آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
بانک و بیمه
۱۳

صعود جهانی دلار

منبع: ایسنا

 شاخص دلار در معاملات دیروز نیز صعودی بود.به گزارش رویترز، ادامه روند بازگشایی کسب و کارها در شهرهای بزرگ آمریکای شمالی کماکان ادامه دارد و فاز دوم بازگشایی اقتصادی در نیویورک - قطب مالی و بانکی آمریکا - باعث دلگرمی معامله گران شده است. از سوی دیگر در کانادا نیز این روند ادامه دارد و بخش بزرگی از کسب و کارها در تورنتو، بزرگ ترین شهر کانادا اجازه یافتند تا پس از سه ماه تعطیلی بازگشایی شوند. با این حال سرعت بالای شیوع ویروس در برخی مناطق از جمله در تگزاس باعث بازگشت برخی از محدودیت ها شده است.

لری کودلو، مشاور اقتصادی ترامپ گفته است احتمال بازگشت مجدد قرنطینه های سراسری در این کشور با وجود افزایش تعداد مبتلایان بسیار ضعیف است. با تشدید تنش های آمریکا و چین و توقف بخشی از واردات محصولات آمریکایی و همچنین اختلافات تجاری با اروپا، کسری حساب تجاری آمریکا مجددا در حال نزدیک شدن به 100 میلیارد دلار است تا جایی که در ماه می این کشور به گفته وزارت بازرگانی، 3/ 74 میلیارد دلار کسری تجاری داشته که این رقم 6/ 3 میلیارد دلار بیشتر از ماه قبل است. طی این مدت آمریکا 1/ 90 میلیارد دلار صادرات و 4/ 164 میلیارد دلار نیز واردات داشته است.

یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست ارشد بازارهای ارز در موسسه «دایوا سکیوریتیز» گفت: این احتمال وجود دارد که با موج دوم همه گیری در جهان مواجه شویم اما آن طور که موضع گیری سیاست گذاران نشان می دهد، کسی قصد ندارد بار دیگر یک قرنطینه سراسری و طولانی را نظیر آنچه در فاز نخست با آن مواجه شدیم، اعمال کند. از سوی دیگر صندوق بین المللی پول نیز با اشاره به تداوم بحران اقتصادی ایجاد شده ناشی از کرونا، پیش بینی خود از متوسط رشد اقتصادی امسال کشورهای جهان را به منفی 9/ 4 درصد کاهش داده است. این نهاد در گزارش قبلی خود متوسط رشد اقتصادی را منفی 3 درصد پیش بینی کرده بود.

اما رئیس جمهور آمریکا با اشاره به خطر شیوع بیشتر ویروس کرونا دستور داده است صدور ویزای مهاجرتی برای بخشی از مشاغل تا پایان امسال به حالت تعلیق در بیاید هر چند که برخی از کارشناسان نسبت به کمبود نیروی کار مورد نیاز در آمریکا به دنبال این تصمیم هشدار داده اند. با این تصمیم نیروی کار خارجی تحت زیرمجموعه «نیروی کار متخصص» و «مدیران با مهارت در زمینه خاص» نمی توانند ویزای کار آمریکا را دریافت کنند.

در قاره سبز، شاخص های کلان اقتصادی منتشره درباره کشورهای اروپایی نشان دهنده این است که شرایط کماکان تا حد زیادی بد باقی مانده است؛ هر چند که بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است برنامه خرید اوراق قرضه خود را با 600 میلیارد یورو افزایش به 35/ 1 تریلیون یورو خواهد رساند و این برنامه را تا سال 2021 ادامه خواهد داد.

ینس ویدمان، رئیس بانک مرکزی آلمان در مصاحبه با روزنامه «آلگماینه تسایتونگ» با اشاره به بازگشت تدریجی میزان تولیدات به سطوح پیش از زمان بحران کرونا گفته است: در ماه های اخیر شاید با یکی از حادترین شرایط اقتصادی تاریخ خود مواجه شده بودیم اما فکر می کنم به احتمال زیاد از سخت ترین شرایط موجود عبور کرده ایم. خبر خوب این است که اکنون در جایی قرار داریم که شرایط رفته رفته رو به بهبود رفته است.

