آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
ورزش
۳۲

نه؛ تو دیگر بازیکن نیستی!

تنهاترین فرهاد

دنیای اقتصاد : از سرگیری مسابقات لیگ برتر اصلا برای استقلال و فرهاد مجیدی خوشایند نبوده است. کسب فقط یک امتیاز از دو بازی باعث شده آنها تا رده پنجم جدول رده بندی سقوط کنند. استقلال می توانست با پیروزی بر فولاد در بازی عقب افتاده، فاصله اش با پرسپولیس صدرنشین را به هشت امتیاز کاهش دهد و کورس قهرمانی را دوباره داغ کند، اما شکست در آن مسابقه و سپس واکنش ضعیف مسوولان تیم به آن ناکامی، همه چیز را وارونه کرد. آبی ها بدون سرمربی در بازی خانگی برابر سایپا هم یک - یک متوقف شدند تا حالا فاصله شان با صدر به 13 امتیاز افزایش بیابد. قهرمانی رسما از دسترس خارج شده و در شرایط فعلی کسب سهمیه آسیایی هم آسان به نظر نمی رسد. غیر از پرسپولیس 50 امتیازی، سپاهان با 40 امتیاز، فولاد با 39 و شهرخودرو هم با 38 امتیاز بالاتر از استقلال 37 امتیازی ایستاده اند و تازه تراکتور نیز هم امتیاز با آبی ها صرفا به خاطر تفاضل گل کمتر در رده ششم قرار دارد. این یعنی شرایط تیم وخیم است. آبی ها در ادامه مسابقات این فصل مصاف های دشواری با صنعت نفت، تراکتور، سپاهان و شهرخودرو خواهند داشت؛ برنامه ای عجیب که با سه سفر تابستانی به مناطق گرمسیری جم، بوشهر و آبادان پیچیدگی مضاعف پیدا می کند.

مجموعه این عوامل دست به دست هم داده تا فشارها روی سرمربی استقلال بیشتر و بیشتر شود. آخرین پست اینستاگرامی فرهاد تا این لحظه، مربوط به افشاگری های سربسته او علیه داور بازی با فولاد بوده است. همین پست حدود 60 هزار کامنت داشته که بخش زیادی از آن نارضایتی استقلالی ها نسبت به کادرفنی را منعکس کرده است. حتی دیروز هم که احمد سعادتمند روی صفحه شخصی اش پیامی مبنی بر عذرخواهی از هواداران منتشر کرد، هزاران نفر از او خواستند در مورد کادرفنی تجدیدنظر کند. همزمان شایعات وسیعی در مورد استعفای مجیدی هم منتشر شده که لااقل تا عصر دیروز، سعید رمضانی به عنوان سرپرست تیم هیچ کدام از آنها را تایید نکرده بود. استقلالی ها عقیده دارند مجیدی علاوه بر مشکلات فنی، در کنترل حواشی تیمش هم موفق عمل نکرده و بعضا مثل ماجراهای اهواز، خودش به موتور تولید حاشیه تبدیل شده است.

به نظر می رسد بخشی از گرفتاری های امروز مجیدی، به خاطر عدم درک درست جایگاه مربیگری از سوی اوست. این اشتباهی است که بسیاری از بازیکنان محبوب فوتبال در دنیا انجام می دهند. آنها سرمربیگری را آسان می پندارند و تصور می کنند چون در دوران بازی مورد وثوق مردم بوده اند، با همین سرمایه می توانند از پس هدایت بزرگ ترین تیم ها هم بر بیایند. این تصور اما مطلقا غلط است. فوتبالیست تا وقتی بازی می کند فقط مسوول عملکرد خودش است، اما وقتی مربی شد، مسوولیت همه ارکان تیم بر عهده اوست و حتی اگر شاگردش گل به خودی هم بزند، باز سرمربی باید جواب بدهد. هنوز فراموش نکرده ایم حمید استیلی در دوران بازی چه ارج و قربی داشت و این هیمنه و شکوه، چطور بعد از ناکامی در مربیگری درهم شکست. مقصودمان البته مقایسه سرمربی فعلی استقلال با استیلی نیست، اما او هم حالا خوب فهمیده اینجا دیگر خبری از فریادهای «آهای فرهاد مجیدی» نیست. مردم از سرمربی نتیجه می خواهند؛ والسلام.