آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
بازرگانی
۵

سامانه 124، مرجع پیگیری شکایات مردم

دنیای اقتصاد : مدیرکل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت گفت: سامانه 124، پل ارتباطی میان مردم و مسوولان در راستای اطلاع رسانی و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان است.

به گزارش سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سیدمجتبی سجادی با بیان اینکه سامانه 124 از حوزه های مهم و کلیدی سازمان حمایت است افزود: با اتخاذ تمهیدات لازم، این سامانه ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه، پوشش حمایتی مناسبی به منظور ارتباط میان مردم و مسوولان مربوطه در سطح کشور را فراهم می کند.

مدیرکل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت در خصوص آخرین آمار شکایات دریافتی توسط سازمان های صمت استان ها در سه ماه نخست سال 1399 گفت: در این مدت بیش از 46 هزار شکایت مردمی مربوط به تخلفات صنفی و غیر صنفی از طریق تلفن 124 ستادهای خبری مستقر در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها در بخش کالا و خدمات دریافت و بررسی شده است که 30 هزار و 605 فقره، (تلفنی) 7 هزار و 319 فقره (حضوری) و 8 هزار و 602 مورد (کتبی) بوده است.

وی افزود: همچنین از مجموع شکایات رسیدگی شده، تعداد 19 هزار و 288 مورد غیر متخلف و 27 هزار و 238 مورد متخلف شناخته شده که پرونده های متخلفان در دست بررسی و رسیدگی سریع است.

سجادی با تاکید بر اینکه پیگیری مطالبات و شکایات مردم به دلیل حضور سودجویان در بازار در جایگاه ویژه ای قرار دارد، تصریح کرد: طی این بازه زمانی استان تهران با تعداد 10 هزار و 109 مورد، استان خراسان رضوی با 4 هزار و 796 مورد و آذربایجان شرقی با 2 هزار و 636 مورد بیشترین شکایت اعلام شده به سامانه 124 را به خود اختصاص داده اند. وی اضافه کرد: در این بین آمارها حاکی از آن است که کمترین میزان تعداد شکایات دریافتی به استان های خوزستان (335 فقره)، سمنان (325 فقره) و کرمان جنوب (171 فقره) تعلق دارد.

سجادی در ادامه به آمار شکایات دریافتی سازمان های صمت استان ها توسط سامانه اطلاع رسانی قیمت انواع کالا و خدمات هم اشاره کرد و گفت: در سه ماه نخست امسال، تعداد 4 هزار و 542 مورد گزارش و شکایت از طریق این سامانه دریافت شده که به 3 هزار و 885 مورد آن تاکنون رسیدگی شده است.

مدیرکل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: با توجه به سنجش میزان رضایتمندی مردم از عملکرد سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها در فرآیند مدت زمان رسیدگی و نحوه پاسخگویی به شکایات مطرح شده و بررسی شکوائیه ها، استان کهگیلویه و بویراحمد با 97 درصد، استان اصفهان با 80 درصد و استان هرمزگان با 70 درصد بیشترین میزان رضایتمندی مردمی در سطح کشور را به خود اختصاص داده اند.

وی همچنین متذکر شد: با توجه به سامانه اطلاع رسانی WWW.124.ir به عنوان مرجع رسمی اطلاع رسانی قیمت کالا، هموطنان می توانند هرگونه اطلاعات مورد نیاز را از این سامانه دریافت و در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقتصادی در زمینه درج نکردن قیمت، صادر نکردن فاکتور، تقلب، گران فروشی، عرضه نکردن و... مراتب را با شماره تلفن 124 اعلام کنندتا در سریع ترین زمان با اولویت مورد رسیدگی قرار گیرد.