آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
جامعه
۱۲
سلامت

بار گناه ابتلای حداقل 400 نفر به دلیل بی توجهی هر ایرانی به رعایت پروتکل های بهداشتی

بی توجهی ایرانی ها به ضرورت استفاده از ماسک

گروه اجتماعی: دوشنبه شب، در اخبار شامگاهی شبکه خبر، خبر جالبی پخش شد؛ خبر امضای تفاهمنامه همکاری بین دبیرکل شبکه دانشگاه مجازی جهان اسلام و رییس پردیس فارابی دانشگاه تهران. 

بخش جالب این خبر مربوط به نحوه امضای تفاهمنامه بود. دو رییس که انتظار می رود از اقشار تحصیلکرده کشور هم باشند، بدون رعایت «فاصله گذاری اجتماعی» (حداقل یک و نیم متر)، بدون استفاده از ماسک و دستکش، کنار یکدیگر نشسته و مشغول امضای تفاهمنامه بودند. پس از پایان امضا، از جا برخاستند و رو به دوربین فیلمبرداران رسانه های تصویری ایستادند و مجلد تفاهمنامه را رد و بدل کردند و لبخندزنان، با یکدیگر دست دادند. 

این خبر، دقایقی پس از برنامه شبانگاهی «تیتر امشب» پخش شد و جالب اینکه مهمان «تیتر امشب» دوشنبه شب، ایرج حریرچی بود؛ معاون کل وزارت بهداشت که ظرف هفته های گذشته با نمودارها و آمارهای نگران کننده ای درباره افزایش شیوع کووید19 به استودیوی تلویزیون آمده است. او دیشب هم با ابراز نگرانی جدی از افزایش تصاعدی فوتی های کووید19 در کشور، از ابتلای 9 هزار و 847 پزشک و پرستار و بهیار به کووید19 خبر داد و رو به همه مردم ایران که مخاطب برنامه بودند، گفت: «اگر برای سلامتی خودتان نگران نیستید، برای این پزشکان و پرستاران و بهیاران دل تان بسوزد. اینها بچه های شما هستند. اینها، نخبه های کشور هستند که همگی با رتبه های تک رقمی در کنکور پذیرفته شده اند و حالا مثل برگ های پاییزی بر اثر ابتلا به کووید19 در بخش مراقبت از بیماران کرونا به زمین می افتند.»

حریرچی با ابراز نگرانی جدی از افزایش نرخ فوت مبتلایان کرونا در مقابل شاخص فوت کشور هم گفت: «ظرف 4 ماه گذشته 130 هزار نفر در کشور فوت کرده اند که حدود 8 درصد از این تعداد یعنی بیش از 10 هزار فوتی ناشی از بیماری کروناست. طبق آمار ها هر 35 دقیقه یک فوتی در کشور بر اثر تصادفات داریم، اما هر 9 دقیقه، یک نفر بر اثر کرونا فوت می کند چون از 24 خرداد روند افزایشی آمار فوت کرونا ازسر گرفته شد و بدتر اینکه به ازای 10 مبتلای کرونا، فقط یک بیمار شناسایی می شود.»

حریرچی این هشدارها را در پایان روزی مطرح کرد که تعداد فوتی های کرونا در کشور و ظرف 4 ماه گذشته، رکورد زده بود و به 162 نفر در یک شبانه روز رسیده بود. چند دقیقه پس از پایان برنامه «تیتر امشب»، یک گزارش شهری هم پخش شد که گزارشگران شبکه خبر به خیابان ها رفته بودند و از مردمی که ماسک به صورت نداشتند درباره بار وجدانی سهیم شدن در ابتلای یک هموطن به کووید19 به دلیل بی توجهی به پروتکل های بهداشتی می پرسیدند. شرایط امروز کشور از بابت افزایش تعداد مبتلایان کووید19 به دلیل رفتار خودخواهانه مردم ایران، واقعا باعث تاسف است. شرایط امروزی که در تمام استان ها شاهد هستیم حتی رهبری را هم به اعتراض واداشته و ایشان، اخیرا با گلایه از مسوولانی که ضرورت استفاده از ماسک را نادیده می گیرند، گفتند: «اگر اطراف من هم دو یا سه نفر باشند، بنده هم حتما ماسک می زنم کما اینکه می زنم. ولی در مواردی، وقتی مسوول دولتی در اجتماعی ماسک نمی زند آن جوان هم که در خیابان راه می رود، تشویق می شود که ماسک نزند.»

