آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
خبر
۲

نشست شورای امنیت با موضوع قطعنامه 2231 برگزار شد: ادامه کمپین آمریکا برای تحریم تسلیحاتی

دنیای اقتصاد : نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در واکنش به تلاش آمریکا در شورای امنیت برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، آن را در تضاد کامل با قطعنامه 2231 دانست و گفت آمریکایی ها در نشست شورای امنیت بار دیگر حمایت جهانی از برجام را خواهند شنید. همزمان ظریف نیز با اشاره به زورگویی های آمریکا تاکید کرده که در تاریخ سازمان ملل متحد، آمریکا اولین کشوری است که کشورهای دیگر را به دلیل تابعیت از قانون مجازات می کند.

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر سه شنبه برای بررسی نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره آخرین وضعیت اجرای قطعنامه 2231 به صورت مجازی برگزار شد. با نزدیک شدن به موعد 18 اکتبر (27 مهر) تلاش آمریکا و متحدان آن برای ممانعت از لغو تحریم های تسلیحاتی ایران شدت گرفته است. در همین خصوص مقامات کاخ سفید با تحرکات در شورای امنیت و همچنین سفرهای منطقه ای در تلاش برای جلب آرای موافق علیه ایران در نشست شورای امنیت هستند. موضوعی که واکنش مقامات ایران را به دنبال داشته است.

در همین خصوص مجید تخت روانچی روز سه شنبه در گفت وگو با «ایرنا» درباره فضای نشست شورای امنیت که به بحث پیرامون گزارش دبیرکل سازمان ملل با موضوع قطعنامه 2231 اختصاص داشت، گفت: فضای کلی جامعه بین المللی در جهت اجرای برجام و قطعنامه 2231 است، هم دبیرکل سازمان ملل متحد بارها گفته است و هفته پیش هم تکرار کرد و هم رهبران جهان خواهان آن هستند که خود، مغایرت صریح با مواضع آمریکا است. نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با یادآوری خروج آمریکا از برجام که رئیس جمهوری این کشور به صراحت آن را پایان مشارکت در این برنامه خواند، ادامه داد: سابقه ندارد که یک عضو دائم شورای امنیت علیه قطعنامه ای که خود بانی آن بوده است، اقدام کند. تخت روانچی اضافه کرد: بدتر اینکه کشورهایی که بخواهند اجرا کنند را هم تنبیه می کنند. این نشان دهنده ایجاد هرج و مرج در نظام بین المللی است که آمریکایی ها به دنبال آن هستند. می خواهند فضایی ایجاد کنند که آنچه را خودشان تصور می کنند در جهت منافعشان است، به دست آورند. حال اگر خلاف قوانین و مقررات بین المللی هم باشد، برایشان اهمیتی ندارد. او با بیان اینکه قطعنامه 2231 جزو تعهدات بین المللی کشورها است، یادآور شد: در خود قطعنامه به صراحت از کشورها می خواهد در جهت همکاری با ایران در موضوع تجارت و سایر موضوعات اقدام کنند. سفیر ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: آمریکایی ها درحال متوقف کردن این خواسته قطعنامه هستند، درحالی که جامعه جهانی مخالف آن است. وقتی آمریکا حرکتی در جهت اعمال تحریم های تسلیحاتی انجام دهد که نقض قطعنامه 2231 است، خود به خود با واکنش کشورها مواجه خواهد شد.

نابودی برجام هدف نهایی آمریکا

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد درباره اینکه هدف اصلی آمریکا از دنبال کردن تمدید تسلیحاتی چیست، گفت: هدف اصلی ممنوعیت تسلیحاتی که خودشان هم می دانند در شورای امنیت مورد اقبال قرار نمی گیرد، این است که برجام را از بین ببرند. ادعای مضحکی را هم مطرح می کنند که هنوز عضو برجام هستند و می توانند از عباراتی که در قطعنامه 2231 آمده است، برای بازگرداندن تحریم ها استفاده کنند. این هم از طنزهای روزگار است که مطرح می کنند.او ادامه داد: هدف هم به طور کلی از بین بردن برجام است و خود ترامپ هم از ابتدا گفته بود که این توافق را قبول نداریم. در طول این چند سال هم تلاش زیادی کردند که مجبور نشوند به این کاری که الان به دنبالش هستند، برسند اما موفق نشدند و هرچه گذشت بیشتر در انزوای بین المللی قرار گرفتند. از این رو الان تلاش می کنند به سمتی بروند که دیگر برجامی در کار نباشد.

