آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
شرکت ها
۲۹
بهداشت و درمان

تولید 160 محصول گیاهی در «باریج اسانس»

سارا اصغری

ایران به دلیل برخورداری از سابقه طولانی در طب و گیاهان دارویی ارزشمند، بیش از بسیاری از کشورها استعداد ترکیب یافته های طب موسوم به سنتی و علم نوین پزشکی را دارد. استفاده از تجربه های کشورهای دیگر در ارتقای فناوری صنعت تولید داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی می تواند به افزایش کیفیت این محصولات در ایران منجر شود که خود نوعی حمایت از این دانش کهن ایرانی و کالای بومی محسوب شده و زمینه صدور بهتر شیوه های طب ایرانی را به دنیا فراهم می کند.

با توجه به اقبال روزافزون مردم به استفاده از داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی برای درمان بیماری ها، برخی شرکت ها برای تولید فرآورده های گیاهی گام های بلندی برداشته اند. در همین راستا شرکت باریج اسانس همگام با فناوری و استانداردهای روز دنیا اقدام به تولید فرآورده های گیاهی کرده است.

 بزرگ ترین تولیدکننده داروهای گیاهی

شرکت داروسازی باریج اسانس به عنوان بزرگ ترین شرکت تولیدکننده داروهای گیاهی در ایران پس از 28 سال کار و فعالیت در تهیه داروهای گیاهی با استفاده از مواد اولیه بومی و استفاده از توان متخصصان ایرانی تاکنون بیش از 160 محصول مختلف را در 14 اندیکاسیون وارد بازار کرده اند. این شرکت از ابتدا هدف خود را تولید داروهای گیاهی با کمترین عارضه و بهترین کیفیت و قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی و همچنین استفاده از توان و دانش متخصصان داخلی و ایجاد شغل و توسعه بازار داروهای گیاهی در ایران و کشورهای همسایه قرار داده است.

 داروسازی باریج اسانس درگذر زمان

مرحوم حسین حجازی، ملقب به «پدر صنعت اسانس ایران» شرکت داروسازی باریج اسانس را در سال 1324  در کاشان پایه گذاری می کند. وی در سال های نخست انقلاب به عنوان رئیس اداره کشاورزی کاشان انتخاب می شود. حجازی در آن زمان یک کارخانه گلاب و اسانس گیری غیرفعال در نزدیکی قمصر کاشان که جزو اموال اداره کشاورزی بوده و قبل از انقلاب از بلغارستان خریداری شده را راه اندازی می کند. وی تصمیم می گیرد این کارخانه را احیا و دوباره راه اندازی کند و پس از آن شروع به مطالعه و تحقیق در مورد اسانس ها و روش گلاب گیری صنعتی می کند. پس از چندی تصمیم می گیرد که کارخانه اسانس گیری راه اندازی کند.

حجازی ابتدا شرکت «کشت و صنعت گلکاران» را در سال 1363 تاسیس و شروع به اسانس گیری می کند؛ پس از چندی تصمیم می گیرد که دستگاه های مربوط به اسانس گیری را ساخته و در اختیار دیگران قرار بدهد و دانش این کار را به دیگران هم بیاموزد؛ از همین رو شرکت دیگری به نام «ماشین سازی تقطیران» تاسیس می کند که به تولید تجهیزات و ماشین آلات اسانس گیری مبادرت می کند. در آن زمان با مطالعات زیادی که داشتند متوجه اثرات درمانی بسیار قوی اسانس ها شده و تصمیم می گیرند اسانس ها را فرموله کرده و به دارو تبدیل کنند و به این طریق آنها را در دسترس عموم قرار دهند تا به این شکل استفاده از این مواد توسط مردم راحت تر باشد. برای رسیدن به این هدف شرکت داروسازی «باریج اسانس» تولیدکننده دارو و فرآورده های آرایشی- بهداشتی و غذایی که بر پایه مواد موثره گیاهی را در سال 1371 تاسیس می کند و در سال 1374 به صورت رسمی محصولات خود را به بازار عرضه می کند. در کنار تاسیس و راه اندازی شرکت باریج اسانس، 10 شرکت اقماری که تمامی مراحل زنجیره تامین تا توزیع را در برمی گیرند، جهت تامین مواد اولیه باکیفیت مناسب توسط وی تاسیس می شود که هم اکنون مجموعه شرکت های تاسیس شده و فعال توسط وی، حدود هزار نفر را به صورت تمام وقت در استخدام مستقیم خود قرار داده است. به همین دلیل وی در سال 1385 به عنوان «کارآفرین نمونه کشور» انتخاب شدند.

