آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۲
سیاسی
۲

هشدار ظریف به شورای امنیت: سناریوی ایران برای پاسخ به امریکا آماده و قاطع است

 جدیدترین نشست شورای امنیت سازمان ملل با هدف بررسی اجرای قطعنامه 2231 برجام تحت الشعاع ادعای آمریکا پیرامون لغو تحریم های تسلیحاتی ایران برگزار شد. ادعایی که بر پایه آن، آمریکا می کوشد با ترغیب سایر اعضای شورا، فضا را برای تصویب قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران مساعد کند. این تحریم ها قرار است 27 مهرماه لغو شود و دولتمردان آمریکا درصدد هستند از طریق رایزنی با سایر کشورهای طرف برجام مانع از لغو این تحریم ها شوند.  مقام های آمریکایی درصدد هستند در صورت ناکامی در تصویب قطعنامه تمدید تحریم ها به مکانیسم ماشه رجوع کرده و زمینه را برای بازگشت تحریم های چندجانبه فراهم کنند. این موضوع در نشست روز گذشته شورای امنیت، مهمترین محور سخنان وزیر خارجه ایران بود. محمد جواد ظریف ساعتی پس از ادعاهای تکراری مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیرامون رفع محدودیت تسلیحاتی ایران هشدار داد که در صورت جلوگیری از لغو تحریم های تسلیحاتی ایران، برجام و قطعنامه 2231 در معرض فروپاشی قرار خواهد گرفت. وزیر خارجه ایران در همین چارچوب از سناریوی آماده ایران برای پاسخ به این اقدام خبر داد و  تاکید کرد که گزینه های ایران، همانطور که قبلا به بقیه طرفهای برجام اعلام شده است، قاطع و آماده خواهد بود. موضع گیری وزیر خارجه ایران در نشست روز گذشته در حالی بود که شرکای اروپایی برجام ضمن مخالفت با آمریکا جهت تلاش احتمالی برای رجوع به سازوکار ماشه بر لزوم حفظ توافق هسته ای تاکید کردند.

به گزارش «ایران» وزیر خارجه ایران در ابتدا سخنان خود را با عباراتی از نخست وزیر محمد مصدق که 59 سال پیش در شورای امنیت مطرح کرده بود، آغاز کرد. ظریف به نقل از مصدق گفت: «شورای امنیت تاسیس شد تا ملل بزرگ و کوچک به طور یکسان بتوانند دور یک میز بنشینند و برای حفظ صلح مطابق با اهداف و اصول ملل متحد همکاری کنند. شورا نمی تواند وظیفه خطیر خود را انجام دهد... مگر اینکه قدرت های بزرگ به اصولی که شورا برای محقق کردن آن ها ایجاد شده احترام بگذارند». دو سال بعد، وی در کودتای سیا برکنار شد.

وزیر خارجه ایران در ادامه سخنان خود با اشاره به یکجانبه گرایی آمریکا در سال های اخیر، کارشکنی این کشور پیرامون برجام و قطعنامه 2231 را یادآور شد و گفت:«از 8 مه 2018 به بعد، ایران و سایر اعضای جامعه بین المللی، شاهد بوده اند که دولت ایالات متحده -که از جمله بانیان قطعنامه 2231 شورای امنیت بود- به طور مداوم قطعنامه را نقض کرده و در عین حال سایر کشورها را برای پیوستن به خودش در نقض متنی که خود ارائه داده بود، تشویق می کند. از این خطرناک تر، و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل متحد، یک عضو دائم شورای امنیت به مجازات دولت های قانون مدار و اشخاص خصوصی به اتهام عدم نقض قطعنامه شورا می پردازد، قطعنامه ای که بر «ارتقا و تسهیل توسعه تعاملات اقتصادی و تجاری عادی و همکاری با ایران» تاکید می کند. به گفته وزیر خارجه ایران به رغم این اقدامات، حتی یک جلسه شورا برای نکوهش دولت آمریکا یا حداقل برای بررسی نقض های مکرر آن تشکیل نشده است. درعوض، برخی از اعضای اروپایی شورا در فکر تخریب بیشتر قطعنامه و شورا هستند، در حالی که نسبت به تعهدات خود در مورد برجام پایبند نیستند.

