آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۶۸۱
ورزش
۱۴
دیدگاه

واکنش مجیدی به وضعیت بحرانی تیمش

آنفالو می کنم

علی ولی اللهی

«استقلال تیم بزرگی است و قطعا مربی بزرگی می خواهد. به خاطر این حرف خیلی ها از بنده ناراحت خواهند شد.» این بخشی از اظهارنظر محمد نوازی پیشکسوت باشگاه استقلال در مورد نتیجه بازی تیم محبوبش مقابل ساپیاست. اینکه محمد نوازی و خیلی دیگر از قدیمی های استقلال مدام در صحبت های شان به کلمه کلیدی «مربی بزرگ» اشاره می کنند نشان می دهد که آنها چندان به فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی اعتماد ندارند. بی اعتمادی آنها که کم کم به بدنه بخشی از هواداران نیز راه یافته است می تواند آثار مخربی روی عملکرد باشگاه بگذارد. کافی است این بی اعتمادی به تاکتیک ها و نظرات مربی در ذهن بازیکنان نیز رسوخ پیدا کند تا آن وقت فاجعه اصلی رخ بدهد. 

همین چند روز قبل بارسلونا در حالی که تا دقیقه 88 از سلتاویگو پیش بود و احتیاج مبرمی به پیروزی داشت، برد و دو امتیاز حساس را از دست داد تا به نوعی قافیه قهرمانی را به رئال مادرید واگذار کرده باشد. در تصاویری که از بازی منتشر شد و نشان می داد مسی و بازیکنان بزرگ دیگر بارسا از وضعیت راضی نیستند، یک عکس خیلی جنجال برانگیز شد. در این تصویر دستیار کیکه ستین سرمربی بارسلونا در حال گفتن نکاتی به لئو مسی است اما اسطوره بارسلونا اصلا به حرف های مربی گوش نمی دهد. این تصویر یک پیام واضح دارد. اینکه بازیکنان بارسا و در راس آنها مسی به دستورالعمل های سرمربی تیم شان اعتماد ندارند و شاید نتیجه نگرفتن تیم هم حاصل همین بی اعتمادی متقابل باشد. در چند روز گذشته خبرنگاران نزدیک به بارسلونا فاش کرده اند که ممکن است ستین حتی تا آخر فصل هم در نیوکمپ دوام نیاورد. گفته می شد مدیران بارسا به دنبال جانشینی برای کسی هستند که خودش چند ماه پیش در میانه فصل جانشین ارنستو والورده شده بود. این وضعیت گویا در استقلال هم وجود دارد.

خبرنگاران نزدیک به باشگاه استقلال بعد از تساوی مجیدی و شاگردانش مقابل ساپیا خبر دادند که مدیران استقلال تماس های متعددی با امیر قلعه نویی سرمربی سابق آبی پوشان و فعلی سپاهان برقرار کرده اند و بعید نیست مجیدی هم تا پایان فصل در این تیم باقی بماند. هرچند این اخبار بیشتر شبیه به شایعات زرد فضای مجازی است اما یک نکته مهم با خودش به همراه دارد. اینکه درصد اعتماد به فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی استقلال به شدت پایین آمده است. 

اما چه چیزی باعث شده نوازی، فرهاد را مربی بزرگی نداند و بدنه استقلال اعتمادشان را به هفت محبوب آبی ها از دست بدهد؟ آیا صرفا نتیجه نگرفتن تیم در دو بازی اخیر موجب این اتفاق شده یا مسائل دیگری هم دخیل است؟ برای پیدا کردن جواب سوال شاید بهتر باشد رفتار مجیدی را زیر ذره بین قرار دهیم. به طور قطع نمی توان گفت هیچ تیمی در طول فصل دچار حاشیه و مشکلات نمی شود. حتی بزرگ ترین تیم های اروپا که نتایج درخشانی می گیرند در برخی مقاطع دچار افت می شوند و کارشان اصطلاحا گره می خورد. آنچه در این شرایط اهمیت پیدا می کند نحوه مدیریت بحران است. این نحوه مدیریت می تواند به دو مسیر متفاوت منتهی شود. یکی عبور از بحران با کمترین تلفات و دیگری غلت زدن بیشتر در آن. به عنوان مثال وضعیت رئال مادرید را در نظر بگیرید که در آغاز فصل جاری با زیدان نتایج قابل قبولی نمی گرفت. خیلی ها معتقد بودند زیزو دیگر نمی تواند نقش ناجی را برای قوهای سپید بازی کند. اما مرد فرانسوی با آن کاریزمای فوق العاده اش به خوبی جو تیم را مدیریت کرد و حالا در آستانه قهرمانی لالیگاست. در سمت مقابل بارسلونا نیز دچار بحران شد اما مدیران این تیم با تصمیمی عجولانه نه تنها مشکلات را کمتر نکردند بلکه به آن عمق بیشتری بخشیدند. 

