آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
بازرگانی
۵

خبر

حل مشکلات ارزی با همکاری اتاق ایران و بانک مرکزی

دنیای اقتصاد : غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به همراه دیگر اعضای هیات رئیسه پارلمان بخش خصوصی در دیدار با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری دغدغه ها و مسائل پیش روی صادرکنندگان را مطرح و راهکارهای پیشنهادی خود را برای حل این مسائل ارائه کردند.

جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اینکه تامین ارز مورد نیاز کشور یکی از مهمترین اولویت های در دستور کار دولت است، گفت: دولت در تلاش است ارز مورد نیاز کشور را تامین کند و انتظار داریم بخش خصوصی و صادرکنندگان کشور نیز بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور را به عنوان دغدغه ملی با جدیت دنبال کنند.

وی از بخش خصوصی، صادرکنندگان و واردکنندگان به عنوان خدمتگزاران کشور یاد کرد و با تاکید بر اینکه دولت اهتمام جدی دارد که از بخش خصوصی حمایت کند، افزود: باورم این است که بخش خصوصی باید به معنای واقعی محور اقتصاد کشور باشد و دولت نیز در تلاش است تا بخش خصوصی توانمند شود چرا که معتقدم هر چه بخش خصوصی توانمندتر باشد به نفع منافع ملی و توسعه کشور است.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت نقش اتاق بازرگانی به عنوان حلقه وصل بخش خصوصی کشور با دولت عنوان کرد: اتاق بازرگانی نماینده بخش خصوصی کشور است و انتظار داریم که ضمن گفت وگو با بخش های مختلف دولت، راهکارهای عملیاتی برای حل مشکلات پیش روی صادرکنندگان، واردکنندگان و تولیدکنندگان کشور به دولت ارائه دهد.

جهانگیری با اشاره به برنامه ریزی آمریکایی ها برای فروپاشی اقتصاد ایران گفت: آمریکایی ها برنامه ریزی کرده بودند که با اعمال تحریم های سخت و هدفمند، اقتصاد کشور ما را دچار فروپاشی کنند اما به فضل الهی و درنتیجه مقاومت ملت بزرگ ایران و همت همه مسوولان و بخش خصوصی این هدف آمریکایی ها با شکست مواجه شد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر تحریم ها، شیوع بیماری کرونا هم که بر بسیاری از اقتصادهای مطرح و بزرگ دنیا ضربه اساسی وارد کرده است، به اقتصاد کشور ما هم آسیب زد ولی اقتصاد ایران روی پای خود ایستاده و  بر مشکلات فائق خواهد آمد و مهم این است که در این شرایط سخت همه ما تلاش کنیم که کشور با سرافرازی از این مرحله دشوار عبور کند. جهانگیری از اتاق ایران خواست در جلسات خود با بانک مرکزی، راهکارهایی را برای حل مشکلات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان، تدوین و هماهنگی های لازم را برای رفع موانع پیش رو انجام دهند.

رئیس اتاق ایران نیز در این نشست گزارشی از مشکلات و دغدغه های صادرکنندگان کشور ارائه کرد و گفت: صادرکنندگان حرفه ای و شناسنامه دار کشور همواره به تعهدات خود عمل کرده اند و ارز حاصل از صادرات آنها به چرخه اقتصاد کشور بازگشته است.

 
35 میلیارد یورو ارز صادراتی تا آخر تیر به کشور بازمی گردد

دنیای اقتصاد : مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت گفت: پیش بینی می کنیم تا پایان تیر امسال، 35 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد.

به گزارش صدا و سیما، احسان قمری درباره علت بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور افزود: عدم اطلاع رسانی صریح به صادرکنندگان، یکی از علت های این امر است و ما باید در این زمینه بیشتر اطلاع رسانی کنیم.

وی گفت: اعتقاد داریم که صداوسیما و سازمان توسعه تجارت، کار خود را خوب انجام داده اند، اما جهل به قانون، رافع مسوولیت نیست و صادر کننده واقعی کار خود را به درستی انجام می دهد.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت افزود: اعتقاد ما بر این است که صادرکنندگان اصلی و کسانی که دلسوزانه کار می کنند و دوباره می خواهند صادرات انجام دهند ارز خود را به کشور بر می گردانند و اگر بیان می کنیم که 2 هزار و 500 کارت بازرگانی امروز تعلیق شده این ظلمی است که به صادرکننده واقعی می شود.

قمری گفت: 2 هزار و 500 صادرکننده ای که درست کار نمی کنند و صادراتشان به نوعی با کارت های بازرگانی یک بار مصرف در حال انجام است فعالیت صادرکنندگان اصلی را تحت الشعاع قرار می دهد.

وی افزود: اخیرا اصلاحاتی در قوانین و مقررات ایجاد شده که به صادر کننده کمک خواهد کرد که بتواند ارز خود را برگرداند ضمن اینکه بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال 99 که چند روز پیش ابلاغ شد نمونه ای از مشوق های صادراتی است.