آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۴
فرهنگ
۹
واقعه

شاعر مدرسه ساز

یازدهم تیر روز تولد زنده یاد علی باقرزاده، متخلص به بقاست. ݣݣدیروز تولد محمد قهرمان بود و در همین ستون گفتم قهرمان از شاعرانی بود که رهبر انقلاب در سوگ درگذشت او پیام تسلیتی نوشتند. دوست نزدیک و رفیق شفیق قهرمان و ضلعی از مثلث سه نفره او و اخوان ثالث نیز از این نعمت برخوردار شده است. علی باقرزاده (بقا) از افرادی است که در حلقه شاعران خراسان نقش بسیار مهمی داشته است. او با محمدعلی جمالزاده، غلامحسین یوسفی، حسین خدیوجم، احمد گلچین معانی، مهدی اخوان ثالث، محمدرضا شفیعی کدکنی، محمدرضا حکیمی و دیگران دوستی و مراوده داشت و در پژوهش ها، بررسی های ادبی و شعر خود با آنان گفت وگوها، اخوانیات و مکاتبات داشته است.

بیشتر شعرهای علی باقرزاده در قالب قطعه سروده شده اند که یکی از قالب های سنتی مهجور شعر فارسی است. برخی صاحب نظران با توجه به همین قطعات، وی را پس از پروین اعتصامی برجسته ترین قطعه سرای معاصر دانسته اند. او قطعه معروفی با مطلع «بخشدار هویزه را گفتند / ترک کن شهر خویشتن را زود» دارد که تقدیم به شهید حامد جرفی شده است. حامد جرفی، از نخستین دولتمردان شهید جمهوری اسلامی است که در دوران دفاع مقدس بخشدار هویزه بود و در 17 دی 59 به شهادت رسید. این قطعه از بهترین نمونه های قطعه فارسی بعد از انقلاب است.

علاوه بر پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب که در آن باقرزاده را «شاعری شیرین سخن و انسانی نیک اندیش و رفیقی باصفا» خطاب کرده اند، ایشان در شهریور  1392 در پیامی به همایش نکوداشت این ادیب و شاعر ارجمند نوشته بودند: «این دوست دیرین و شفیق یکی از بازماندگان کم شمار مجموعه ای از شاعران چیره دستی است که در برهه ای از زمان، مشهد را کانون شعر سرآمد و ممتاز دوران خود ساخته و زبان شعردوستان و شعرشناسان را به تحسین و تکریم جایگاه ادبی خویش گشوده بودند. قطعه های بقا همچون قطعه هایی از دیبای رنگین و خوش نگار در انبوه غزل و قصیده ممتاز آن دوران مشهد، جلوه ای ویژه و چشم ودل نواز داشت.» تا یادم نرفته بگویم که مرحوم باقرزاده بسیار انسان دست به خیری هم بود. وی از مایملک خود زمینی هزار متری را برای ساخت خوابگاهی برای متاهلین اختصاص داد و آن را در قالب 60 آپارتمان به اتمام رساند. ساخت دو مدرسه ابتدایی و راهنمایی در روستای «علاقه» و همچنین ساخت دبستان و دبیرستانی به نام همسرش در منطقه 5 مشهد و وقف کتابخانه 3000 جلدی خود به آستان قدس رضوی در کارنامه ایشان ثبت شده است.