هم اکنون «لاله حجازی» فرزند مرحوم حجازی، مدیریت مجموعه باریج اسانس را بر عهده دارد که «دنیای اقتصاد» درباره وضعیت این شرکت و فرآورده های آن با او به گفت وگو نشسته است.

 بسیج در حوزه صادرات

حجازی درباره ساختار شرکت باریج اسانس به «دنیای اقتصاد» گفت: شرکت داروسازی باریج اسانس به عنوان نخستین شرکت دانش بنیان ثبت شده در ایران باهدف توسعه فرهنگ سلامت درزمینه تولید داروهای گیاهی، طب سنتی و فرآورده های آرایشی- بهداشتی است.

وی در ادامه توضیح داد: تمام زنجیره تامین تا توزیع و همچنین تولید مواد اولیه باکیفیت در داخل مجموعه باریج اسانس انجام می گیرد. تولید بیش از 160 محصول گیاهی، مجوز رسمی اولین مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در بخش خصوصی، مجوز نشر مجله تحقیق و توسعه باریج، انجام بیش از 500 پروژه تحقیقاتی، نخستین تولیدکننده فرآورده های داروهای گیاهی در ایران به شکل کپسول نرم، اخذ گواهی GMP از کانادا، گواهی نامه تایید صلاحیت آزمایشگاه شرکت به عنوان همکار اداره استاندارد و استاندارد ISO 17025 برای آزمایشگاه مرکزی شرکت جزو افتخارات این شرکت است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا باریج اسانس به حوزه صادرات نیز وارد شده است، عنوان کرد: با توجه به فرصت پیش آمده و افزایش قیمت ارزهای خارجی مجموعه باریج اسانس تمام توان صادراتی خود را بسیج کرده است تا بتواند با ورود و توسعه بازار در کشورهای همسایه باعث ارزآوری برای کشور و سازمان باشد. براساس برنامه ریزی های انجام شده کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیا و اروپا از مهم ترین اهداف گسترش صادرات محصولات باریج اسانس هستند.

مدیرعامل باریج اسانس در پاسخ به این پرسش که با توجه به این موضوع که در زمینه درمان با فرآورده های گیاهی جبهه گیری از سوی درمان های شیمیایی وجود دارد، برای فعالیت در این حوزه با مشکل روبه رو نبوده اید، عنوان کرد: با توجه به بازار رو به رشد فرآورده های گیاهی در جهان و ظرفیت موجود در ایران فرصتی طلایی نصیب کشور ما شده تا از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کرده و حضور خود را در بازارهای جهانی بیش از پیش افزایش دهیم، اما با توجه به مشکلاتی که از جانب تحریم ها گریبان تمامی شرکت های ایرانی را گرفته ما نیازمند به حمایت دولت و ارگان های مرتبط با غذا و دارو و همچنین دیگر ارگان های دولتی کشور هستیم تا بتوانیم به اهداف مجموعه و رشد پیش بینی شده برای آن برسیم و در همین زمینه کمک خوبی برای کشور در زمینه کاهش وابستگی به اقتصاد مبتنی بر صادرات نفت باشیم. حجازی در نهایت در پاسخ به این پرسش که در مقایسه با محصولات شیمیایی، محصولات گیاهی چه اندازه طرفدار دارد، خاطرنشان کرد: با حمایت های دولت های مختلف در سال های گذشته از طب سنتی و طب ایرانی و همچنین اقبال عمومی در این مقوله میزان تقاضا رشد بسزایی داشته است.