ظریف با بیان اینکه در پی خروج ایالات متحده از برجام، دبیرکل ملل متحد، سایر طرف های برجام و بسیاری دیگر از اعضای جامعه بین المللی، از ایران خواستند تا نگرانی های خود را از طریق سازوکارهای مقرر در برجام پیگیری کرده تا به طرف های باقیمانده برجام اجازه دهد خروج غیرقانونی آمریکا را جبران کنند، افزود:«متاسفانه، نه تنها پاسخ سه دولت اروپایی به «خویشتنداری راهبردی» ما، تناسبی با ادعای بلندپروازانه «استقلال راهبردی» اروپا نداشت، بلکه پاسخ آنها پایبندی بیش از حد به «فشار حداکثری» آمریکا بود که همه ایرانیان را هدف قرار داده است».

وزیر خارجه ایران همچنین گفت که کشورهای طرف برجام به رغم پایبندی ایران به اجرای تعهداتش و رجوع به مکانیسم حل اختلاف در این توافق، زحمت نگارش یک پاسخ را نیز متحمل نشدند و در نتیجه ایران پس از طی مکرر روند سازوکار حل اختلاف بی هیچ ثمری، هیچ راهی جز اعمال حقوق خود ذیل بندهای 26 و 36 برجام جهت انجام اقدامات جبرانی و توقف اجرای تعهداتش در تاریخ 8 مه 2019 پیش روی خود ندید.

ظریف در ادامه با بیان اینکه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، تحت «سخت گیرانه ترین» نظام بازرسی در تاریخ قرار دارد و از سال 2016 تا 2019، بیش از 92 درصد از تمام بازرسی های آژانس در مقیاس جهانی در ایران انجام شده است، افزود:«آژانس باید در برابر فشار خارجی برای دخالت در دستورکار خود، مقاومت کند. هدف اعلام شده ی سوابق اسناد جعلی نزد آژانس، نابودی همیشگی برجام است. از اینرو خاتمه نظارت سخت گیرانه آژانس بر فعالیت های جاری در ایران با احیا پرونده ای با قدمت 17 سال و بدون هیچ خطر اشاعه ای که در سال 2015 به طور کامل توسط شورای حکام بررسی و مختومه اعلام شده، به نفع آژانس نیست».

او در ادامه سخنان خود به تلاش آمریکا برای ممانعت از لغو تحریم های تسلیحاتی ایران اشاره کرد و گفت:«آمریکا پس از اعلام توقف رسمی و صریح مشارکت در برجام توسط ایالات متحده در بالاترین سطح و نقض هر یک از تعهدات خود ذیل برجام و قطعنامه 2231، نمی تواند به هیچ وجه حقی برای خود ذیل آن قطعنامه قائل شود. همچنین عمالش نیز نمی توانند سعی کنند وجهه اش را از طریق به اصطلاح راه-حل های میانه حفظ نمایند».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد:«چارچوب زمانی رفع محدودیت های تسلیحاتی که در قطعنامه 2231 پیش بینی شده، بخش لاینفک از تفاهم سخت به دست آمده است، که طرف های برجام را قادر ساخت تا در نهایت درمورد بسته کلی برجام و قطعنامه 2231 توافق کنند. قطعنامه آشکارا و مصرانه خواستار «اجرای کامل چارچوب زمانبندی اش است». هرتلاشی برای تغییر یا تعدیل زمانبندی پذیرفته شده به معنای لطمه تمامیت قطعنامه 2231 است. شورا نباید اجازه دهد که تنها یک دولت این فرایند را مورد سو استفاده قرار دهد».

وزیر خارجه ذیل چنین نکاتی هشدار داد:«همانطور که در نامه رئیس جمهوری اسلامی ایران به رهبران دولت های باقیمانده در برجام در 8 مه 2019 مشخص شده است، هرگونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت، بر خلاف تعهدات اساسی است که به ملت ایران داده شده است. در چنین سناریویی، گزینه های ایران، همانطور که قبلا به بقیه طرف های برجام اطلاع داده شده، قاطع خواهد بود و ایالات متحده و هر موجودیتی که ممکن است به آن کمک کند - یا به رفتار غیرقانونی آمریکا تن دهد- مسئولیت کامل را بر عهده خواهد داشت».

ظریف با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران - با کلام و کردار- تمایل و ترجیح خود به تعامل سازنده با جهان را نشان داده است، ولی برای تامین امنیت، ثبات یا سعادت خود به دیگران وابسته نیست، افزود:«ما آموخته ایم که فقط خوداتکاء باشیم. به همین دلیل است که بیش از 40 سال از فشارهای آمریکا - چه از طریق طرح اتهامات یا جنگ و چه تحریم یا ترور- از جمله ترور بزدلانه قهرمان ضد تروریسم منطقه ما، سردار قاسم سلیمانی - نتوانسته است «ایرانیان را به زانو درآورد» یا بر دستگاه محاسباتی ملت ما تاثیر بگذارد».