سوال مهمی که باید پرسیده شود این است که فرهاد مجیدی در چند روز اخیر که استقلال درگیر حواشی شده چه رفتاری از خودش نشان داده و چطور خواسته جو تیم را آرام کند؟ او چه واکنش هایی نشان داده تا آنچه به عنوان «عصبی بودن بازیکنان استقلال» مطرح می شود تعدیل شود؟ می توان این رفتارها را به راحتی مرور کرد. اول از همه رفتار مجیدی بعد از اخراج بازیکنش در بازی با فولاد بود که نه تنها جو تیم را آرام نکرد، بلکه خودش اخراج و راهی سکوها شد و بازیکنان را به حدی از تنش رساند که به 9 نفره شدن تیمش انجامید. استقلال 3 امتیاز حساس مقابل یکی از رقبای مستقیمش را از دست داد. کار بعدی که فرهاد مجیدی بعد از بازی انجام داد انتشار آن پست عجیب و غریب و کنایه آمیز بود. اشاره های مبهم سرمربی استقلال به تبانی و فوتبال ناپاک خودش و تیمش را بیشتر درگیر حواشی کرد. در واقع مجیدی که می خواست حریفان را به نوعی تحت فشار قرار دهد خودش و مجموعه استقلال را به گرداب حواشی پرتاب کرد. جوری که هنوز آن پست و اشاره هایش محل دعوا و بحث های بی پایان در رسانه هاست. 

نتیجه آرام نشدن تیم، از دست دادن دو امتیاز دیگر مقابل سایپا بود. اما این ناکامی نیز نتوانست در رویه ای که مجیدی پیش گرفته تغییری به وجود آورد. اولین واکنش سرمربی استقلال بعد از تساوی تیمش و بروز انتقادات وحشتناک از او چه بود؟ آنفالو کردن تمام فالویینگ هایش در اینستاگرام! او که نه خودش در نشست خبری شرکت کرده بود و نه اجازه داد سایر اعضای کادر فنی به آن جلسه بروند در اقدامی انتحاری دست به خانه تکانی در پیج اینستاگرامش زد. این کار مجیدی حاشیه دیگری برای استقلال درست کرد. خیلی ها این سوال را مطرح کردند که آیا رفتار مجیدی مطابق با رفتاری است که باید از سرمربی استقلال انتظار داشت؟ آنفالو کردن مخاطبین در اینستاگرام چه کمکی به تیم می کند؟ آیا مجیدی با این کار می خواسته دوباره سیگنالی برای افرادی ناشناس ارسال کند؟ چرا که معمولا چنین کارهایی را تینیجرها موقعی که شکست عشقی می خورند انجام می دهند تا «بعضی ها» ببینند و «چیزهایی» بفهمند. به هر حال فارغ از بحث فنی و نظریات تاکتیکی فرهاد مجیدی می توان با اطمینان گفت یکی از دلایلی که پیشکسوتان استقلال مجاب شدند حرف از مربی بزرگ بزنند، همین نوع واکنش های «شاه فرهاد» به بحران های تیمش است. همین واکنش هایی که ممکن است بازیکنان تیم را نسبت به توانایی های سرمربی نامطمئن و بی اعتماد کند.