آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
فرهنگ و هنر
۲۵

یکه تازی «درد و افتخار» پدرو آلمادوار در جوایز پلاتینو

«درد و افتخار» ساخته پدرو آلمادوار در جوایز پلاتینو 2020 خوش درخشید و جوایز متعددی را از آن خود کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، «درد و افتخار» هفتمین دوره جوایز پلاتینو را درو کرد و هم جایزه بهترین فیلم ایبرو-آمریکایی را برد و هم جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه را برای آلمادوار از آن خود کرد.

این فیلم البته 3 جایزه دیگر هم به خانه برد که شامل بهترین موسیقی فیلم برای آلبرتو ایگلسیاس، بهترین تدوین برای ترزا فانت و بهترین بازیگر مرد برای آنتونیو باندراس بود. باندراس با ایفای این نقش که در حقیقت نقش خود آلمادوار در این فیلم اتوبیوگرافیکی بود، نامزدی اسکار را هم کسب کرده بود.

انریکه سرزو رئیس این جوایز از شیوع کرونا به عنوان یک کابوس یاد و ابراز تاسف کرد که نمی توان این مراسم را به صورت فیزیکی برگزار کرد.

این سال یک سال مهم برای تولیدات اسپانیا بود و این کشور با بیشترین جوایز در زمینه فیلم و تلویزیون این مراسم را ترک کرد. سریال اسپانیایی نتفلیکس با عنوان «سرقت پول» نیز در بخش سریال جایزه بهترین بازیگر را برای آلوارو مورته برد و جایزه بهترین بازیگر زن نیز به آلبا فلورس رسید. این سریال به عنوان بهترین سریال ایبرو -آمریکایی نیز انتخاب شد.

جایزه بهترین فیلم انیمیشن نیز به «بونوئل در هزارتوی لاک پشت ها» رسید که از اسپانیا و برنده جایزه ویژه هیات داوران در جشنواره فیلم انیمیشن 2018 بود.

جایزه بهترین فیلم مستند هم به «حاشیه دموکراسی» ساخته پترا کاستاس از برزیل محصولی از نتفلیکس رسید.

جوایز پلاتینو که برای انتخاب بهترین فیلم های ایبرو-آمریکایی اهدا می شود، اولین دوره اش را 5 آوریل 2014 در پاناما برگزار کرد. این جوایز از سوی 23 کشور اسپانیایی زبان برای تجلیل از سینمای این بخش از جهان اهدا می شود.