آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
صفحه آخر (جهان)
۱۲

فرانسوا فیون، نخست وزیر اسبق فرانسه به جرم فساد مالی به زندان می رود

دادگاهی در فرانسه نخست وزیر اسبق این کشور را به جرم اختلاس از منابع دولتی و عمومی به 5 سال حبس محکوم کرده است. او با ایجاد شغلی کذایی برای همسرش، برای او حقوق ماهیانه واریز می کرده!

«فرانسوا فیون»، نخست وزیر سابق فرانسه که در دوران ریاست جمهوری «نیکولا سارکوزی» برای 5 سال در این سمت بود، در دادگاه به علت پرداخت دستمزد بالا به همسرش آن هم به بهانه شغلی که هرگز وجود نداشته مجرم شناخته و به 5 سال زندان محکوم شده است. براساس گزارش بی بی سی سه سال از 5 سال حبس تعیین شده به صورت تعلیقی است اما دو سال آن لازم الاجرا است که فعلا به علت درخواست تجدیدنظر فیون متوقف شده است. این زوج به پرداخت 423 هزار دلار جریمه و همچنین بازگرداندن 1 میلیون و 300 هزار دلار به صندوق پارلمان فرانسه محکوم شده اند. فرانسوا فیون همچنین به 10 سال انفصال از هرگونه سمت دولتی محکوم شده است.

فرانسوا فیون که از سال 2007 تا سال 2012 نخست وزیر فرانسه بود متهم شده بود همسرش مبلغ یک میلیون و 300 هزار دلار برای شغلی دروغین حقوق دریافت کرده و تحت عنوان دستیار پارلمانی برای سال ها دستمزد گرفته است. به گزارش یورونیوز، فرانسوا فیون که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 نامزد حزب جمهوریخواهان فرانسه از جناح راست گرایان بود در آغاز کارزار انتخاباتی خود محبوبیت فراوانی داشت و یکی از بخت های اصلی پیروزی محسوب می شد، اما پس از انتشار این اتهامات شانس پیروزی در انتخابات را از دست داد، هرچند که تا پایان از حضور در انتخابات کنار نرفت. وی که 66 سال دارد ارشدترین مقام تاریخ فرانسه است که از زمان آغاز جمهوری پنجم در این کشور، یعنی سال 1958 تاکنون به تحمل حبس محکوم می شود.