آرشیو چهار‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹، شماره ۹۸۰۱
بین الملل
۹

خبر

پروفسور حسین عسکری، مشاور پادشاه سابق عربستان در گفت وگو با«رسالت» : ترامپ ممکن است عربستان را هم قربانی کند

مشاور پادشاه سابق عربستان سعودی تاکید کرد: ترامپ ممکن است در مسیر انتخاب مجدد خود، عربستان را نیز قربانی کند.«حسین عسکری» مشاور اقتصادی امیرعبدالله پادشاه سابق عربستان سعودی در گفت وگو با «رسالت» اظهار داشت :«آنچه امروز برای ترامپ اهمیت دارد، پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر امسال است. او در این مسیر، حاضر است هر اقدامی را صورت دهد. بر همین اساس، اگر رئیس جمهور آمریکا به این تشخیص برسد که حمایت وی از ریاض در انتخابات برایش هزینه ساز خواهد بود، حاضر است ریاض را هم قربانی اهداف سیاسی خود کند.»استاد تجارت بین الملل دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا در ادامه افزود:«هر اندازه وابستگی به نفت و انرژی در حوزه سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا کاهش پیدا کند، عربستان آسیب پذیرتر خواهد شد و این روند را در آینده مشاهده خواهیم کرد.تکیه بر فناوری های جدید در حوزه اقلیمی و تجاری  که به طور طبیعی منجر به کاهش وابستگی کشورها به نفت خواهد شد، برای ریاض گران تمام خواهد شد.»

اخراج نماینده اتحادیه اروپا از ونزوئلا

در پی اقدام اتحادیه اروپا در تحریم11 مقام ونزوئلا، رئیس جمهور این کشور نماینده اتحادیه اروپا در کاراکاس را اخراج کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا به نماینده اتحادیه اروپا در این کشور دستور داد تا ظرف 72 ساعت این کشور را ترک کند.این تصمیم رئیس جمهور ونزوئلا پس از آن اتخاذ شد که اتحادیه اروپا 11 مقام دیگر ونزوئلایی را به لیست تحریم های خود اضافه کرد.به گزارش اسپوتنیک، مادورو  در سخنرانی تلویزیونی گفت: «من تصمیم گرفتم که به نماینده اتحادیه اروپا 72ساعت فرصت بدهم تا کشور را ترک کند.به نماینده اتحادیه اروپا اجازه داده می شود تا برای ترک خاک ونزوئلا از هواپیما استفاده کند.مادورو در این سخنرانی گفت: «استعمارگری اروپا علیه ونزوئلا دیگر بس است.»اتحادیه اروپا اخیرا 11مقام ونزوئلا را به اتهام آنچه که «تضعیف دموکراسی و حاکمیت قانون» توصیف کرد تحت تحریم قرار داد. اتحادیه اروپا اضافه کرد که این تحریم ها شامل بلوکه کردن اموال و ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا می شود.

هشدار صریح میشل عون به رژیم صهیونیستی

رئیس جمهور و یک نماینده مجلس لبنان هشدار دادند که آغاز عملیات اکتشاف گاز طبیعی و نفت در منطقه دریایی موسوم به «بلوک 72» از سوی رژیم صهیونیستی بسیار خطرناک بوده و دزدی دریایی و اعلام جنگ علیه این کشور  است.به نوشته روزنامه «جروزالم پست» به نقل از «خبرگزاری لبنان» «میشل عون» رئیس جمهور لبنان در این زمینه هشدار داد که آغاز عملیات اکتشاف گاز طبیعی در این منطقه بسیار خطرناک بوده و اعلام جنگ علیه لبنان است.  نخست وزیر لبنان نیز از شورای عالی دفاع لبنان خواست تا روز سه شنبه در این زمینه جلسه ای تشکیل دهد.«قاسم هاشم» از اعضای حزب بعث مجلس لبنان نیز در این زمینه هشدار داد که شروع عملیات اکتشاف  گاز در منطقه بلوک 72، اعلام جنگ علیه لبنان و دزدی دریایی است. این مقام لبنانی در ادامه خواستار اقدام همه جانبه برای خاتمه دادن به امیال تجاوزکارانه رژیم اسرائیل شد. بلوک 72 ، منطقه ای نزدیک به میادین گازی لبنان است. لبنان در ماه های آتی  قصد انجام عملیات اکتشاف گاز طبیعی و نفت را در این منطقه دارد. وزیر انرژی رژیم اسرائیل نیز سه شنبه هفته گذشته دستور اعطای مجوز اکتشافات گازی و نفتی برای منطقه بلوک 72 را صادر کرد.