آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۵۶۹۴
صفحه آخر
۲۰

مرور و عبور

بازدید لاریجانی از پشت صحنه «روشن تر از خاموشی»

دکتر علی لاریجانی، رئیس سازمان صدا و سیما در بازدید از پشت صحنه سریال تاریخی ملاصدرا در شهرک سینمایی غزالی، از نزدیک با روند ساخت این سریال آشنا شد و با عوامل سازنده آن گفت وگو کرد.

وی در جمع خبرنگاران گفت: سازمان صدا و سیما بر اساس نیازهای مخاطبان برنامه های خود را طراحی می کند که بخشی از آن مختص ساخت سریال های تاریخی مذهبی است. برای افراد یک جامعه هیچ چیز تلخ تر از گسستگی فرهنگی با تاریخ آن جامعه نیست و در یک جامعه متمدن نباید مردم با گذشته فرهنگی خود ایجاد گسست کنند.

در این سریال حسین یاری نقش ملاصدرا، جمشید مشایخی نقش شیخ بهایی و علی نصیریان نقش میرداماد را بازی می کنند.(صفحه 3)

مروی: بعضی از دولتی ها عامل گرانی اند

امر قضا و قضاوت از شان انسان و بعدی از ابعاد خلیفه اللهی انسان است و اجرای حدود الهی مطلقا تعطیل بردار نیست.

مروی، معاون اول قوه قضاییه در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه گفت: بعضی از کسانی که در هیات دولت تلاش می کنند، با کمال تاسف خودشان عامل گرانی و تورم هستند. از یک طرف تصویب می کنند در سال 79 بیش از 20 درصد اجناس نباید گران شود، آنها اول به کار خانه هایی که زیر نظر دولت اداره می شود ، بروند و از اول سال 79 تا الان را بررسی کنند و ببینند آیا این مصوبه واقعا اجرا شده یا نه ؟ (صفحه 2)

مهران مدیری در «پلاک 14»

چند نویسنده و بازیگر با سوء استفاده از خواب عمیق کارگردان به علت خستگی بیش از حد، عزمشان را جزم کرده اند تا زیرآب کارگردان را بزنند و نان او را آجر کنند... علی ابوالحسنی، عضو 28 ساله پلاک 14 از بازیگرانی است که از سال 76 در برنامه های مدیری حضور دارد.این بازیگر درباره مهران مدیری می گوید: مهران همه بچه های گروه را دوست دارد و من این فضای صمیمی را کمتر در گروه های برنامه ساز دیده ام. مدیری از کلیشه و کلیشه شدن دور است و در هر برنامه ای ایده ای نو یا تیپی جدید ارائه می کند.عارف لرستانی هم درباره پلاک به او و کار با مدیری می گوید: در این نوع برنامه سازی قدرت تیپ سازی بازیگر باید بالا باشد تا بتواند نقش چهره های مختلف را بازی کند.(صفحه 3)

تغییر واحد پول و نقش آن در تورم

اگر واحد پول ایران از ریال به تومان تبدیل شود یا از ریال به 100 ریال تبدیل شود آیا واحد پول کشور قوی تر می شود؟

قدرت پول هر کشور وابسته به قدرت اقتصادی آن کشور است. عواملی مانند پشتوانه پولی، ذخیره ارزی کشور، سیاست های پولی و مالی و تولید ناخالص ملی در قدرت پول موثر است.در واقع تغییر واحد پول کشور و چاپ اسکناس های درشت تر فقط اثر روانی در کاهش تورم دارد و هیچ تغییری در متغیرهای واقعی ایجاد نمی کند.(صفحه 4)

کودکان خیابانی، نیازمند حمایت

رئیس سازمان بهزیستی شمیرانات درباره مشکل کودکان دستفروش در خیابان ها و حمایت های قانونی از آنان گفت: عوامل زیادی ازجمله اعتیاد، فقر، طلاق، عدم صلاحیت والدین موجب این معضل شده است.دکتر عبدالحسین ناصرزاده با اشاره به این که شهرداری و بهزیستی متولی کمک به این گونه کودکان هستند، افزود: اخیرا دو مرکز برای کودکان بی سرپرست پسر و خانه ریحانه برای سرپرستی کودکان دختر بازگشایی شده است.

حدود 3000 کودک بی سرپرست و بدسرپرست وجود دارند که از این تعداد 1000 نفر در بهزیستی نگهداری می شوند. (صفحه 7)