آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۸۰۱
صفحه اول
۱
یادداشت

پیام های قطعنامه تروئیکای اروپا به اکتبر حساس برجامی

معصومه پورصادقی

30خردادماه سه کشور اروپایی طرف برجام یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس بانی اولین قطعنامه علیه ایران بعد از هشت سال در آژانس بین المللی انرژی اتمی شدند؛ قطعنامه با ترکیب معناداری از آرای موافق، مخالف و ممتنع به تصویب رسید. سه عنصر این تصویب یعنی بانیان، محتوای قطعنامه و ترکیب آرا هرکدام پیام های متفاوتی در خود دارند که در این مطلب به پیام های ناشی از بانیگری سه کشور اروپایی طرف برجام برای ماه های آینده کشور پرداخته می شود. 

مدت هاست موضوع لغو تحریم های سازمان مللی تسلیحاتی ایران که بر اساس برجام باید در اکتبر 2020 لغو شود، به موضوعی مهم برای گمانه زنی در مورد سرنوشت برجام تبدیل شده است. 

اگرچه با وعده اروپا و باقی ماندن ایران در برجام، خروج آمریکا از برجام نتوانست مهر پایانی بر این توافق بین المللی باشد، اما، به نظر می رسد موعد اکتبر سال جاری در مورد تحریم های تسلیحاتی ایران سرنوشت برجام را بین مرگ و زندگی، تعیین کند. 

در مورد آنچه که قرار است در اکتبر در مورد تحریم های تسلیحاتی ایران اتفاق بیفتد  سه روایت را می شود دید که هر یک طرفداران خود را دارد: 

متن برجام؛ روایت ایرانی

ایران (به همراه روسیه و چین) به صراحت و مصرا معتقد است که در سالهای پس از اجرای برجام به تمامی تعهدات خود ذیل این توافق پایبند بوده و لغو تحریم های تسلیحاتی در اکتبر ازجمله حداقل انتظارها  و حق بلامنازع ایران در قبال پایبندی به برجام است. ایران هیچ گاه به صورت کامل از مزایای اقتصادی و تجاری و سرمایه گذاری برجام بهره مند نشد و به ویژه از زمان روی کار آمدن ترامپ، شیب این بهره مندی به سرعت سیر نزولی گرفت و عملا برجام در حوزه اقتصادی و فروش نفت برای ایران به نقطه صفر رسید و تنها دل خوشی ایران در باقی ماندن در برجام را می توان در دو مورد خاص خلاصه کرد: 

1) حقوق ایران در مقطع 10ساله دوم اجرای برجام (2020_2030) در چارچوب سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آژانس؛ که لغو تحریم های تسلیحاتی سازمان مللی در اکتبر نقطه آغاز این دهه سرنوشت ساز برای ایران است.

2) ممانعت از ایجاد اجماع علیه ایران به رهبری آمریکا که در دو سال اخیر از خروج این کشور از برجام، تا حدود زیادی ایران موفق به انجام آن شده است و امیدوار است همچنان این فضا را ادامه دهد.

 روایت کاخ سفید

در نقطه مقابل روایت ایران، روایت کاخ سفید به پرچم داری پمپئو قرار دارد که تمام هم وغم خود را بر تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در اکتبر قرار داده است. آمریکایی ها امیدوار بودند با خروج از برجام و شدت بخشیدن به فشار حداکثری علیه ایران، برجام فروپاشیده و ایران برای توافقی جدید و مطلوب آن ها، به میز مذاکره دلخواهشان برگردد که این اتفاق نیفتاد، حالا چشم امید آن ها به نقطه تاریخی و سرنوشت ساز اکتبر است تا بتوانند برخلاف نص صریح برجام، تحریم های سازمان مللی تسلیحاتی ایران را برای یک دوره زمانی طولانی تمدید کنند. اگر آمریکایی موفق به این امر  شوند، ایران دو انتخاب بیشتر نخواهد داشت: این اقدام بدعت و سابقه ای خواهد شد برای تمام مزایای برجامی ایران در فاصله سال های 2020 تا 2030؛ به عبارت دیگر، ایران باید قید دیگر مزایای این دوره را هم بزند یا اینکه به مذاکره برای مصون نگه داشتن ادامه راه از تکرار این اتفاق، برگردد که به نظر می رسد هیچ یک از گزینه انتخاب هایی مطلوب و خوشایند برای ایران نباشند.

