آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
دنیا
۴
گزارش

تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ در چین

دنیای اقتصاد : بنا بر گزارش ها کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین در یک رای گیری، قانون جنجال برانگیز در مورد امنیت هنگ کنگ را تصویب کرد؛ قانونی که ارائه پیش نویس آن طی هفته های پیش با اعتراضات در هنگ کنگ و نیز انتقاد و اعتراض آمریکا و شماری از قدرت های غربی روبه رو شده بود. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز این قانون پس از آن سرعت بیشتری گرفت که اعتراضات سال گذشته در هنگ کنگ موجب شد تا جایگاه پکن در این دولت شهر متزلزل شود. البته هنوز جزئیات دقیق قانونی که این روزها با عنوان «قانون امنیت ملی هنگ کنگ» معرفی شده، مشخص نیست و ظاهرا قرار است متن کامل آن به زودی منتشر شود.

اما کلیدواژه هایی که این قانون با آنها تعریف شده عبارتند از آنچه پکن مقابله با «جدایی طلبی، فتنه انگیزی و تروریسم» و همچنین «تبانی» با قدرت های خارجی در هنگ کنگ، توصیف می کند.  پیش تر خبرگزاری آسوشیتدپرس بر پایه خلاصه ای از پیش نویس قانون جدید نوشته بود به ایجاد دفتر تازه ای در شبه جزیره می انجامد که کار آن جمع آوری و تحلیل اطلاعات و مقابله با «جرایم مربوط به امنیت ملی» خواهد بود. آن طور که گزارش ها حاکی است این قانون سه روز پس از ارائه نهایی به کمیته دائمی کنگره ملی خلق که از اعضای کنگره ملی جمهوری خلق تشکیل شده، تصویب شد.

روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست به نقل از منبعی که نامش را فاش نکرده می گوید 162 عضو کمیته دائمی طی 15 دقیقه از شروع نشست روز سه شنبه قانون را تصویب کردند. بنابر این گزارش تنها شمار اندکی از اعضای هیات هنگ کنگ در این کنگره متن اصلی را دیده اند. این در حالی است که در خود هنگ کنگ در مورد فقدان شفافیت و روشن نبودن متن این قانون انتقادهای مختلفی مطرح شده است.

هنگ کنگ طی ماه های گذشته بارها صحنه اعتراضات علیه برخی دیگر طرح ها و قوانینی بود که به گفته معترضان در نهایت خودمختاری این منطقه را از بین برده و آن را  در عمل به بخشی «بی اختیار»، از جمهوری خلق تبدیل می کند. هنگ کنگ با وجود آن که کشور مستقلی نیست و حاکمیت آن در دست چین است، اما در زمینه های گسترده ای از امور قضائی و مالی گرفته تا پول رایج، مستقل از پکن اداره می شود. منطقه ویژه اداری هنگ کنگ گذرنامه مخصوص به خود را دارد. شکلی از انتخابات نیز در این شبه جزیره برگزار می شود که بخشی از آن با رای مستقیم مردم این کشور است. شماری از چهره های سرشناس معترض به چین در آستانه رای گیری در مورد قانون امنیتی جدید به آن واکنش نشان دادند. از جمله جاشوا وونگ، یکی از مشهورترین رهبران مخالف، در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «از هم اکنون هنگ کنگ وارد عصر تازه ای از ترور می شود.» جاشوا وونگ هشدار داده  است که این منطقه ویژه به منطقه «پلیس مخفی» تبدیل می شود و معترضان آن نیز اکنون با خطر بسیار بالای استرداد به چین برای محاکمه توسط خود پکن روبه رو هستند. او همچنین از رهبری جنبش دموکراسی خواه «دموسیستو» کناره گرفته است و می گوید «اگر صدای من دیگر شنیده نشد، امیدوارم که جامعه بین المللی به بیان خواسته های هنگ کنگ ادامه دهد و به تلاش های مشخصی برای دفاع از آخرین تکه های باقی مانده از آزادی، دست بزند.» همزمان مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در حساب کاربری خود در توئیتر گفته واشنگتن «از اقدام در برابر چین حذر نخواهد کرد.» در این شرایط روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است در واکنش به اقدامات آمریکا، به اقدامات مقابله جویانه، از جمله در روند صدور روادید دست خواهد زد. چین عمیقا به اعتراضات و انتقادهای غرب تاخته و آنها را دخالت در امور داخلی خود توصیف کرده است.

این در حالی ا ست که کشورهای غربی می گویند در «اعلامیه مشترک چین و بریتانیا» و در زمان انتقال حاکمیت هنگ کنگ به پکن در سال 1997، بر حفظ رویکرد «یک کشور، دو سیستم» تاکید شده است؛ به این معنی که هنگ کنگ صاحب اختیار در زمینه های مختلف خواهد بود. مدیر اجرایی هنگ کنگ صبح روز سه شنبه از پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد جزئیات قانون امنیتی و واکنش به تصویب آن خودداری کرده است. از جمله پرسش های مطرح شده از کری لم، رئیس اجرایی این دولت شهر این بود که آیا مقام ارشد جدیدی در امور امنیتی پلیس تعیین خواهد شد؟ بازداشت شدگان اعتراضات، بنا بر قوانین جدید با حبس ابد روبه رو خواهند شد؟ و یا اینکه پکن تا چه اندازه از سیستم قضایی خود در راستای مسائل مربوط به این منطقه ویژه اداری بهره خواهد برد. با این حال طرفداران دموکراسی خواه در هنگ کنگ به شدت با این قانون مخالف هستند. کلادیو مو، قانون گذار هنگ کنگی گفت که این قانون دست چین را برای برخورد شدید و مجازات های سنگین بازمی گذارد. به گفته وی این قانون به منظور تحت فشار قرار دادن هنگ کنگی ها و ترساندن آنها تصویب شده است.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین این قانون را در بحبوحه درگیری با ویروس کرونا، افت اقتصادی و ممنوعیت صدور ویزا از سوی ایالات متحده به تصویب رساند. «ویلی وو - لاپ لام» کارشناس قدیمی مسائل چین و استاد علوم سیاسی در دانشگاه هنگ کنگ می گوید: «شی به دنبال کنترل بیشتر روی هنگ کنگ است و قانون امنیت ملی به وی اجازه می دهد تا به این خواسته دیرین خود برسد.» به گفته این استاد دانشگاه این یک بازی جدید خواهد بود که احتمالا مدارس، رسانه ها و بسیاری از عرصه های زندگی هنگ کنگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد. قرار است دولت هنگ کنگ یک آژانس جدید به منظور نظارت بر اجرای قوانین جدید تاسیس کند. پکن نیز بازوی امنیتی خود را به طور جداگانه تاسیس خواهد کرد و به این طریق قدرت بیشتری در بازجویی ها و تحقیقات قضایی پیدا خواهد کرد. کری لام اما می گوید که این قانون جدید تنها عده اندکی از مجرمان را که فعالیت های غیرقانونی انجام می دهند، هدف قرار خواهد داد. به گفته وی این قانون، دولت شهر هنگ کنگ را به منطقه ای امن تبدیل خواهد کرد. در این راستا روز سه شنبه هزاران نفر از طرفداران چین با پوشیدن تی شرت های سفید در یک پارک جمع شدند و به مناسب تصویب این قانون پایکوبی کردند. عمده این افراد  با پرچم چین در این مراسم حضور پیدا کرده بودند.