آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۸۰۱
سیاسی
۳

واکنش وزارت آموزش و پرورش به گزارش «دسته گل های مدارس»

جوابیه وزارت آموزش و پرورش

به دنبال چاپ گزارشی با عنوان دسته گل های مدارس در تاریخ 21 خردادماه سال جاری، وزارت آموزش و پرورش جوابیه ای را برای روزنامه ارسال کرده که در ادامه می خوانید.

مدیر مسئول محترم روزنامه رسالت

با سلام و احترام 

عطف به مطلب مندرج در آن روزنامه به تاریخ 21/3/1399 با عنوان «دسته گل های مدارس» ضمن استقبال از این موضوع مهم و نقدهایی که در این زمینه مطرح شده است پاسخ معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش جهت تنویر افکار عمومی به اطلاع می رساند.

• وزارت آموزش و پرورش، هم در چارچوب رسالت تربیتی خود و هم به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد مبارزه با موادمخدر، اقدامات گسترده ای برای محافظت از دانش آموزان، در برابر اعتیاد و مصرف مواد دارد. این برنامه ها، طیف متنوعی از محورها، شامل آموزشی، ترویجی و مراقبتی را شامل می شود.

• به عنوان مثال، در محور آموزشی، طرح کلان توانمندسازی دانش آموزان، والدین و کارکنان، برای دانش آموزان سه دوره تحصیلی اجرا می شود که در سال تحصیلی 99- 1398 در 42 هزار مدرسه کشور، اجرا شده است که در مجموع، بیش از 2 میلیون و 400 هزار نفر را در دوره دوم متوسطه، همچنین 3 میلیون و 681 هزار نفر را دوره اول متوسطه و 3 میلیون و 330 هزار نفر را در دوره ابتدایی، تحت  پوشش قرار داده است. در همین زمینه، درسنامه هایی با عنوان راهنمای آموزش پیشگیری از اعتیاد و رفتارهای پرخطر، تهیه و تدوین شده است که با کمک این درسنامه ها، معلمان سه دوره تحصیلی می توانند شیوه ها  و فنون آموزش پیشگیری از اعتیاد را در کلاس درس  به کار بگیرند.

• در محور فعالیت های ترویجی، علاوه بر برگزاری نهمین دوره جشنواره نوجوان سالم در سال تحصیلی 99- 1398 که هر ساله  با استقبال خوب دانش آموزان و در زمینه پیشگیری از اعتیاد و رفتارهای پرخطر برگزار می گردد، همچنین علاوه بر برگزاری پنجمین دوره هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب های اجتماعی در سطح مدارس کشور، برای نخستین بار نیز، طرح ملی «کانون یاریگران زندگی» در 20  هزار مدرسه کشور  آغاز شد که به موجب آن  با محوریت تشکل های دانش آموزی و فعالیت های داوطلبانه دانش آموزان در سطح مدارس، کانون هایی با نام یاریگران زندگی در سطح مدرسه، منطقه و استان تشکیل می شود که در قالب آن، دانش آموزان با همکاری یکدیگر، ضمن ترویج پیام های پیشگیری در مدرسه و در بین همکلاسی های خود، پروژه های کوچکی را طراحی کرده و آن را با کمک یکدیگر و جلب حمایت های مدرسه و محله  ، اجرا می کنند. این برنامه، در سال تحصیلی 400- 1399   مطابق برنامه ریزی ها، حداقل در 40 هزار مدرسه اجرا خواهد شد.

• در محور فعالیت های مراقبتی، به دانش آموزان در معرض خطر، توجه ویژه ای می شود. برای این منظور، این دسته از دانش آموزان، علاوه بر این که از سایر برنامه ها  و فعالیت های آموزشی و فرهنگی در مدرسه استفاده می کنند، در صورت نیاز به درمان و مددکاری، هماهنگی لازم برای ارائه خدمات در این زمینه، صورت می گیرد. به عنوان مثال، چنانچه دانش آموزی دچار اختلال مصرف مواد شود، براساس شیوه نامه هایی که در این زمینه و با حمایت ستاد مبارزه با موادمخدر تدوین شده است، دانش آموزان برای درمان و مددکاری، مورد حمایت قرار می گیرند.

• بر همین اساس، مطابق مستندات و براساس گزارش هایی که وزارت آموزش و پرورش به طور مستمر در اختیار ستاد مبارزه با موادمخدر قرار می دهد، این وزارتخانه درهمه زمینه های آموزشی، ترویجی و مراقبتی فعال است و علاوه بر آموزش مهارت های گوناگون خودمراقبتی به دانش آموزان، توجه ویژه ای نیز به دانش آموزان در معرض خطر و نیز دارای اختلال مصرف مواد دارد و حمایت های لازم برای درمان و مددکاری به این دسته از دانش آموزان

 ارائه می کند. به طوری که در 10 سال گذشته علاوه بر رشد نرخ پوشش فعالیت های پیشگیرانه در مدارس، به حدود 45 درصد، فعالیت های گسترده ای نیز برای شناسایی و کمک به دانش آموزان در معرض خطر مصرف مواد، صورت گرفته است.

• موضوع پیشگیری از اعتیاد و مصرف مواد، همچنین درمان و مددکاری برای دانش آموزان دارای ابعاد گسترده ای است که یک نمونه مهم از مولفه های آن، نرخ پوشش برنامه ها در سطح مدارس است که با وجود تلاش های گسترده، به دلیل نیاز به منابع مالی قابل توجه، تاکنون تنها 45 درصد از مدارس، تحت پوشش کارگاه های حضوری آموزش پیشگیری قرار گرفته اند که این رقم نیز با صرفه جویی بالا در زمان و منابع صورت گرفته است. از سوی دیگر، لازم است به افزایش عوامل مخاطره آمیز نیز توجه داشت که به همین دلیل برای افزایش کارآمدی و اثربخشی در این زمینه لازم است تمامی نهادها به ویژه خانواده ها  و رسانه ها، به وزارت آموزش و پرورش کمک کنند تا از این طریق هدف مهم آگاه سازی دانش آموزان و افزایش مهارت های خودمراقبتی در بین ایشان  به نقطه قابل قبولی ارتقا پیدا کند.

خواهشمند است طبق قانون مطبوعات و رسانه ها نسبت به درج جوابیه این مرکز در همان صفحه  و با همان قلم اقدام لازم صورت گیرد.

فریبرز حمیدی

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی