آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۸۲
سیاسی
۳
نشست خبری

ربیعی: بیش از 2 میلیارد دلار طرح در سال جاری افتتاح می شود

سخنگوی دولت گفت: بنای دولت همکاری صمیمانه، همراهانه و هم افزا برای عبور از شرایط دشوار امروز و پاسخ به نیازها و حل مشکلات مردم است. به گزارش ایرنا، علی ربیعی در نشست خبری افزود: دولت هم در خط مقدم مقابله با تهدیدهای نظامی-امنیتی و فشار بی سابقه و خشن اقتصادی و همچنین سخت شدن زندگی مردم ناشی از فشارهای تحریم و کرونا قرار دارد. در کنار این مساله، عملیات روانی گسترده هم در کشور صورت می گیرد. عبور موفق از این مقطع وظیفه ملی همه ماست. امروز باید بیش از گذشته همه قوا، نهادهای مدنی و مردم جامعه در کنار هم قرار بگیریم. وی ادامه داد: تولید عمده محصولات کلیدی کشور در 1398 به گونه ای بوده که کنسانتره، آهن اسفنجی، فولاد خام، مس و گندله همه رشد داشته اند و برنامه ریزی برای سال 1399 صورت گرفته است. ما حداقل 10 درصد در فولاد، 12 درصد در مس و 75 درصد در آلومینیوم در سال 1399 باید رشد کنیم چرا که در این زمینه برنامه ریزی کرده ایم. ربیعی گفت: ما در سال 99 در مجموع، 2.2 میلیارد دلار طرح افتتاح خواهیم کرد. الان طرح انتقال آب خلیج فارس به استان های هرمزگان و کرمان و یزد دنبال می شود. هفت طرح فولادسازی هم در حال تکمیل است. 17.5 میلیون تن کنسانتره، 15.5 میلیون تن گندله در سنگان از جمله پروژه هایی است که در سال 99 به بهره برداری خواهد رسید. 70  هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شد که این سرمایه گذاری باعث ایجاد40 هزار شغل مستقیم، افزایش صادرات غیرنفتی و بازسازی فناوری های نوین می شود. حدود 26 درصد سرمایه گذاری ها درمناطق محروم و کم برخوردار صورت گرفته که سبب رشد و تولید عادلانه در کشور شده است. ربیعی خاطرنشان کرد: حدود 71 هزار و 200 طرح پیشرفت 20 تا 80 درصد دارند و اجرای این طرح ها نوید تولید بیش از 2 هزار شغل را تا سال 1400 می دهد. دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری با بیان اینکه «عادی سازی و سهل انگاری، دستاوردهای مقابله با کرونا را از بین می برد» تاکید کرد: هم دولت و هم جامعه سلامت کشور درخواست دارد که همه جامعه به پویش «همه ماسک می زنیم» بپیوندند.

ربیعی در ادامه از اصلاح آیین نامه اجرایی قانون حمایت از تولید و عرضه مسکن خبر داد و گفت: زمین برای واحدهای مسکونی، تجاری و اداری به صورت 99 ساله واگذار می شود و برای صنعتی سازی مسکن، پرداختی ها از 5 سال به 10 سال افزایش خواهد یافت. دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری گفت: هفته گذشته همچنین تصمیم گرفته شد که از دوم تیرماه برای گرفتن پروانه کسب و استعلام از اماکن، دولت الکترونیک وارد عمل شود که با این اقدام، مدت زمان این فرآیند از 56 روز به 4 روز کاهش یافت و حدود 800 هزار رفت و آمد کم شد.

وی درباره اقدامات و پیگیری دولت درباره برگزاری همه پرسی در زمینه نظارت استصوابی گفت: برای اینکه اختلاف های ناشی از تفاسیر همه پرسی برداشته شود و وقت زیادی از کشور گرفته نشود، دستور داده شد که این موضوع در معاونت حقوقی ریاست جمهوری و کمیسیون حقوقی دولت بررسی شود. این لایحه را نمی توان به صورت خام مطرح کرد و همه جوانب آن را باید در نظر گرفت چون بحث های متعددی دارد. این روند طولانی است و اکنون در جریان کار کارشناسی است.