دست رد شورای امنیت به آمریکا

سفیر ایران در سازمان ملل متحد درباره نشست برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با دیگر اعضای شورای امنیت که چهارشنبه گذشته انجام شد هم گفت: این نشست به طور غیررسمی و به دعوت نمایندگی آمریکا انجام شد تا به زعم خود دیگر اعضا را برای لزوم تداوم ممنوعیت تسلیحاتی علیه ایران توجیه کنند. تخت روانچی افزود: همان طور که می دانید در مهرماه امسال مطابق با قطعنامه 2231 ممنوعیت تسلیحاتی لغو می شود. آمریکایی ها در چند ماه گذشته تلاش کرده اند فضای بین المللی را به شدت ضدایرانی سازند تا به زعم خود نشان دهند که این ممنوعیت ها باید ادامه یابد و یکسری اتهامات واهی هم به ایران می زنند تا بگویند فضا برای تمدید این ممنوعیت مساعد است. او ادامه داد: اما رویکرد جامعه جهانی به برجام و قطعنامه 2231 با رویکرد آمریکا متفاوت است. به استثنای آمریکا و چند کشور اندک، جامعه بین المللی خواهان اجرای برجام و قطعنامه 2231هستند که با نظر آمریکا در تضاد است. نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: وقتی قرار است ممنوعیت تسلیحاتی در ماه مهر لغو شود، هر اقدامی در جهت خلاف آن با قطعنامه و چارچوب زمانی مندرج در قطعنامه مغایرت خواهد داشت. تخت روانچی افزود: از این رو نشست هفته گذشته جلسه ای نبود که آمریکایی ها انتظار آن را داشته باشند و اعضای شورا با طرح سوالات خود، نشان دادند که با آمریکا همراهی نمی کنند.

مجازات کشورهای تابع قانون

همزمان وزیر امورخارجه ایران با اشاره به زورگویی های آمریکا در قضیه برجام تاکید کرد که در تاریخ سازمان ملل متحد، آمریکا اولین کشوری است که کشورهای دیگر را به دلیل تابعیت از قانون و نقض نکردن قطعنامه های شورای امنیت مجازات می کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف در پیامی توییتری از زورگویی های آمریکا به عنوان کشوری که خود برجام را نقض کرده است و کشورهای دیگر را نیز به زور وادار به چنین کاری می کند، انتقاد کرد. ظریف در توییتر نوشت: «آمریکا نه تنها خود برجام را نقض می کند، بلکه دیگران را نیز با زور وادار به چنین کاری می کند. این کشور ننگ تبدیل شدن به اولین کشوری را که در تاریخ سازمان ملل متحد کشورهای تابع قانون را به دلیل نقض نکردن یک قطعنامه شورای امنیت [مشخصا قطعنامه 2231] مجازات می کند نیز با خود دارد.»

واکنش بعیدی نژاد

همچنین سفیر ایران در لندن با اشاره به تلاش آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران خاطرنشان کرد، سه کشور اروپایی معتقدند که آمریکا از نظر حقوقی امکان توسل به چنین اقدامی برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران را ندارد. حمید بعیدی نژاد در صفحه توییتر خود نوشت: «پمپئو مکرر تهدید کرده است که در صورت عدم حمایت شورای امنیت از پیشنهاد تمدید محدودیت های نظامی علیه ایران، آمریکا پیشنهاد اسنپ بک را ارائه خواهد کرد. سه کشور اروپایی معتقدند که آمریکا از نظر حقوقی امکان توسل به چنین اقدامی برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران را ندارد.» بعیدی نژاد در توییتی دیگر افزود: «معاون سیاسی وزارت خارجه فرانسه، فیلیپ اره را، درجلسه سالانه شورای اروپایی سیاست خارجی اعلام کرد که چنان که فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه اخیر خود اعلام کرده اند، سه کشور اروپایی از پیشنهاد آمریکا برای اسنپ بک (بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران) حمایت نخواهند کرد.»

