آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
جامعه
۱۲

خبر

سازمان جنگل ها «آتش سوزی 40 هزار هکتاری» را رد کرد

گروه اجتماعی: مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور می گوید که اطلاعات اخیر منتشر شده درمورد آتش سوزی در 40 هزار هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی کشور اطلاعات خامی است که وجهه تخصصی ندارد، چراکه برای تحلیل تصاویر ماهواره ای باید آنها را با نقشه های جنگل و مرتع تطبیق دهیم. به گزارش ایسنا، سازمان فضایی ایران گزارشی از وضعیت آتش سوزی های جنگلی و مرتعی در کشور طی یک ماه اخیر منتشر کرده است. بر اساس این گزارش در خردادماه سال جاری بیش از 40 هزار هکتار از جنگل ها و مراتع درگیر آتش سوزی بودند. گزارش سازمان فضایی ایران در حالی وسعت آتش سوزی ها طی یک ماه را 40 هزار هکتار اعلام کرده است که سازمان جنگل ها می گوید سالانه به طور متوسط 16 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی دچار حریق می شوند. همچنین آمار رسمی منتشر شده از آتش سوزی های اخیر در کشور تفاوت زیادی با تصاویر ماهواره ای دارد. رضا بیانی، مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفت وگو با ایسنا درباره این تفاوت فاحش در وسعت مناطق دچار حریق در کشور اظهار کرد: سازمان جنگل ها بیش از پنج سال است که به تصاویر ماهواره ای وقوع حریق در کشور دسترسی دارد. تصاویری که این ماهواره ها از مناطق درگیر حریق منتشر می کنند به صورت خام قابل استفاده نیست و باید با نقشه های جنگل و مرتع تطبیق داده شود. این آمار 40 هزار هکتاری نشان می دهد که سازمان فضایی ایران کل محدوده ای که در تصاویر تغییر رنگ داده اند را به عنوان آتش سوزی در جنگل و مرتع گزارش کرده است. وی ادامه داد: در برخی مناطق ما بیرون زدگی های سنگی و کوه ها یا زمین های بدون پوشش گیاهی داریم که تصاویر ماهواره ای با رنگ های مختلف، وقوع آتش در آنها را نیز نشان می دهند. حتی بارها دیده شده که از آتش سوزی در زمین های کشاورزی نیز تصویربرداری شده است. از این رو برای تحلیل عکس های ماهواره ای نیاز به انطباق آنها با نقشه های کشور داریم. همچنین بین آتش سوزی های سطحی و آتش سوزی هایی که به تنه و تاج درخت آسیب می زند، تفاوت وجود دارد. مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها با اشاره به وقوع آتش سوزی در اراضی کشاورزی مجاور جنگل و مرتع تصریح کرد: حتی گاهی دیده شده که در منطقه زاگرس، خشخاش کاشته شده است و برای از بین بردن آن زمین کشت آتش زده شده است. تمامی اینها در تصاویر ماهواره ای تحت عنوان آتش در جنگل و مرتع نشان داده می شود. بیانی در ادامه با اشاره به اینکه ما منکر افزایش آتش سوزی ها در کشور طی یک ماه اخیر نیستیم، گفت: به طور قطع آمار منتشر شده از سوی سازمان فضایی درباره آتش سوزی جنگل ها و مراتع در کشور «کلی» است و به هیچ عنوان وجهه تخصصی ندارد. آتش سوزی در این زمین ها در این تصاویر مشخص شوند. وی افزود: سازمان جنگل ها خود به این تصاویر ماهواره ای دسترسی دارد اما به دلیل آنکه محکوم به ارایه آمار نادرست می شویم تاکنون اقدام به انتشار اطلاعات خام آنها نکرده ایم.