ظریف در انتهای سخنان خود نیز از سخنان مصدق در شورای امنیت در سال 1951 استفاده کرد و گفت «این شورا نخواهد توانست، در توجه به استدلال های مستحکم ما به قانون، قصور ورزد. بااین حال، این شورا یک نهاد حقوقی نیست، بلکه در درجه اول یک نهاد سیاسی است که بالاترین مسئولیت های سیاسی را بر عهده دارد. بنابراین بی تردید درک خواهد کرد که ما به فشار چه از جانب دولت های خارجی و چه از جانب نهادهای بین المللی تن در نمی دهیم.»

ایران هراسی پمپئو برای اروپایی ها

مایک پمپئو، وزیرخارجه امریکا در سخنان خود با اشاره به موضوع اتمام محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر گفت که «ایران در صورت اتمام محدودیت های تسلیحاتی قادر به خرید و فروش سلاح خواهد بود».

وزیر خارجه امریکا با طرح این ادعا که ایران حتی قبل از اتمام محدودیت های تسلیحاتی، ممنوعیت سازمان ملل در این زمینه را نقض کرده است، افزود: «اگر شما اقدام نکنید، ایران قادر به خرید جنگنده خواهد بود و این کشورهای اروپایی را در تیررس ایران قرار خواهد داد». وی همچنین ادعا کرد: «رفع محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران به این کشور اجازه دسترسی به هواپیما و زیردریایی را خواهد داد و ایران با آنها آزادی تردد دریایی در آبراه های منطقه را تهدید خواهد کرد».

اروپا: از دست دادن برجام یعنی  از دست دادن پروتکل الحاقی

اولوف اسکوگ، نماینده اتحادیه اروپا نیز در نشست روز گذشته، اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران را اقدامی مهم توصیف کرد و گفت:«برجام امکان دسترسی بی سابقه آژانس بین المللی انرژی اتمی را ذیل توافق جامع پادمانی ایران و پروتکل الحاقی فراهم می کند».او گفت: «پروتکل الحاقی توسط ایران به عنوان بخشی از تعهدات این کشور در برجام اجرا می شود. بنابراین از دست دادن برجام به معنی از دست دادن پروتکل الحاقی خواهد بود».

نماینده اتحادیه اروپا با بیان اینکه این اتحادیه به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک در تلاش برای حفظ این توافق هسته ای است، تاکید کرد که «ایران به مدت سه سال و نیم، از جمله 14 ماه بعد از خروج امریکا از برجام به طور کامل تعهدات خودش در این توافق را اجرا کرد». اسکوگ با اشاره به حق ایران برای برخورداری از مزایای اقتصادی برجام گفت: «ما در روز اجرای توافق، تحریم های خود را علیه ایران برداشتیم. امروز ما متعهد به اجرای کامل برجام و عادی سازی روابط اقتصادی با ایران هستیم».

همچنین کریستوف هویسگن، نماینده آلمان نیزمخالفت کشورش را با استفاده امریکا از ساز و کار حل و فصل اختلافات در برجام برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران اعلام کرد. کمی بعد نیز کارن پیرس، نماینده انگلیس هم خاطرنشان کرد که از نظر این کشور بازگشت خودکار تحریم ها علیه ایران با برجام سازگار نیست. نمایندگان آلمان و انگلیس در عین حال از روند فعالیت های موشکی ایران ابراز نگرانی کردند و از ایران خواستند که مغایر با قطعنامه 2231 اقدام نکند.

مخالفت چین و روسیه با  تمدید تحریم های تسلیحاتی

«ژانگ جون»، نماینده چین با تلاش امریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران مخالفت کرد. او در این نشست با بیان اینکه «ریشه اصلی بحران فعلی خروج امریکا از برجام و تحریم های یکجانبه آن علیه ایران است»، افزود:«اقدامات امریکا با اهداف قطعنامه 2231 مغایرت دارند و تلاش این کشور برای تمدید تحریم های تسلیحاتی تلاش های مشترک برای حفظ برجام را تضعیف کرده است».«ژانگ جون»، سپس با بیان اینکه چین با تلاش امریکا برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران مخالف است گفت: «همه مفاد قطعنامه 2231 از جمله توافق های حاصل شده در خصوص محدودیت های مرتبط تسلیحاتی باید اجرایی شوند». نماینده چین با یادآوری اینکه امریکا از برجام خارج شده است، گفت که این کشور از هیچ حقی برای استفاده از ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه» برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران برخوردار نیست.