دیدار هوک و نتانیاهو

واکنش مقامات ایران به تلاش ها و تحرکات آمریکا در شرایطی است که نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در ادامه دوره گردی در منطقه غرب آسیا برای انجام رایزنی های ضدایرانی، دیروز سه شنبه در فلسطین اشغالی با نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس دیدار کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران بعد از سفر اخیر خود به سه کشور عربی منطقه خلیج فارس، روز سه شنبه در فلسطین اشغالی با نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد.

بنا بر گزارش شبکه صهیونیستی «آی 24»، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر تنها دارنده سلاح اتمی در منطقه غرب آسیا در دیدار با نماینده آمریکا در امور ایران، ادعای تکراری چند دهه ای خود درباره «تلاش ایران برای ساختن بمب اتمی» را تکرار کرد. نتانیاهو در نشست خبری مشترک با برایان هوک مدعی شد: «ایران به برنامه مخفی خود برای ساختن سلاح های اتمی ادامه می دهد.» نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین ادعا کرد: «اسرائیل هر آنچه که لازم باشد انجام می دهد و مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی خواهد شد.»

او در این دیدار از مواضع آمریکا و استراتژی «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ علیه ایران تمجید کرد و مدعی شد، تهران تلاش کرد که واشنگتن را مرعوب کند اما عزم آمریکا این تلاش ها را از بین برد. نتانیاهو در این نشست خبری خواستار افزایش تحریم ها علیه ایران شد و مدعی شد که «برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی»، به افزایش تحریم ها

نیاز است. بعد از سخنان نتانیاهو، برایان هوک هم در اظهاراتی به تکرار اتهام زنی ها علیه ایران پرداخت و همچنین گفت که «آمریکا و اسرائیل درباره ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اتفاق نظر دارند.» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در روزهای اخیر بارها درباره تلاش واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران سخن گفته است، در فلسطین اشغالی ادعا کرد، در صورت لغو تحریم تسلیحاتی ایران، تسلیحات بیشتری به دست «تروریست ها و نواب منطقه ای ایران» خواهد رسید. برایان هوک پیش از دیدار با نتانیاهو، در سفر به امارات نیز اتهاماتی را علیه ایران مطرح کرده بود.

برایان هوک پیش تر در مصاحبه ای با روزنامه «نشنال» گفته بود: «بسیار مهم است که کشورهای منطقه یک صدا از شورای امنیت سازمان ملل بخواهند تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود. این اقدامی صحیح و لازم است.» اواسط خرداد ماه «کلی کرفت»، نماینده آمریکا در سازمان ملل و «برایان هوک» نماینده آمریکا در امور ایران درخصوص قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران توضیحاتی را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کردند. بر این مبنا آمریکا قطعنامه ای را توزیع کرده که خواستار ممانعت از تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران است. این قطعنامه با مخالفت چین و روسیه روبه رو شده و کشورهای اروپایی هم قطعنامه ای جایگزین به جای آن ارائه کرده اند. برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دست کم 9 کشور عضو شورای امنیت با آن موافقت کنند و در عین حال قطعنامه از سوی هیچ یک از اعضای دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) وتو نشود. پیش تر چند دیپلمات غربی در مصاحبه با نشریه آمریکایی فارن پالیسی اعلام کردند که قطعنامه پیشنهادی آمریکا بر خلاف تبلیغات دولت ترامپ از حمایت کافی در شورای امنیت برخوردار نیست و احتمالا این قطعنامه حتی بدون در نظر گرفتن وتوی آن از سوی روسیه و چین، به تصویب نخواهد رسید.