نرخ تولد سال 98 به کمترین میزان در 10 سال اخیر رسید

گروه اجتماعی: نرخ تولد در سال 98 در مقایسه با سال گذشته 12 درصد کاهش و در مقایسه با سال 1393، 22 درصد کاهش را نشان می دهد که کمترین میزان ولادت طی 10 سال اخیر است. به گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ و به نقل از ایرنا، این مرکز روز سه شنبه در گزارشی با عنوان «الزامات فرآیندی ناظر بر تصویب طرح جمعیت و تعالی خانواده در مجلس یازدهم» آورده است؛ به رغم ابلاغ سیاست های کلی جمعیت در اردیبهشت سال 1393 از سوی مقام معظم رهبری و همچنین الزام برنامه ششم توسعه به برنامه ریزی در راستای افزایش نرخ باروری کل به بیش از دو و نیم فرزند، همچنان در سطوح قانونگذاری و اجرایی کشور فقدان برنامه ریزی عملیاتی و نظام مند جهت حل این مساله مهم و استراتژیک مشهود است. این گزارش افزود: این در حالی است که نگاهی به داده های سازمان ثبت احوال کشور در سال 1398 نشان می دهد در این سال، یک میلیون و 196 هزار و 135 مورد تولد در کشور به وقوع پیوسته که در مقایسه با سال گذشته 12 درصد کاهش (170 هزار مورد کمتر) و در مقایسه با سال 1393، 22 درصد کاهش را نشان می دهد که کمترین میزان ولادت طی 10 سال اخیر است. دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش های مجلس تصریح کرد: توجه به این نکته ضروری است که در حال حاضر اگرچه در سطح تحلیل مساله کاهش جمعیت و پیامدهای آن تا حدودی اجماع نخبگانی محقق شده است با این حال در حوزه ارایه راه حل ها و اجرای اقدام های موثر در این زمینه، کاستی های متعددی به چشم می خورد و معدود اقدام های صورت گرفته نیز تناسبی با شدت مساله کاهش جمعیت و نرخ باروری کل در ایران ندارد. این گزارش یادآور شد: تنها اقدام قابل توجه در این مدت تصویب قانون «اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده» در سال 1392 توسط مجلس شورای اسلامی بوده که براساس آن همه محدودیت های وضع شده در قانون تنظیم خانواده و جمعیت سال 1372 به ویژه محدودیت های موضوع فرزندان چهارم به بعد لغو شده است. افزایش مرخصی زایمان مادران شاغل به 9 ماه و همچنین اعطای دو هفته مرخصی تشویقی به همسران آنها البته «به عنوان یک امر اختیاری توسط دولت» نیز ذیل همین قانون محقق شده است. دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش های مجلس خاطرنشان کرد: نکته قابل تامل آنکه مهم ترین اقدام حمایتی در زمینه ارتقای نرخ باروری کل یعنی تدوین «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» در مجلس شورای اسلامی همچنان بی سرانجام مانده است. توضیح آنکه مجلس شورای اسلامی از سال 1392 تلاش کرده با پیگیری «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» در مسیر ارتقای نرخ باروری کل گام بردارد با این حال، طرح مزبور پس از گذشت هشت سال (دو دوره اخیر مجلس به بررسی این طرح گذشته) همچنان به نتیجه نرسیده است.

این گزارش افزود: حال باید به این موضوع پرداخت که چرا به رغم ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری و اختصاص دو دوره مجلس به این طرح و همچنین نگران کننده تر شدن آمارهای فرزندآوری و موالید در کشور که این طرح به تصویب نرسیده است؟ شاید در یک نگاه کلی بتوان چالش های عدم تصویب طرح را به دو بخش محتوایی و فنی فرآیندی تقسیم کرد. دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش های مجلس تصریح کرد: چالش های محتوایی ناظر به متن طرح و پیشنهادهای مصرح در آن است. چالش های فنی نیز ناظر بر فرآیند تدوین و تصویب طرح است و اینکه تا چه حد دقت نظری و تکنیکی کافی برای پیشبرد موثرتر و سریع تر آن در مجلس صورت گرفته است. در این گزارش همچنین آمده است: بررسی چالش های محتوایی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در گزارش مستقلی از سوی مرکز پژوهش های مجلس تحت عنوان «اظهارنظر کارشناسی درباره طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» به شماره مسلسل 16753 مورخ 20/9/1398 به چاپ رسیده است. در این گزارش مرکز تلاش شده تک تک مواد از حیث محتوایی مورد ارزیابی قرار گرفته و جهت اصلاح آن پیشنهادهای کاربردی و موثرتری به صورت موردی ذکر شود.