آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۳
اصناف و تشکل ها
۳۰

خبر

تعطیلی در کمین آجرپزی ها

ایسنا : رئیس اتحادیه صنف فخاران استان تهران از قطع سهمیه مازوت این صنف و عرضه آن در بورس خبر داد که موجب افزایش بیش از 10برابری قیمت مازوت شده است و هشدار داد در صورت ادامه این روند احتمال تعطیل شدن بخشی از واحدهای آجرپزی وجود دارد. مرتضی منبع چی با اشاره به فعالیت 300 واحد تولیدی آجر در تهران تصریح کرد: یک سوم این واحدها نیمه فعال هستند و در کل این واحدها 3هزار نفر اشتغال دارند.

 همچنین به گفته وی در کل کشور حدود 7هزار واحد تولیدی آجر وجود دارد که حدود یک میلیون نفر در آنها شاغل هستند. این واحدها در زمان اوج رونق بازار مسکن به صورت فول تایم فعالیت می کردند؛ اما در پی رکود صنعت ساختمان فعالیت آنها کمتر شده است. منبع چی با بیان نسبت واحدهای غیرفعال کشور هم که تقریبا مشابه تهران است، تصریح کرد: دلایل مختلفی برای رکود واحدهای تولید آجر در استان های مختلف وجود دارد. برای مثال برخی از کارخانه ها برای تامین خاک مشکل دارند. به ویژه واحدهای تولیدی آجرهای نما که به جای خاک رس از نوعی خاک کوهی استفاده می کنند، ممکن است برای پیدا کردن خاک با رنگ دلخواه خود مجبور شوند به شهرهای دیگر مراجعه کنند که هزینه های حمل و نقل آنها را افزایش می دهد. در مواردی هم افزایش قیمت خاک برای تولیدکنندگان مشکل ایجاد کرده است، برای مثال برخی از بخش های دولتی عرضه کننده خاک قیمت خود را نسبت به قبل از عید دو برابر کردند. رئیس اتحادیه صنف فخاران در ادامه از مشکل تامین مازوت برای این صنف خبر داد و تصریح کرد: کارخانه های آجرپزی طی 20 سال گذشته به صورت سهمیه ای مازوت (سوخت نفت کوره) دریافت می کردند؛ اما از سال جاری طبق مصوبه هیات وزیران ایران مازوت در بورس عرضه شده و سهمیه کارخانه ها قطع شده است و در پی آن، حدود یک هفته پس از اجرای تصمیم هیات وزیران قیمت مازوت بیش از 7 برابر شد و در حال حاضر نیز تا 11 برابر رسیده است.

موز 9 هزار تومان ارزان شد

ایسنا : رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی استان تهران از کاهش 10 تا 15درصدی قیمت میوه های فصل در هفته های آینده خبر داد و گفت: قیمت موز حدود 9هزار تومان کاهش یافته است. اسدالله کارگر با بیان اینکه امسال در میوه و صیفی فراوانی داریم و با انبوه بار مواجه هستیم، اظهار کرد: قیمت میوه های فصل تابستان از زمان ورود به بازار تاکنون با کاهش 60 تا 70 درصدی مواجه شده است. وی با اشاره به اینکه برخی اقلام مانند لیموترش و گیلاس در هفته ها و ماه های گذشته دچار افزایش قیمت شد ولی در حال حاضر قیمت آن کاهش یافته است، اظهار کرد: علت افزایش قیمت برخی اقلام «نوبرانه بودن» آن بود که با ورود انبوه به بازار، قیمت ها نیز کاهش یافت. به گفته وی، لیموترش سنگی که در ماه های گذشته حدود 40 تا 50 هزار تومان فروخته می شد، درحال حاضر قیمت عمده آن به کیلویی 15 هزار تومان رسیده و قیمت لیموترش ریز نیز بین 10 تا 20 هزار تومان است. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی استان تهران همچنین از کاهش 8 تا 9 هزار تومانی قیمت موز خبر داد.