روایت اروپایی

اروپایی ها در میانه سه وضعیت، متفاوت  سنگینی بار برجام را بر شانه های خود احساس می کنند. گو اینکه این اتحادیه با تمام کبکبه و دبدبه خود توان و ظرفیت لازم در راهبری چنین توافق بین المللی مهمی  نداشته است. پنج سال بعد از نهایی شدن برجام و تصویب قطعنامه 2231 اروپایی ها (حتی با کمک سازمان ملل) به شدت متهم به ناتوانی در عمل به تعهدات خود و پیشبرد برجام بدون آمریکا هستند. کشورهای با مرکزیت سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس خواهان حفظ برجام هستند (نزدیک به موضع ایران) چون از ابتدا کوشیدند در مقام هماهنگ کننده مذاکرات و با داشتن سه نماینده، از قبل این توافق نقش آفرینی راهبردی خود در مقیاس جهانی را به رخ بکشند؛ و در کنار دو وضعیت گفته شده، قصد تقابل با آمریکا در مسئله ایران و برجام را هم ندارند ولذا، به نظر می رسد به شرط «از بین نرفتن کامل برجام» و «انعطاف ایران به بازگشت به مذاکراتی جدید»، چندان هم مخالف رویکرد فعلی کاخ سفید در قبال برجام نباشند. 

اروپایی ها چندان مخالف پنهان شدن پشت فشارها و سیاست ها و رویکردهای آمریکا در قبال برجام و ایران نیستند و آنرا احتمالا انتخابی آبرومندانه برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی در اجرای تعهدات اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری خود ذیل برجام در قبال ایران بدانند.

با تغییراتی که به ویژه از اوایل سال جاری میلادی در  ریاست آژانس و اتحادیه اروپایی رخ داد و هر دو به دست آرژانتینی تبارها افتاد، قابل پیش بینی بود که ماه عسل برجامی ایران و اروپا به مرور وارد مسیر جدیدی شود. قطعنامه تروئیکای اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی را می توان نخستین تاثیر این تغییرات مدیریتی در محیط اروپایی در قبال ایران دانست. این قطعنامه قطعا بر رویکرد دو سوی آتلانتیک در قبال لغو تحریم های تسلیحاتی ایران در سازمان ملل تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و می تواند نخستین چراغ سبز، البته هرچند با نوری کم سو، از سوی اروپا به کاخ سفید برای ماه های پیش رو باشد.زمانی که اروپایی ها برای قطعنامه اخیر آژانس برنامه ریزی و تصمیم گیری می کردند بدون تردید به این علم داشتند که اقدامشان ممکن است موضع ایران را سخت تر و در ادامه حتی همکاری های ایران با آژانس را هم تحت تاثیر قرار دهد. بااین وجود تلاش کردند، با باز کردن جبهه جدیدی از اعمال فشار بر تهران و درنتیجه مجبور کردن ایران به نشان دادن انعطاف هایی در قبال همکاری با آژانس و یا حتی در قبال خواسته های کاخ سفید، بستر مذاکراتی جدید تا قبل از اکتبر را بین طرف های برجام، فراهم کنند.سه کشور اروپایی با این اقدام خود همچنین احتمالا قصد داشته اند این پیام را به تهران بدهند که پیوستن آن ها به آمریکا برای تصمیم گیری نهایی در مورد موعد اکتبر 2020 امری محال نیست؛ موضوعی که ایران و به ویژه دستگاه سیاست خارجی باید هم اکنون آن را در تمامی محاسبات و ارزیابی های خود مدنظر قرار دهد.