آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
شرکت ها
۲۹

چادرملو به دنبال ایجاد زنجیره تامین مواد اولیه

دنیای اقتصاد : عملیات اکتشاف معدن D19 متعلق به چادرملو در بخش نقشه برداری ژئوفیزیکی رو به اتمام است و اکنون در ادامه کار اکتشافی خود به بخش عملیات اکتشاف تفصیلی پهنه یادشده رسیده است. با توجه به مجوز اکتشاف صادرشده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در تاریخ 28 دی 97 عملیات اجرایی نقشه برداری اکتشافی ژئوفیزیکی به روش مغناطیس سنجی و مقاومت سنجی (IP/ RS) پهنه معدنی جدید D19، انجام و عملیات مذکور به اتمام رسیده و ادامه عملیات اکتشاف تفصیلی پهنه مذکور در دست اجرا است.

 شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در راستای بروز ریسک فقدان ذخیره معدنی مناسب و جلوگیری از آن در آینده ای نه چندان دور، دستیابی به ذخایر توده معدنی سنگ آهن معدن D19 را در اولویت کاری خود قرار داده است. این اولویت دهی به بخش اکتشافات معدنی برای شرکت چادرملو هزینه سرمایه ای به میزان 25 هزار و 878 میلیارد ریال در بردارد. تامین سنگ آهن پایدار برای فعالیت های جاری و توسعه چادرملو این روزها از اهمیت ویژه ای برخوردار است اگرچه پیش بینی کمبود مواد اولیه از سال ها پیش در هیات مدیره این شرکت شده بود به همین دلیل به طور مستمر به دنبال اخذ مجوز برای بهره برداری از معدن D19 بودند که این امر در پایان سال 97 محقق شد. در حوزه فعالیت های معدنی بهره برداری از معدن زمانبر و سرمایه بر است و به طورمعمول چنانچه زیرساخت های لازم را دارا باشد بین 3 تا 5 سال زمانبری دستیابی به بهره برداری مناسب از معدن نیاز است.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو علاوه بر فعالیت های معدنی مربوط به آنومالی D19، خرید سنگ آهن از سایر شرکت ها را عملیاتی کرده و در آینده نسبت به توسعه این عملیات اقدام خواهد کرد.

 چادرملو به دنبال توسعه

به گفته مدیرعامل شرکت چادرملو، این شرکت، مشارکت در سرمایه گذاری یا تملیک معادن سنگ آهن جدید را در برنامه های خود پیش بینی کرده است. در همین راستا، واحد اکتشافات در شرکت ایجاد و نسبت به پیگیری طرح های مربوط پیشگام شده است. ناصر تقی زاده گفت: برای تامین خوراک موردنیاز برای تولید محصول در چادرملو، این شرکت تنها به توسعه برنامه های داخلی بسنده نکرده است. چادرملو مشارکت در بهره برداری از معادن سنگ آهن استرالیا و احداث کارخانه های تولید کنسانتره به میزان 5/ 12 میلیون تن را در دستور کار خود قرار داده است. البته این اقدام را به تنهایی صورت نمی دهد و طی کنسرسیومی متشکل از سایر شرکت های فعال معدنی این پروژه را پیش می برد.

به گفته وی، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت فکور صنعت و هرکدام با مشارکت به میزان 33 درصد موضوع سرمایه گذاری در استفاده از ذخایر سنگ آهن کشور استرالیا و تولید 5/ 12 میلیون تن کنسانتره را پیگیری و حق السهم مشارکین، مطابق برنامه زمان بندی پرداخت شده است. سرمایه گذاری مشارکین در بهره برداری از معدن و تا پایان فاز یک که بهره برداری از کارخانه 5 میلیون تنی کنسانتره است، به میزان 88 میلیون دلار آمریکا پیش بینی شده است. مدیرعامل شرکت چادرملو دراین باره افزود: برای اجرای فاز یک و فازهای 2 و 3 معادل 85 درصد مجموع سرمایه گذاری که محدود به مبلغ 960 میلیون دلار آمریکا است از تسهیلات فاینانس استرالیا استفاده خواهد شد.

