آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
فرهنگ و هنر
۲۵

آیا بلیت اجراهای زنده موسیقی به زودی گران خواهد شد؟

نیش ترمز قیمت کنسرت ها تا پایان محرم

دنیای اقتصاد : پارسال همین موقع ها بود که ماجرای برگزاری کنسرت رایگان برای عموم مردم در فضای باز اوج گرفته بود. برخی از خواننده ها پیش قدم شدند و در فضاهای عمومی برای مردم اجرا کردند. اما تنها یک سال بعد ماجرا تغییر کرد.

همزمان با اعلام بازگشایی مراکز ستاد ملی کرونا و اکران فیلم ها و اجرای تئاترها و... اتفاق جالبی در فضای موسیقی کشور رخ داد. تقریبا هیچ گروه موسیقی برای اجرا در روزهای اول بازگشایی سالن ها اعلام آمادگی نکرد. هنرمندان معتقد بودند که با وجود هزینه های بالای برگزاری کنسرت و محدودیت های کرونایی از جمله اینکه سالن ها فقط مجاز به فروش نیمی از صندلی ها هستند، برگزاری کنسرت توجیه اقتصادی ندارد، زیرا درآمد کل کنسرت نصف خواهد شد. پیش از این نیز مدیرکل دفتر موسیقی در پی مصاحبه ای درباره افزایش قیمت بلیت ها عنوان کرده بود که توافق شد سالن ها برای اجاره بهای خود نسبت به سال گذشته تا 50 درصد تخفیف قائل شوند و هیچ گونه افزایش قیمت بلیت نداشته باشند تا مردم در شرایطی که هم بیماری کرونا هست و هم در مضیقه اقتصادی هستند، برای حضور در کنسرت انگیزه داشته باشند.

اما پس از فراخوان بنیاد رودکی به گروه های هنری برای از سرگیری کنسرت ها، چهار خواننده از جمله فرزاد فرزین، امید حاجیلی، مهدی احمدوند و محسن ابراهیم زاده وارد سایت بلیت فروشی ایران کنسرت شدند که قیمت بلیت هر اجرا از 70 هزار تومان آغاز و تا سقف 265 هزار تومان ادامه داشت. این ماجرا با واکنش های بسیار گسترده ای در فضای مجازی روبه رو شد. بسیاری از موسیقی دوستان در اعتراض به قیمت بالای بلیت کنسرت ها چنین نوشتند که گویا جبران زیان مالی سالن ها و گروه ها موسیقی قرار است از جیب مردم جبران شود.

با این حال تا اواسط ظهر روز دوشنبه (9 تیر ماه) امکان خرید بلیت دو کنسرت فرزاد فرزین و امید حاجیلی وجود داشت، ولی زمان زیادی طول نکشید که کنسرت فرزاد فرزین به طور کلی از صفحه ایران کنسرت برداشته شد و اجرای حاجیلی نیز به لیست رویدادهای «به زودی» پیوست.

در همین راستا محمد حسین توتونچیان مدیر سایت «ایران کنسرت» گفت: سوءتفاهمی درباره افزایش قیمت بلیت بین وزارت ارشاد و یکی از تهیه کننده ها رخ داده بود؛ به این صورت که وزارت ارشاد تاییدیه افزایش قیمت بلیت را برای بعد از محرم و صفر صادر کرده بود؛ اما تهیه کننده ها فکر کرده بودند این تاییدیه برای زمان حاضر است. به همین دلیل بلیت فروشی کنسرت ها را از روی سایت برداشت تا تصمیم گیری نهایی صورت بگیرد و بعد فروش مجدد بلیت ها را با قیمت قبل از عید آغاز کنیم. او همچنین در پاسخ به برگشت پول افرادی که اقدام به خرید بلیت کرده بودند، گفت که هزینه بلیت آنها به حسابشان واریز خواهد شد.

  اما و اگرها

در همین حال محسن رجب پور مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان و تهیه کنندگان آثار شنیداری گفت: این نکته را مدنظر داشته باشیم که با توجه به اوضاع بسیار بد اقتصادی و افزایش همه قیمت ها، برای تهیه کنندگان و برگزارکنندگان کنسرت ها، برگزاری کنسرت توجیه اقتصادی ندارد. کما اینکه در حوزه تبلیغات از پیج های اینستاگرامی گرفته تا بیلبوردها ما شاهد افزایش بسیار زیاد تعرفه ها هستیم که همین روند نیز ماجرا را تحت الشعاع قرار داده است. وی بیان کرد: ما در جلسات یاد شده به شرط اینکه از میزان اجاره بهای سالن ها کم شود، هیچ گونه توافقی برای افزایش قیمت بلیت ها نداشتیم. چرا که تصمیم بر این بودکه برای شکسته شدن فضای رخوت انگیز و سکوت حاکم بر موسیقی کشور و صدالبته به راه افتادن چرخه اقتصادی حوزه موسیقی که موجب بیکاری بسیاری از فعالان این عرصه شده، به موضوع افزایش قیمت بلیت در زمان دیگری توجه شود.این مدیر صنف افزود: در این زمینه دوستان نظرات موافق و مخالف خود را نیز اعلام کردند اما در نهایت نتیجه این شد که فعلا در روزهای کرونایی افزایش قیمتی وجود نداشته باشد. این شرایط درحالی بود که وقتی دوستان انتقادات و گلایه های بحق خود را درباره شرایط برگزاری کنسرت، به مدیر دفتر موسیقی ارشاد اعلام کردند، ایشان نیز موافق برخی از این گله مندی ها بود و وعده داد تا پس از دوران کرونا و ایام محرم و صفر درباره ماجرای افزایش قیمت بلیت ها جلسات دیگری برگزار شود. شرایطی که گویا برای برخی دوستان سوءتفاهم ایجاد کرد و برخی فکر کردند که موضوع افزایش قیمت ها باید از همین حالا شروع شود!

  بلیت کنسرت ها گران می شود

مجموع این اظهارنظرها نشان می دهد که قیمت بلیت کنسرت های موسیقی به زودی و به احتمال بسیار پس از ماه های محرم و صفر افزایش خواهد یافت. حذف خبر برگزاری برخی کنسرت ها و به تعویق افتادن برخی دیگر نیز حاکی از این است که گروه های موسیقی تمایلی ندارند تا در روزهای پیش رو و بدون افزایش قیمت روی صحنه بروند. به نظر می رسد در سال پیش رو اگر بیماری کرونا اجازه بدهد، بلیت کنسرت ها افزایش قیمت چشمگیری خواهد داشت.