که ترامپ امیدوار بود آن را بر ایران تحمیل کند) منعقد نشد و کاخ سفید به جهلی شرم آور در خصوص تاکتیک های مذاکره با ایران نیز متهم شده است. در مقابل، تهران عزم خود را جزم کرده تا در مقابل تحریم ها و فشارهای آمریکا ایستادگی کند و مرعوب نشود.  اتفاقاتی که در دوران ریاست جمهوری ترامپ در قبال ایران افتاد، ما را بیش از پیش به منازعه نزدیک کرده و نیروهای آمریکایی در منطقه را نیز در معرض خطر قرار داده است.

پاسخ ایران به ترامپ

خبرگزاری رویترز در تحلیل آنچه از آغاز سال 2017 میلادی(آغاز حضور رسمی ترامپ در کاخ سفید) تا کنون در حوزه سیاست خارجی آمریکا و در قبال ایران گذشته است، می نویسد: روابط ایران و آمریکا در دوران ترامپ رو به تنش پیش رفته است. ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شده و تحریم های یکجانبه را به صورت حداکثری علیه ایران اعمال کرد، اما ایران با کاهش تعهدات برجامی خود به این اقدام پاسخ داد. ترامپ به تازگی خطاب به ایران اعلام کرده است ضمن گفت وگو با دولت (دولت ترامپ)، توافق بهتری نسبت به دوره دوم ریاست جمهوری وی با واشنگتن صورت دهد. در مقابل، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه  ایران می گوید: احتمالا خود ترامپ نیز به این نتیجه رسیده که سیاست فشار حداکثری علیه ایران ناکام مانده است. مقامات آمریکایی می دانند در قبال ایران دچار خطا شده اند، اما نمی دانند چگونه باید این خطا را اصلاح کنند.

ترامپ محتاج مذاکره با ایران است

 روزنامه نیویورک تایمز ضمن اشاره به اصرار اخیر ترامپ مبنی بر مذاکره با ایران و انعقاد توافقی جدید میان واشنگتن و تهران می نویسد: پیشنهادهای ترامپ مبنی بر مذاکره با ایران بلافاصله توسط رهبر ایران رد شده است. ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد، اما محصول این اقدام، افزایش 50 درصدی ذخایر اورانیوم غنی شده این کشور بوده است. درخواست اخیر ترامپ برای مذاکره با ایران، نوعی دعوت شفاف از تهران بود؛ ترامپ امیدوار بود نوعی پیروزی دیپلماتیک را قبل از انتخابات به دست آورد.

نتیجه  صدای بلند ترامپ!

نشریه فارین پالیسی در مقاله ای به قلم ایلان گلدنبرگ، مشاور جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در خصوص سیاست های شکست خورده ترامپ در قبال ایران می نویسد: آنچه امروز در قبال ایران و منطقه (غرب آسیا) می گذرد، انعکاسی از یک سیاست شکست خورده و یکجانبه گرایانه است. سیاستی که از سوی دولت ترامپ در قبال ایران دنبال شده است. ترامپ در وهله اول (با خروج از توافق هسته ای) بحران را برانگیخته و سپس دامنه و عمق بحران را با خطاهای دیپلماتیک، گفتاری و راهبردی خود گسترده تر و بیشتر کرده است. او تصور می کرد ادامه فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک، به عقب نشینی ایران از سیاست های خود منجر خواهد شد.  ایلان گلدنبرگ در این خصوص افزوده است: گرچه ترامپ در سال های اخیر به خروج خود از توافق هسته ای و سرسختی و فحاشی خود در قبال برجام و ایران افتخار می کرد، اما  او در مواجهه با واکنش های منطقه ای ایران و در قبال قدرت این کشور، نتوانست بازدارندگی موثری اعمال کند. ترامپ متحدان کلیدی واشنگتن در مواجهه با ایران را نیز مانند اعتبار آمریکا از دست داده است. صحبت کردن با صدای بلند (کنایه به دیپلماسی ترامپ در قبال ایران)، نتیجه ای جز افول قدرت بازدارندگی آمریکا و افزایش انگیزه ایران در مواجهه با واشنگتن نداشته است.