آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۲
جهان
۴

قانون امنیت ملی چین در هنگ کنگ اجرایی شد

ندا آکیش

پارلمان چین در پایان نشست سه روزه خود، دیروز سه شنبه لایحه جنجالی امنیت ملی را به اتفاق آرا تصویب کرد و این قانون قرار است از امروز چهارشنبه اول جولای در سراسر هنگ کنگ اجرایی شود. این در حالی است که حامیان دموکراسی در هنگ کنگ بشدت مخالف این قانون هستند و دیروز اندکی پس از تصویب شدن این قانون «جاشوا وونگ»، یکی از رهبران مشهور دموکراسی خواه استعفا داد و اعلام کرد، از این پس، مبارزاتش را به صورت فردی ادامه می دهد.

به گزارش الجزیره، پس از آنکه روز سه شنبه رسانه های هنگ کنگ از تصویب لایحه امنیت ملی در پارلمان چین خبر داده و به نقل از منابع چینی نوشتند، این قانون با هدف مبارزه با تروریسم، خرابکاری و مداخلات خارجی وضع شده است، منتقدان واکنش نشان داده و گفتند، این قانون خودمختاری هنگ کنگ و آزادی را که چین در سال 1997 به این منطقه وعده داده و اعطا کرده بود، از بین می برد.  از آنجا که قانون امنیت ملی همزمان با سالروز انتقال حاکمیت هنگ کنگ از بریتانیا به چین اجرایی می شود، برخی تحلیلگران انتخاب امروز را به عنوان آغاز این قانون معنادار توصیف کردند. به عقیده کاترینا یو، تحلیلگر الجزیره، این همزمانی سمبلیک است و پکن می خواهد با این کار به مردم هنگ کنگ بگوید که رهبران چین هر کاری که لازم باشد خواهند کرد که هنگ کنگ را حفظ کنند.

اندکی پس از تصویب این قانون جاشوا وونگ، رهبر معترضان دموکراسی خواه هنگ کنگ از رهبری گروه «دموسیستو» استعفا کرد و در شبکه های اجتماعی نوشت: این پایان هنگ کنگی است که جهان قبلا می شناخت. از امروز به بعد هنگ کنگ وارد عصر جدیدی از حکمرانی شده و این دولت شهر به یک ایالت پلیس مخفی تبدیل می شود. وونگ همچنین خود را یکی از افرادی دانست که هدف قانون امنیت ملی قرار خواهد گرفت و مجازات خواهد شد. سردبیر نشریه دولتی گلوبال تایمز چین در توئیتر درباره قانون امنیت ملی نوشت، سنگین ترین مجازاتی که در این قانون تعریف شده، حبس ابد است. علاوه بر وونگ، ناتان لا، جفری نگو و اگنس چو، دیگر رهبران دموکراسی خواه هنگ کنگ هم اعلام کردند، استعفا می دهند.

ژاپن چهارشنبه گذشته درباره تصویب قانون امنیت ملی گفته بود، «تاسف بار» است. رئیس جمهوری تایوان هم گفته بود، نسبت به نتیجه بخش بودن این قانون «بسیار ناامید» است. دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس هم از این اقدام چین به عنوان «یک گام خطرناک» نام برد. جزئیات این قانون 6 فصلی و 66بندی قرار بود صبح امروز چهارشنبه حوالی ساعت 10 صبح به وقت محلی از سوی مقامات چینی رسانه ای شود.