آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۰۱
صفحه آخر (جهان)
۱۲

آل سعود آزاد سازی فروش مشروبات الکلی را هم کلید زد

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در جدیدترین اقدامات ضد دینی خود در تلاش برای آزاد کردن فروش مشروبات الکلی در سرزمین وحی است!

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از سال 2015 که وارد هرم قدرت در خاندان سعودی شد اقدام به اجرای مجموعه اقداماتی کرده که هدف آن «ایجاد سکولاریسم» و «تقدس زدایی» از دین عنوان شده است.

البته بن سلمان اسم این سیاست های خود را «اصلاحات اجتماعی» که تحت عنوان «سند چشم انداز 2030» تبلیغ می شود، گذاشته و هدف آن را نیز «مدرن سازی جامعه عربستان» معرفی کرده است.

در چارچوب همین سیاست بود که مسابقات ورق بازی در عربستان برگزار شد، کنسرت های مختلط توسط خوانندگان غربی بارها در شهرهای مختلف عربستان اجرا شد و برگزاری مسابقات کشتی کج با پوشش های نامناسب! و تلاش برای جذب توریست های غربی بدون محدودیت های شرعی نیز از دیگر برنامه های بن سلمان بوده است. اما اقدامات وی محدود به این موارد نشده و اکنون خبر آمده که این رژیم تلاش هایی برای آزاد کردن فروش مشروبات الکلی در سرزمین وحی شروع شده است!

آل سعود برای کاستن از میزان حساسیت ها ابتدا صفحه رسمی نظرسنجی در توئیتر به راه انداخته و موضوع این هفته را٬ «آزادسازی فروش مشروبات الکلی» قرار داده است که نشان دهد حکومت سعودی همچنان در مسیر زیرپاگذاشتن اصول اسلام ناب محمدی و گسترش فساد و بی بندوباری در عربستان حرکت می کند. به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم بخش وبلاگ نویسی «توئیتر» یکی از مهم ترین سکوهای نظرسنجی عمومی سعودی هاست و هر اقدامی که آل سعود قصد اجرای آن را داشته باشد در این بستر به اشتراک گذاشته می شود.

اما موضوع جدید و قابل توجهی که این بار در این فضا به اشتراک گذاشته شده و از کاربران می خواهد تا نظر خود را درباره آن بیان کنند٬ بحث مشروبات الکلی و آزاد کردن فروش آن است که در سایه تحولات افراطی نظام سعودی در دوره اخیر اجرای آن خیلی دور از انتظار نیست. در این حساب کاربری که طرف های رسمی عربستان از جمله وزارت گردشگری نیز آن را دنبال می کنند از کاربران خواسته شده تا نظر خود را درباره آزادی فروش مشروبات الکلی به ویژه برای ترویج گردشگری داخلی و خارجی بیان کنند.

رای الیوم تاکید کرده آیا شرب خمر در اسلام حلال است؟ آیا می توان حرام خدا را حلال کرد؟ البته مقامات سعودی در این نظرسنجی از واژه «شراب» استفاده نکرده و به جای آن عبارت «نوشیدنی های الکلی» را به کار برده اند و با این عنوان نوشته اند: «نظر شما درباره فروش نوشیدنی های الکلی در عربستان از خلال بازارهای آزاد در فرودگاه های بین المللی چیست؟»

درست است که در این نظرسنجی از فروش مشروبات الکلی در بازارهای عادی تجاری عربستان صحبت نشده و آنها را تنها محدود به بازارهای آزاد در فرودگاه های بین المللی کرده است؛ اما فروش مشروب حتی در این فرودگاه ها نیز طبق قانون عربستان مجازات دارد.

سال گذشته نیز ویدیویی از داخل یک «دیسکوی حلال»! در جده منتشر شد و سایت های اجتماعی تصاویری را درباره افتتاح اولین «دیسکوی حلال»! در ساحل شهر جده منتشر کردند! گفتنی است، گزارش های متعددی وجود دارد که نشان می دهد، سعودی ها اصلا مسلمان نیستند.