«واسیلی نبنزیا»، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز در آغاز سخنان خود از ترک زودهنگام نشست از سوی وزیر خارجه امریکا انتقاد کرد و گفت: «از این بابت متاسفم که در اظهارات ایشان-حداقل من- یک کلمه از همکاری و گفت وگو نشنیدم.»

او در ادامه گفت: «ایران از همه جهات تحت فشار قرار گرفته است. هدف، تغییر نظام این کشور یا ایجاد وضعیتی است که ایران به معنای واقعی کلمه قادر به نفس کشیدن نباشد.»

نماینده روسیه با بیان اینکه «این کار مثل گذاشتن زانو روی گردن کسی است و این بحران را ایالات متحده ایجاد کرده است»، یادآور شد که امریکا کشورهای دیگری که قطعنامه 2231 را اجرا می کنند تهدید می کند. وی در بخش دیگری از سخنانش مخالفت روسیه را با تلاش امریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران اعلام کرد و همچنین گزارش نهم دبیر کل سازمان ملل در خصوص اجرای قطعنامه 2231 را مورد انتقاد قرار داد.

برش

گوترش: کشورها با ایران همکاری اقتصادی کنند

دبیر کل سازمان ملل هم نهمین گزارش خود را از روند اجرای قطعنامه 2231 مربوط به توافق هسته ای ایران ارائه داد و تاکید کرد که برجام بهترین راه برای اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و تامین منافع اقتصادی ملموس برای مردم آن است. معاون «گوترش» که این گزارش را خواند، ضمن ابراز نگرانی از خروج یکجانبه امریکا از برجام و متوقف شدن بخشی از تعهدات برجامی ایران به اقدامات منفی امریکا علیه این توافق اشاره کرد و گفت: «امریکا از ماه مه 2018، همه تحریم های ملی خود را که به موجب برجام لغو یا تعلیق شده بودند، بازگرداند و تصمیم خود را با تمدید نکردن معافیت ها برای تجارت نفت با ایران و طرح های هسته ای غیر اشاعه ای در چارچوب برجام، ادامه داده است». وی تاکید کرد: «این اقدامات، برخلاف اهداف پیش بینی شده در برنامه و قطعنامه 2231 ادامه دارد و همچنین ممکن است مانع از توانایی جمهوری اسلامی ایران در اجرای برخی از مفاد برنامه و قطعنامه شود». گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین اشاره کرد که به نگرانی های مطرح شده از سوی ایران در نامه نوزدهم اردیبهشت امسال، روسیه در نامه هفتم خردادماه و چین در نامه نوزدهم خردادماه توجه دارد. دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: «در صورت برداشته شدن تحریم ها و منتفع شدن ایران از مزایایی که در برجام در نظر گرفته شده است، این کشور آماده اجرای تعهدات خود است. جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است می خواهد در این برنامه بماند و همه اقدامات انجام شده از یکم ژوئیه 2019 برگشت پذیر هستند». گوترش به سازوکار مالی موسوم به اینستکس هم اشاره کرد و گفت: «من از پیشرفت های مثبت سازوکار مالی اینستکس (INSTEX) که اولین روند معاملات خود را آغاز کرده است، خوشحالم. مهم است که این ابتکار عمل برای حمایت از روابط تجاری و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک فوریت، بویژه در جریان مشکلات اقتصادی و بهداشتی فعلی ناشی از بیماری همه گیر کووید-19 ادامه یابد و به طور کامل تامین شود». وی از ایران خواست که نگرانی های مطرح شده از سوی سایر کشورها در خصوص تدابیر مشخص شده که در ضمیمه B قطعنامه مغایر هستند را رفع کند. دبیرکل سازمان ملل متحد در بخش های دیگر این گزارش 14 صفحه ای مواردی از ادعاهای امریکا درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرده و با استفاده از تصاویر مندرج در خبرگزاری ها و نمایشگاه های صنایع دفاعی نتیجه گیری کرده است برخی از تسلیحات به کار رفته در حملات انجام شده به تاسیسات نفتی آرامکو، منشا ایرانی دارد. این در حالی است که پیشتر این ادعا توسط جمهوری اسلامی ایران رد شده و اساس آن را به دلیل فقدان تخصص و کارشناسی در تیم تهیه کننده این گزارش، غیرفنی و نادرست دانسته است.