آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
اقتصاد
۱۰

خبرخوان

تشکیل بورس املاک و مستغلات در هفته آینده

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد درخصوص تشکیل بورس املاک گفت: با تامین اجتماعی و شستا تفاهم کردیم تا 21 شرکت بورسی عرضه اولیه داشته باشند. از هفته آینده عرضه های اولیه طی دو روز عرضه می شود. بورس حامی سهامداران خرد است و از اعمال ضوابط و مقررات دست  بر نمی دارد. بورس املاک و مستغلات هفته آینده تشکیل می شود و بسیاری از سازمان ها همچون بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید، ستاد فرمان امام، تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد اعلام آمادگی کردند تا املاک خود را در این بورس قرار دهند.

ارز 4200 تومانی باید کاملا حذف شود

مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صمت درخصوص اختصاص ارز دولتی برای واردات برخی کالاها گفت: فقط 5 کالای «ذرت، جو، سویا، روغن و دانه روغنی» ارز 4200 تومانی می گیرند. ما طرفدار آزادسازی ارز هستیم و معتقدیم که باید ارز 4200 تومانی به صورت کامل حذف شود. او ادامه داد: متناسب با آزادسازی ارز باید به اقشار آسیب پذیر یارانه بدهیم، اگر ارز 4200 تومانی بدهیم و نرخ کالا را کنترل نکنیم، اثری بر سفره مردم ندارد. دیگر اجازه واردات کالاهای غیرضروری را نمی دهیم. شک نکنید صنعت دوباره برمی خیزد.

هزینه خانوار کارگری  به 6  میلیون و 800  رسید

فرامرز توفیقی، رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار معتقد است، میانگین هزینه خانوارها بسیار افزایش یافته است. او در این خصوص افزود: افزایش حمل و نقل، پوشاک، اجاره بها و قیمت خوراکی و... باعث شد میانگین هزینه سبد معیشت خانوار در حداقلی ترین حالت در سال 99 به 6 میلیون و 800 هزار تومان برسد. دولتی که موفق به کنترل بازار مرغ نشده است، چگونه می تواند بازار مسکن و اجاره بها را کنترل کند؟ کارگران در منجلاب عدم تامین معیشت گرفتار شده اند.

مراجعه خریداران سهام دولتی  به بانک و کارگزاری

در حالی که قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهامداران برگردد همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که عباس معمارنژاد، معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده اند و اضافه برداشت داشته اند به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنین افرادی که از طریق کارگزاری سهام خریده اند و با این مشکل روبه رو هستند به کارگزاری خود مراجعه کنند.

ممنوعیت صادرات اقلام کرونا برداشته شد

بعد از آنکه اواخر سال گذشته صادرات اقلام مرتبط با کرونا ممنوع شده بود به تدریج برخی موارد از این لیست خارج شدند؛ به طوری که طی آخرین اعلام به گمرک ایران، ممنوعیت صادرات تجهیزاتی همچون لباس های گان و ماسک N95  لغو شده است.

متوسط قیمت و تورم  24 کالای خوراکی اعلام شد

در خرداد ماه امسال بیشترین افزایش هزینه خانوار ایرانی برای تامین کالاهای خوراکی به گروه حبوبات برمی گردد که افزایش تا 125درصدی نیز بین این گروه وجود دارد. در برخی اقلام نیز کاهش قیمت ثبت شده که تا 36درصد می رسد.

از 100 میلیون دلار اسکناس  عرضه شده  چقدر فروش رفت؟

در معاملات دیروز بازار متشکل ارزی که به صورت آزمایشی در حال فعالیت است در معاملات روز سه شنبه بازار متشکل 100 میلیون دلار در قالب اسکناس توسط بازارساز به بازار عرضه شد اما فقط 4.3 میلیون دلار آن به نرخ 18,893 تومان معامله شد. دیروز همچنین بازارساز 2.5 میلیون یورو اسکناس به قیمت 21,035 هزار تومان به بازار متشکل(بازار رسمی اسکناس) عرضه کرد که فقط حدود 427 هزار یوروی آن معامله شد.

پرداخت 40 هزار میلیارد ریال تسهیلات کرونا به کسب و کارها

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون گفت: پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در هفته های اخیر آغاز شده و تاکنون  40 هزار میلیارد ریال پرداخت شده است. پس از شیوع کرونا در کشور، بسیاری از کسب و کارها تعطیل و کارگران و کارفرمایان خانه نشین شده اند بنابراین دولت تصمیم گرفته با اعطای تسهیلات از بیکار شدن دایمی افرادی که تحت تاثیر ویروس کرونا خانه نشین شده بودند، جلوگیری و از فرصت های شغلی حمایت کند. پس از بررسی های انجام شده در ستاد ملی کرونا و برابر اعلام بانک مرکزی 14 رسته اصلی با 55 زیررسته که  یک میلیون و 200 بنگاه را دربر می گیرد مشمول دریافت وام شناسایی شدند و برای کارفرمایان این بنگاه ها پیامک برای ثبت اطلاعات در سامانه کارا ارسال شد. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون اظهار کرد: تاکنون حدود  900 هزار نفر در سامانه ثبت نام کردند و در حال حاضر نیز حدود 76 هزار پرونده در شعب  بانک ها وجود دارد.