ادعای مقامات عربستان علیه ایران

از سوی دیگر متحدان آمریکا نیز همراهی خود را با اظهارات مقامات آمریکا نشان داده اند. در همین خصوص معاون وزیر دفاع عربستان در دیدار با برایان هوک، ادعاهای بی اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از العربیه، خالد بن سلمان بن عبدالعزیز، برادر و معاون ولیعهد عربستان در دیدار با برایان هوک، مسوول ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که عربستان در کنار آمریکا برای حفظ صلح و امنیت در منطقه و جهان تلاش خواهد کرد و از تلاش های آمریکا برای مقابله با آنچه اقدامات تخریبی و تروریستی ایران در منطقه خواند، حمایت خواهد کرد. در این دیدار دو طرف در رابطه با حملات موشکی اخیر انصارالله یمن به عربستان نیز بحث و تبادل نظر کردند. وزیر امورخارجه عربستان نیز روز سه شنبه در ادعایی بی اساس جمهوری اسلامی ایران را به جنگ افروزی و به کارگیری شبه نظامیان فرقه ای متهم کرد. دیگر مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله عبدالله بن زاید وزیرخارجه امارات، عبداللطیف بن راشد الزیانی وزیرخارجه بحرین و عادل الجبیر وزیر مشاور دولت عربستان در امورخارجه در دیدار با برایان هوک، مسوول ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا ادعاهای بی اساسی علیه ایران مطرح کردند. همچنین رئیس پارلمان عربی در گفت وگوی مجازی با برخی اعضای اتحادیه بین المجالس مدعی دخالت ایران و ترکیه در امور کشورهای عربی شد.

بیانیه مشترک آمریکا و بحرین

در ادامه این تلاش ها آمریکا و بحرین روز دوشنبه در بیانیه ای مشترک خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل شدند. به گزارش خبرگزاری فارس، در این بیانیه ادعا شده که ایران از طریق فراهم کردن تسلیحات برای گروه های تروریستی، ثبات در بحرین را با چالش مواجه کرده است. آمریکا و بحرین در این بیانیه مشترک مدعی شدند که تحریم، ابزار مهمی برای مقابله با اقدام ایران برای تامین سلاح گروه های وابسته به خود در منطقه است و شکست تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، ثبات کشورهای منطقه را تهدید می کند. چند روز پیش «کلی کرفت» نماینده آمریکا در سازمان ملل و «برایان هوک» نماینده آمریکا در امور ایران درخصوص قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران توضیحاتی را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کردند.

واکنش موسوی

در واکنش به این اقدام، سخنگوی وزارت خارجه ایران حمایت از خواسته نماینده آمریکا در تور دوره گردی او در منطقه برای استمرار تحریم تسلیحاتی ایران را طنزی تلخ خواند و خطاب به بحرین و عربستان گفت: امنیت منطقه با اطاعت از آمریکا تامین نخواهد شد. سیدعباس موسوی دیروز در پاسخ به اتهام های بی اساس و اظهارات مداخله جویانه مقام های برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و بحرین اظهار کرد: جای بسی شگفتی است که کشورهایی همچون عربستان سعودی که خود منبع تروریسم و افراطی گری در منطقه هستند و سال ها با حمایت از گروه های تروریستی همچون القاعده و داعش به بی ثبات سازی در منطقه دامن زده اند، اتهام های بی اساسی به جمهوری اسلامی ایران که با رفتار مسوولانه خود شر گروه های تروریستی را از سر کشورهای منطقه کوتاه کرده است، وارد می کنند.

سخنگوی وزارت امورخارجه اضافه کرد: حمایت از خواسته نماینده آمریکا در تور دوره گردی وی در منطقه برای استمرار محدودیت های تسلیحاتی کشورمان از سوی کشورهایی که بیش از پنج سال است با سلاح های آمریکایی هزاران نفر از جمله زنان و کودکان یمنی را به خاک و خون کشیده اند، طنز تلخی است که این روزها شاهد آن هستیم. موسوی با تاکید بر اینکه زمان آن فرا رسیده است که این کشورها از اظهارات نابخردانه و پیروی کورکورانه از آمریکا که خود مظهر ظلم و بی عدالتی در جهان است دست برداشته و به این باور برسند که امنیت با اطاعت از آمریکا تامین نخواهد شد، افزود: تنها راه ایجاد ثبات و امنیت در منطقه تغییر رفتارهای خصمانه و روی آوردن به همکاری های منطقه ای است.

