آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
دنیا
۴

هند 62 برنامه موبایلی چین را مسدود کرد: جنگ سایبری غول های آسیا

دنیای اقتصاد : دولت هند نزدیک به 60 برنامه موبایلی چین را در این کشور مسدود کرد که از مهم ترین این نرم افزارها می توان به برنامه سرگرم کننده «تیک تاک» اشاره کرد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز پس از یک درگیری مرگبار در مرز دو کشور و کشته شدن 20 سرباز هندی، دولت این کشور تصمیم گرفته است به منظور امنیت بیشتر این برنامه ها را مسدود کند.

درگیری بین هند و چین دو هفته پیش رخ داد و تعدادی از سربازان دو طرف کشته شدند، اما میزان تلفات چینی ها اعلام نشده است. در حالی که هند قسم خورده است پاسخ چین را خواهد داد، اما هنوز این کشور به لحاظ نظامی و اقتصادی از چین عقب است و گزینه های زیادی برای تلافی ندارد. اما کمپانی های ارتباطاتی و شبکه های اجتماعی چینی ها برای مدت های طولانی است که به بازار بزرگ هند و قابلیت های فراوانش چشم دوخته اند. در حدود نیمی از 3/ 1 میلیارد هندی آنلاین هستند. با این حال هند علاوه بر تیک تاک که یک نرم افزار به اشتراک گذاری ویدئو است، «Baidu Map»، «Shareit»، «WeChat» و «UC Browser» را نیز مسدود کرده است.

تحلیل ها می گویند که بیش از یک سوم کاربران نرم افزار تیک تاک هندی هستند. وزارت الکترونیک و فناوری داده های هند در بیانیه ای که بابت این مسدودسازی ها منتشر کرده است، گفت: «نرم افزارهای چینی اطلاعات شما را بدون اجازه برمی دارد و این دزدی به حساب می آید.» این بیانیه افزود: «گردآوری این داده ها، استخراج و توصیف آن توسط عناصر خصمانه برای امنیت ملی و دفاعی هند  که درنهایت بر حاکمیت و تمامیت هند تاثیر می گذارد، موضوعی بسیار نگران کننده  که نیاز به اقدامات اضطراری دارد.» دولت چین و مسوولان تیک تاک هنوز به این اقدام هندی ها واکنشی نشان نداده اند.

در این ماه درگیری خونینی بین هندی ها و چینی ها در لب مرز رخ داد که در 50 سال گذشته، این یک اتفاق بی سابقه بین دو قدرت هسته ای در جهان به حساب می آید. هند، چین را برای این درگیری در ارتفاعات هیمالیا مقصر می داند. چین اما می گوید که این درگیری در درون خاک خود رخ داده است و این سربازهای هندی بودند که وارد قلمروی آنها شدند. در حال حاضر شرایط منطقه با ساخت و سازها در هر دو طرف مرز همچنان تنش آمیز است.

پیش تر کارشناسان حملات سایبری نسبت به نصب نرم افزارهای چینی و همکاری های مخابراتی با پکن هشدار داده بودند. این نرم افزارها متهم  به جمع آوری داده ها برای مقامات اطلاعاتی چین هستند. چنین استدلالی نیز در بین مقامات کشورهای غربی دیده می شود و کمپانی های چینی حق مشارکت در ساخت شبکه «5G» را ندارند. کریستوفر آهلبرگ، رئیس اجرایی «ریکوردد فیوچر» که یک شرکت امنیت سایبری در ماساچوست است و اطلاعات تهدیدآمیز را رصد و تجزیه و تحلیل می کند، می گوید: «نگرانی هندی ها بی خود نیست و جای ترس دارد.» او می افزاید: «البته من اعتقادی ندارم که چین همه این نرم افزارها را اداره می کند، اما این شرکت ها به شرط همکاری با دولت چین اجازه همکاری دارند و با توجه به قوانین چین دسترسی به اطلاعات محرمانه کاربران در این کشور بسیار آسان است.» در سال 2017 نیز پس از یک درگیری مختصر بین هندی و چینی ها، سربازان هندی به دلیل ترس از مسائل امنیتی، مجبور به حذف بسیاری از نرم افزارهای چینی از روی گوشی هایشان شدند.  از جمله نرم افزارهایی که سربازان هندی مجبور به حذف آن شدند می توان به «Shareit»، «UC Browser» و «Weibo»  اشاره کرد.

برهما چلانی، یکی از مشاوران سابق امنیت ملی هند در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «شرکت های خدمات موبایلی چینی ها مجبورند برای ادامه حیات خود با قوانین این کشور کنار بیایند. نرم افزارهای چینی و آدرس های اینترنتی این کشور، حتما دارای خطرات امنیت ملی هستند.»بنابر گزارش رویترز، اقدام اخیر هندی ها یک روز پس از آن صورت گرفت که دهلی نو به شرکت های ارتباطاتی خود دستور دادند که دیگر از تجهیزات چینی استفاده نکنند. در ماه آوریل نیز هند قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن، استفاده از تجهیزات چینی ها نیاز به تصویب دولت دارد.