آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۴۹۲۹
شرکت ها
۲۹

در گفت و گو بامدیرعامل مطرح شد: سود 223 میلیارد تومانی پاکشو از فروش بانک سامان

گفتگو: فاطمه حاج علی

گروه صنعتی پاکشو (سهامی عام) یکی از زیرمجموعه های گروه صنعتی گلرنگ است که در سال1351 با سرمایه فکری، مادی و معنوی مرحوم آقای حاج محمدکریم فضلی و کوشش جمعی از مهندسان و متخصصان ایرانی بنیان گذاشته شد. این مجموعه با به کارگیری دانش فنی روز در حال حاضر یکی از شرکت های پیشتاز در صنعت شوینده ایران است. از تولیدات این شرکت می توان به مایع ظرفشویی، مایع سفیدکننده، نرم کننده حوله و لباس، شیشه شوی، جرم گیر، شامپو فرش و موکت، پودر شوینده، انواع شامپوی موی سر و شامپوی بدن، مایع دستشویی، خمیردندان و نرم کننده موی سر اشاره کرد.

مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو با بیان اینکه عمده فعالیت شرکت در زمینه محصولات شوینده است، در مصاحبه با «دنیای اقتصاد» گفت: محصولات اولیه این شرکت در ابتدا با برند گلرنگ و تحت عنوان محصولات شوینده و آرایشی بهداشتی گلرنگ ثبت شدند. شرکت پاکشو از زمان تاسیس تاکنون،  رشد مستمری داشته و یکی از بزرگ ترین شرکت های بخش خصوصی ایران در زمینه مواد شوینده، بهداشتی و آرایشی به شمار می رود.

محمد عالمی افزود: سال 1386 مجتمع تولیدی و شیمیایی پاکشو در شهر صنعتی البرز با هدف تولید پودر شوینده و مواد اولیه مورد نیاز، به بهره برداری رسید و هم اکنون علاوه بر مجتمع فوق 4 کارخانه دیگر به تولید سایر محصولات شوینده اشتغال دارند.عمده محصولات شرکت به دو طبقه عمده مایعات و پودر تقسیم بندی می شود. در حال حاضر تولیدات این شرکت با نام های گلرنگ، اوه، سافتلن، مریدنت و به تازگی برند هوم پلاس نزد مصرف کنندگان ایرانی، جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

عالمی با بیان اینکه بیشترین سهم بازار را در اختیار داریم، افزود: در حال حاضردر زنجیره ارزش و تامین، پاکشو مالک 75درصد سهام دو شرکت پاکان پلاستکار

 (تولیدکننده انواع محصولات پلیمری) و شرکت ایراندار (تولیدکننده کاغذ پشت چسب دارو انواع چسب) است. همچنین سرمایه گذاری دیگری در شر کت آریان کیمیا تک (آرایشی و بهداشتی) که برند مای و شون را دارد، انجام شده و پاکشو  20 درصد سهام این شرکت را داراست. علاوه بر این 45 درصد سهام پدیده شیمی جم متعلق به شرکت پاکشو است که مواد اولیه مورد نیازمحصولات شوینده را تولید می کند.

وی با بیان اینکه پاکشو در پایان سال 92 وارد بازار سرمایه شد، اعلام کرد: تمام این شرکت ها، سودآوری خوبی دارند که در صورت های مالی تلفیقی پاکشو منعکس می شود. همچنین حدود 19درصد شرکت صنعت خرده فروشی کوروش متعلق به گروه صنعتی پاکشو است که آن شرکت نیز دارنده 100 درصد سهام افق کوروش  است.

عالمی به عملکرد شرکت در سال گذشته اشاره کرد و گفت: شرکت در سال گذشته 227 هزار تن تولید داشت که این رقم در سال 97 معادل 198 هزار و 400 تن بوده است و پیش بینی تولید شرکت برای سال 99 بالغ بر  300 هزار تن  خواهد بود.