 برنامه های آتی شرکت

وی گفت: از دیگر طرح ها و فعالیت های سرمایه ای بلندمدت آتی شرکت می توان به موضوع احداث کارخانه های گندله، آهن اسفنجی، فولاد و تاسیسات زیربنایی در منطقه آزاد تجاری مکران واقع در شهرستان چابهار (با مشارکت شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر، فولاد مبارکه) اشاره کرد. علاوه بر این مشارکت در ایجاد کارخانه های کنسانتره و گندله نیز در دستور کار هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی چادرملو قرار دارد. به گفته مدیرعامل چادرملو، برای احداث کارخانه های کنسانتره و گندله به ظرفیت 4 میلیون تن در سال، موضوع تاسیس شرکت جدید با سایر مشارکین در سال جاری مطالعاتی به انجام رسیده و فعالیت شرکت جدید به زودی آغاز خواهد شد.  وی در ادامه افزود: این شرکت برای طرح احداث کارخانه گندله سازی شماره 2، با توجه به برنامه ریزی های قبلی، احداث کارخانه جدید گندله سازی به ظرفیت 5 میلیون تن در سال را هدف گذاری کرده و در سال 1399 عملیات تکمیلی اجرایی آن تداوم خواهد یافت. تقی زاده با اشاره به این مطلب که این کارخانه در محل مجتمع صنعتی شرکت قرار دارد افزود: هزینه سرمایه گذاری طرح مزبور مشتمل بر 85 میلیون یورو و جمعا به میزان 26 هزار و 771 میلیارد ریال برآورد شده است. چادرملو به احداث کارخانه فروآلیاژها نیز در سال 99 اندیشیده است. مدیرعامل شرکت دراین باره گفت: طرح احداث کارخانه تولید فروآلیاژها (فرومنگنز پرکربن و فروسیلیکومنگنز) با ظرفیت 50 هزار تن در سال و با سرمایه گذاری 20 میلیون یورو، از جمله طرح های شرکت در سال جاری است. علاوه بر طرح های مزبور، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برای تامین پایدار و مطمئن زیرساخت های حمل ونقل ریلی، موضوع ایجاد شرکت حمل ونقل ریلی برای حمل مواد اولیه و محصولات را در دستور کار خود قرار داده است. از سوی دیگر به موجب مصوبه هیات مدیره شرکت، موضوع مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر همواره موردتوجه مدیریت این مجموعه بوده است. شرکت های سرمایه پذیر بیشتر در زمینه های معدن و صنایع معدنی وابسته، تامین و انتقال آب و تامین مالی فعالیت می کنند. این در حالی است که طی سال 1398 مبلغ 11هزار و 377 میلیارد ریال بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر، پرداخت شده است. تقی زاده در ادامه افزود: همچنین در راستای مصوبات هیات مدیره و در جهت مشارکت با بخش های خصوصی، این شرکت اقدام به مشارکت در افزایش سرمایه شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان به میزان 30 درصد، شرکت آهن و فولاد ارفع به میزان 44 درصد، شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه به میزان 65 درصد، شرکت فولاد شاهرود به میزان 35 درصد و شرکت کاوند نهان زمین به میزان 29 درصد سهام، کرده است. درحالی که چادرملو در اجرای طرح احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی با ظرفیت 30 هزار تن در سال، به میزان 36 درصد در سهام شرکت نوین الکترود اردکان، مشارکت کرده است.

وی افزود: طی سال 1398 ارزش دارایی های ثابت شرکت به میزان 4,530 میلیارد ریال افزایش یافته است و هیات مدیره شرکت با توجه به نیاز نقدینگی اجرای طرح ها و فعالیت های اشاره شده، در آینده نزدیک نسبت به ارائه برنامه افزایش سرمایه از مبلغ 67 هزار میلیارد ریال به حداقل 100 هزار میلیارد ریال، اقدام خواهد کرد.