آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
کدال
۱۱
کدال نگر

شرکت رایان هم افزا به عرضه در فرابورس نزدیک می شود: پایان کابوس مشکلات سامانه های آنلاین با عرضه «رافزا»

دنیای اقتصاد : پس از گمانه زنی های فراوان در مورد پذیرش و عرضه سهام شرکت های مربوط به حوزه فناوری اطلاعات در نهایت قرعه به نام شرکت رایان هم افزا افتاد. فعالیت های اصلی شرکت، تولید نرم افزارهای مورد نیاز کارگزاران بورس، صندوق های سرمایه گذاری و بانک ها و ارائه خدمات نرم افزاری بر آن اساس بوده است، خبر خوشی که می تواند خط پایان مشکلات موجود در حوزه معاملات آنلاین سامانه های بر خط باشد.

این شرکت که در مالکیت چندین کارگزاری و نهاد مالی است در نهایت در بازار فرابورس ایران پذیرش و درج نماد شد. شرکت رایان هم افزا در سال 84 توسط ترکیبی از شرکت های فعال در صنعت فناوری اطلاعات و با سرمایه گذاری جمعی از فعالان بازار سرمایه تاسیس شد.

رایان هم افزا هم اکنون میزبان 66 کارگزاری بورس و اوراق بهادار (60 درصد بازار)، 52 کارگزاری بورس کالا (55 درصد بازار)، 56 کارگزاری در حوزه معاملات برخط (55 درصد بازار)، 10 بانک و 170 صندوق سرمایه گذاری مشترک فعال (70 درصد بازار) با بیش از 13هزار شعبه فعال و عملیات بیش از 20هزار کاربر برای حدود 6میلیون و 500 هزار سرمایه گذار را به صورت برخط ساماندهی و خدمات رسانی می کند که این اعداد و ارقام خبر از مسوولیت زیاد این مجموعه در قبال جامعه سهامداری کشور می دهد.

با نگاهی دقیق تر به ابعاد این موضوع می توان دریافت که ورود شرکت رایان هم افزا به جرگه شرکت های سهامی عام می تواند اتفاقی مثبت برای جامعه سهامداری و اشخاصی که از سامانه های آنلاین معاملات بهره می برند، تلقی شود. زیرا با توجه به افزایش ضریب نفوذ بورس در بین افراد جامعه قطعا این حضور می تواند از جهت سهامی عام شدن شرکت، موجب ارائه بهتر خدمات رسانی و توسعه زیرساخت های مربوط به معاملات آنلاین برای کسب سهم بازار بیشتر و درنهایت حاشیه سود بالا برای مجموعه و سهامداران باشد.

آنچه در این موضوع قابل توجه است ترکیب سهامداران شرکت رایان هم افزا است. به نظر می رسد با توجه به اینکه مالکان شرکت جمعی از کارگزاران و نهادهای مالی هستند قطعا این هم افزایی می تواند منجر به اتفاقات خوبی حتی در صنعت کارگزاری شود. زیرا ارائه هرچه بهتر خدمات در حوزه معاملات و سامانه های آنلاین که از سوی شرکت های فناوری اطلاعات به کارگزاران ارائه می شود می تواند درنهایت رضایت سرمایه گذاران و معامله گران بازار سرمایه را در پی داشته باشد.

از سوی دیگر شرکت های کارگزاری که ذی نفعان شرکت های فناوری اطلاعات هستند از این پس برای جلب رضایت سهامداران و همچنین کسب سود بیشتر طی سال مالی، فشار بیشتری را به شرکت مزبور آورده و درنهایت می توانیم در آینده شاهد رضایت معامله گران و اهالی بازار سرمایه باشیم زیرا با توسعه زیرساخت های فنی در این حوزه ضرر و زیان ناشی از خطاهای سیستمی که متوجه خریداران و معامله گران سهام می شود، کاهش خواهد یافت.  براساس این گزارش، روی دیگر داستان می تواند این چنین باشد که با این عرضه راه برای ورود شرکت های کارگزاری به بازار سرمایه فراهم خواهد شد و این اتفاق می تواند منجر به شکسته شدن انحصار کارگزاری ها شود.