آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
بانک و بیمه
۱۳

رشد فصلی منفی 2/ 2 درصدی نشان داد: افول تاریخی اقتصاد بریتانیا

دنیای اقتصاد : داده های اقتصادی منتشرشده درباره فصل اول سال جاری میلادی نشان می دهد، صدمات پاندمی کرونا بر اقتصاد بریتانیا، بسیار فراتر از آن چیزی بود که از قبل پیش بینی می شده است. داده های منتشر شده در روز سه شنبه حاکی از آن است که ششمین اقتصاد دنیا در فاصله زمانی بین ماه های ژانویه و مارس، 2/ 2 درصد منقبض شده است. این شدیدترین انقباض تولید ناخالص داخلی انگلیس از سال 1979، یعنی حدود 41 سال پیش بوده است. این داده در حقیقت نشان دهنده تاثیرات اولیه ویروس کرونا بر اقتصاد این کشور اروپایی است و احتمالا تاثیرات این بحران بی سابقه دامنه دارتر خواهد بود.

کاهش شدید مصرف خانوار

داده های منتشر شده ازسوی اداره ملی آمار بریتانیا (ONS) حکایت از آن دارد که تولید ناخالص داخلی این کشور در ماه مارس حدود 9/ 6 درصد کمتر شده است و این در حالی است که دولت در نهمین روز از این ماه دست به اجرای قوانین محدودکننده برای شهروندان زده بود. تخمین های ابتدایی و رسمی از تولید ناخالص داخلی بریتانیا برای سه ماه اول سال پیش بینی کرده بود که در این فصل اقتصاد این کشور 2درصد کوچک تر خواهد شد و در ماه مارس نیز 8/ 5 درصد از تولیدات اقتصادی از بین خواهد رفت. اما اکنون و با منتشر شدن داده های رسمی، مشخص شد کرونا بیش از آنچه انتظار می رفت به اقتصاد انگلیس آسیب رسانده است. داده های جدید رسما این موضوع را تایید کرد که تعطیلی رستوران ها و مغازه ها صدمات بیشتری به بخش مصرف کنندگان بریتانیایی وارد کرده است. این موضوع در نهایت سبب شد سه ماه اول 2020 در کنار سه ماه سوم سال 1979 مشترکا بدترین عملکرد اقتصادی این کشور را از آن خود کنند. اداره ملی آمار بریتانیا ضمن بیان اینکه مردم در خرج کردن دستمزدهای خود با محدودیت روبه رو هستند اعلام کرد که مصرف خانوار در فاصله زمانی بین فصل آخر سال 2019 تا فصل اول سال جاری میلادی، 7/ 2 درصد کاهش پیدا کرده است.همچنین ONS اعلام کرده است کاهش 5/ 9 میلیارد پوندی در جریان پول نقد در اقتصاد این کشور نیز بیشترین مقدار افت اسمی گردش پول در اقتصاد این کشور طی یک فصل است. داده ها نشان می دهد بحران به وجود آمده اقتصادی، باعث کاهش شدید هزینه مردم انگلیس در بخش های مربوط به اتومبیل، صرف غذا در رستوران ها، استفاده از هتل ها، پوشاک و صنعت کفش شده است.

رکود در بخش خدمات

مرکز رسمی آمار بریتانیا همچنین تحولات اقتصادی در بخش های مختلف را نیز اعلام کرده است که بر اساس آمار روز سه شنبه قرنطینه و محدودیت های اجتماعی بیشترین تاثیر را بر بخش خدمات داشته است. این بخش حدود 80 درصد از کل خروجی اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد. در این گزارش آمده است که بخش خدمات اقتصاد بریتانیا در سه ماه اول سال جاری میلادی 3/ 2 درصد منقبض شده است که 4/ 0درصد بزرگ تر از مقداری بود که پیش بینی های رسمی آن را تخمین زده بودند. بخش های دیگر اقتصاد بریتانیا هم در کنار بخش خدمات در سه ماه اول سال دچار انقباض شده اند. بخش تولیدی اقتصاد بریتانیا نیز در دوره مذکور 5/ 1 درصد کوچک تر از سال قبل شده است و عمده دلیل این موضوع نیز تعطیلی کارخانه ها در ماه های اولیه شیوع کرونا بود. تولیدات بخش ساخت وساز این کشور نیز در طول سه ماه اول سال با کاهش 7/ 1 درصدی روبه رو شد.

عمیق ترین رکود دوران مدرن

مرکز رسمی آمار بریتانیا در بخشی دیگر از این گزارش خبر از افزایش نرخ پس انداز خانوارهای این کشور از 6/ 6 درصد به 6/ 8 درصد در فصل اول سال داده است. همچنین طبق این گزارش هزینه های دولت نیز به میزان 1/ 4 درصد کاهش یافته است که عمده دلایل این اتفاق کاهش در خدمات عمومی به دلیل تعطیلی مدارس و به تاخیر انداختن نیازهای بیمارستانی غیرضروری بوده است. به طور کلی داده های منتشر شده برای فصل اول سال جاری بریتانیا نشان می دهد اقتصاد این کشور دچار عمیق ترین رکود خود در دوران مدرن شده است. ONS پیش بینی کرده است میزان تولید ناخالص داخلی بریتانیا برای ماه آوریل، اولین ماهی که این کشور وارد قرنطینه کامل شده است، بیش از 20 درصد کاهش پیدا کند.