تحلیلگران بانک «بارکلی» در یادداشتی نوشتند: انتظار ما این است که بازار ارز کماکان بین اخبار مثبت ناشی از بازگشت تدریجی سطح فعالیت های اقتصادی و اخبار منفی احتمال آغاز موج دوم شیوع کرونا گیر کند و احتمالا این وضعیت، خیلی زود به پایان نخواهد رسید. از سوی دیگر با بازگشایی مجدد کسب و کارها شاهد اوج گیری شیوع کرونا بوده ایم و در برخی از نقاط چین محدودیت های رفت و آمدی مجددا به اجرا درآمده اند تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا که طبق اعلام مقامات بهداشتی چین دارای برخی رفتارهای متفاوت از ویروس اولیه آن است گرفته شود. طبق اعلام مقامات چینی ویروس کرونای جدید از طریق اروپا وارد چین شده است.

تاکنون بیش از 10 میلیون و 409 هزار و 239 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین 508 هزار و 84 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 128 هزار و 783 نفر، برزیل با 58 هزار و 385 نفر، انگلیس با 43 هزار و 575 نفر، ایتالیا با 34 هزار و 744 نفر و فرانسه با 29 هزار و 813 نفر بوده است. جین فولی، کارشناس مسائل ارزی در «روبو بانک» گفت: بازارها بین جریان مختلفی از اخبار گیر کرده اند. از یکسو شاهدیم که بانک های مرکزی جریان عظیمی از نقدینگی را به بازارها تزریق کرده اند و از سوی دیگر تنش های ژئوپلیتیک به سطوح کم سابقه ای رسیده است که می تواند عواقب ناگواری برای اقتصاد جهانی داشته باشد.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات دیروز با 2/ 0 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 472/ 97 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل 051/ 1 دلار اعلام شد.

ارزهای اروپایی

 مخالفت برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر هلند، دانمارک، سوئد و اتریش با طرح پیشنهادی فرانسه و آلمان تاکنون مانع از آن شده است تا بسته یک تریلیون یورویی حمایتی از اقتصادهای اروپایی در برابر ویروس کرونا به مرحله اجرا درآید. از سوی دیگر مرزهای اتحادیه اروپا هنوز به روی شمار زیادی از کشورها بسته باقی خواهد ماند که این مساله روی تجارت خارجی و جریانات سرمایه ای موثر خواهد بود.

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 48/ 0 درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای 23/ 1 دلار مبادله شد. یورو 05/ 0 درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال 12/ 1 به 124/ 1 دلار رسید. مینوری اوچیدا، تحلیلگر بازار ارز در بانک «میتسوبیشی» گفت: به صورت کلی بازار با توجه به تحولات اخیر محتاط شده است. کاهش روابط تجاری و تعطیلی کسب و کارها تقاضا برای ارز را کاهش داده است و انتظار می رود این روند دست کم تا دو ماه آینده نیز ادامه داشته باشد.

ارزهای آسیایی

در آسیا نرخ برابری ارز کماکان تحت تاثیر سیاست های بانک های مرکزی قرار دارد. کره جنوبی اعلام کرده است سومین و احتمالا آخرین بسته محرک را رونمایی خواهد کرد که ارزش آن 270 تریلیون وون (225 میلیارد دلار) خواهد بود. این بسته محرک هم صرف حمایت از کسب و کارها و هم صرف پرداخت یارانه های نقدی مستقیم به خانوارها خواهد شد.

از سوی دیگر بانک مرکزی چین نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد 100 میلیارد یوآن دیگر نقدینگی به بازارها تزریق خواهد کرد که بخش بزرگ این کار از طریق عملیات بازخرید (ریپو) صورت خواهد گرفت. پیش از این نیز این بانک 120 میلیارد یوآن در قالب عملیات ریپو به بازار تزریق کرده بود. در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با 43/ 0 درصد افزایش به 742/ 107 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی هر دلار آمریکا به ازای 453/ 1 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 067/ 7 یوآن چین اعلام شد.