آخرین خبر از نشست مجازی شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر دیروز سه شنبه نشستی مجازی با موضوع  بررسی قطعنامه2231 برگزار کرد. در این نشست ابتدا نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت اجرای این قطعنامه قرائت شد و سپس نماینده بلژیک به عنوان تسهیلگر قطعنامه 2231 گزارشی از اقدامات انجام شده را به اعضای شورای امنیت ارائه کرد. در این نشست همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش مربوط به عملکرد قطعنامه 2231 شورای امنیت، کشورهای جهان را تشویق کرد با جمهوری اسلامی ایران همکاری اقتصادی داشته باشند. آنتونیو گوترش به اقدامات منفی آمریکا علیه برجام اشاره کرد و گفت: از ماه مه 2018، آمریکا همه تحریم های ملی خود را که به موجب برجام لغو یا تعلیق شده بودند، بازگرداند و تصمیم خود را با تمدید نکردن معافیت ها برای تجارت نفت با جمهوری اسلامی ایران و طرح های هسته ای غیر اشاعه ای در چارچوب برجام، ادامه داده است. او تاکید کرد: این اقدامات، برخلاف اهداف پیش بینی شده در برنامه و قطعنامه 2231 (2015) ادامه دارد و همچنین ممکن است مانع از توانایی جمهوری اسلامی ایران در اجرای برخی از مفاد برنامه و قطعنامه شود.  گزارش دبیرکل توسط رزماری دیکارلو، معاون سیاسی وی قرائت شد. در همین خصوص معاون دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار رفع تحریم های آمریکا علیه ایران شد. به گزارش خبرگزاری فارس، دی کارلو در این نشست ضمن ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام خواستار بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش شد. او گفت: «دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار رفع تحریم هایی شده که مقابله ایران با بیماری کووید-19 را دشوار می کند.» دی کارلو اضافه کرد: «ما همچنین از گام هایی که ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام برداشته هم نگرانیم. در نتیجه این اقدامات، ایران از محدوده های تعیین شده در برجام درخصوص غنی سازی اورانیوم و ذخایر آب سنگین فراتر رفته است. ایران همچنین محدودیت های وضع شده علیه برنامه تحقیق و توسعه هسته ای را زیر پا گذاشته است.» این مقام سازمان ملل اضافه کرد: «امروز ما یکبار دیگر از ایران می خواهیم به اجرای کامل این توافق بازگردد.» دی کارلو اضافه کرد: «ما از همه طرف های برجام می خواهیم اختلافات خود درخصوص برجام را در چارچوب سازوکار حل وفصل اختلافات در برجام رفع کنند.» مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان یکی دیگر از حاضران در نشست مجازی شورای امنیت درباره ایران، مطابق انتظار صحبت های خود را با انتقاد از برجام و مساله تحریم های تسلیحاتی علیه ایران آغاز کرد. او برجام را یک توافق معیوب خواند که اجازه می دهد ظرف چهار ماه آینده تحریم های تسلیحاتی علیه ایران منقضی شود.پمپئو مدعی شد: «اگر شما نتوانید اکنون اقدام لازم را انجام دهید، ایران ظرف چهار ماه قادر خواهد بود جنگنده های روسی بخرد. این جنگنده ها می توانند شعاع 3 هزار کیلومتری ایران و شهرهایی مانند ریاض، دهلی نو، رم و ورشو را پوشش دهند.» وی افزود: «ایران قادر خواهد بود زیردریایی های پیشرفته بخرد و امنیت کشتیرانی را در تنگه هرمز به خطر اندازد و گروه های وابسته را نیز تقویت کند.» محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز دیگر مقامی بود که  به بررسی قطعنامه2231 و تخلفات آمریکا از این قطعنامه و برجام پرداخت.