بنا به آخرین گزارشی که وزارت بهداشت ارایه داده، ظرف شبانه روز 9 تا 10 تیر ماه، 147 نفر از مبتلایان کووید19 در کشور فوت کرده اند و دو هزار و 457 بیمار جدید شناسایی شده اند. به گفته سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، حالا تعداد کل مبتلایان کووید19 در کشور به 227 هزار و 662 نفر و تعداد فوتی های این بیماری ویروسی به 10 هزار و 817 نفر رسیده است.

استان های خوزستان، کردستان، آذربایجان های غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان های سیستان وبلوچستان، ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند و دیروز، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران هشدار داد که 15 روز دیگر، میزان بروز، بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی بیشتر خواهد شد چون اپیدمی بیماری در کشور از یک ماه قبل دوباره آغاز شده و این اتفاق و افزایش تعداد ابتلا و فوت در کل کشور، نتیجه مستقیم بی توجهی مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی است.

به گفته این مقام مسوول، شدت شیوع در کشور ظرف روزهای اخیر در حدی افزایش یافته که 50درصد تست های کرونا منجر به بستری بیمار می شود در حالی که تا یک ماه قبل، شدت شیوع در حدی تضعیف شده بود که برخی بخش های بستری مبتلایان کووید19 در برخی بیمارستان های کشور به دلیل ظرفیت خالی صددرصدی، تعطیل شد و مسوولان از این بابت ابراز خوشنودی داشتند اما دوشنبه شب، حریرچی هم هشدار داد که شیوع بیماری در حدی شدت یافته که حالا بیمارستان های دانشگاهی همچون بیمارستان امام خمینی و بیمارستان مسیح دانشوری و بیمارستان سینا و بیمارستان شریعتی در حال آماده سازی تخت های جدید برای بستری های جدید هستند چون حالا ظرف این روزها، دوباره با پر شدن ظرفیت تخت های موجود از مبتلایان کرونا مواجه شده اند. 

در بسیاری استان ها هم بیمارستان ها دوباره به وضعیت آماده باش درآمده اند ازجمله که دیروز، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم از آماده باش مجدد مجموعه درمانی در این استان و همچنین آماده باش بیمارستان فرقانی و شهید بهشتی به دلیل گسترش مجدد ویروس خبر داد و از مردم خواست که به قم سفر نکنند.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم نسبت به افزایش 10 برابری آمار مبتلایان ظرف سه هفته گذشته در این استان ابراز نگرانی کرد و به خبرگزاری مهر گفت: «طی دوره ای در اردیبهشت و اوایل خرداد ماه، آمار ابتلا به کرونا در استان تثبیت شده بود و در مدت همه گیری بیماری کرونا، در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بیرجند تنها یک بیمار مزمن بستری داشتیم، اما اکنون تمام تخت ها پر شده و تاکنون 2 بخش مراقبت های ویژه ICU برای مبتلایان کرونا در بیرجند راه اندازی کرده ایم که ظرفیت تخت های این دو بخش پر شده و درصدد راه اندازی و تجهیز بخش سوم هستیم چون در یک ماه و نیم گذشته تعداد بیماران بستری کرونا 4 یا 5 نفر بودند اما اکنون روزانه 45 تا 50 نفر بستری می شوند.»

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز هم با ابراز نگرانی از تند شدن شیب بیماری کرونا در استان ظرف دو هفته گذشته، خبر داد که تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان که به کمتر از 100 نفر رسیده بود، از شب دوشنبه با شیب صعودی از 388 نفر فراتر رفته است.