وی به افزایش 75 درصدی تولید در سه ماه ابتدای امسال اشاره کرد و افزود: در سه ماه ابتدای امسال 63هزار و 400 تن محصول تولید کردیم که این رقم در مدت مشابه سال گذشته معادل 47 هزار و 720 تن بود.

عالمی اظهار کرد: فروش شرکت در سه ماه ابتدای سال 98 معادل 357 میلیارد تومان بود که این رقم با 62 درصد افزایش نسبت به سال مالی گذشته در سه ماه ابتدای سال جاری به 570 میلیارد تومان رسیده است. همچنین شرکت طی سال گذشته توانست معادل 2 هزار و 26 میلیارد تومان از فروش محصولات خود درآمد کسب کند که این رقم در سال 97 معادل یک هزار و 212 میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: طی روزهای آینده اقدامات مربوط به نوبت دوم  پذیره نویسی عمومی حق تقدم افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 2هزار میلیارد تومان به 4 هزار میلیارد تومان انجام خواهد شد که پس از حراج حق تقدم استفاده نشده وثبت حق تقدم ها، در نهایت افزایش سرمایه شرکت در نیمه دوم مرداد نهایی خواهد شد. این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران برای اصلاح ساختار مالی و برخی سرمایه گذاری های جدید صورت پذیرفت.

وی اظهار کرد: این شرکت از 26 خرداد تا 11 تیر 1399، اقدام به فروش تعداد 175 میلیون سهم شرکت بانک سامان (معادل 19/ 2درصد از سهام شرکت مذکور) در بازار فرابورس به مبلغ 2722 میلیارد و 772 میلیون ریال کرده که از این محل مبلغ 2230 میلیارد و 140 میلیون ریال سود شناسایی کرده است.

عالمی با اشاره به عرضه سهام زیرمجموعه در بازار سرمایه تصریح کرد: در نظر داریم که شرکت های زیرمجموعه پاکشو را وارد بورس کنیم که در این زمینه مذاکراتی صورت گرفته و به زودی شرکت پدیده شیمی جم وارد بازار سرمایه خواهد شد.

وی به مسوولیت اجتماعی شرکت اشاره کرد و گفت: گروه صنعتی پاکشو برای مقابله با سرعت انتقال ویروس کرونا، اقدام به فرمول سازی و راه اندازی خط تولید انبوه ژل ضدعفونی دست اهدایی با برند AVE کرد. همچنین این شرکت با شناسایی نقاط ضعف و آسیب پذیر جامعه، خدمات رسانی به گروه های کم توان که در جامعه آسیب پذیرترند را در اولویت قرار داد. در این راستا، پاکشو، انجمن بیماران کلیوی، انجمن حمایت از کودکان کار، انجمن سلامت خانواده ایران، اداره کل زندان های استان البرز، زندان های استان تهران، انجمن ام اس ایران، کانون هموفیلی ایران، خانه سلامت شهرداری تهران، موسسه زنان سرزمین خورشید، جانبازان شیمیایی، بیمارستان امام خمینی، مرکز آموزش دژبان آجا، بیمارستان ورامین و بهارلو، ایستگاه های تاکسی، مناطق محروم و سازمان های مشابه را در لیست دریافت ژل های اهدایی AVE قرار داد.

مدیرعامل گروه صنعتی پاکشو افزود: به رغم شرایط سخت تامین مواد اولیه بنا داریم در سال جدید  محصولات جدیدی وارد بازار کنیم. این در حالی است که در حال حاضر گروه صنعتی پاکشو 8 کانال توزیع بزرگ و مطرح در سطح کشور دارد و توزیع محصولات پاکشو از طریق شرکت های گل پخش اول، افق کوروش، پخش البرز، فروشگاه های سورنا، سلامت پخش هستی، هایپر فامیلی، مارینا پخش و اکالا انجام می دهد. اکالا (فروشگاه دیجیتالی)، فروشگاه های سورنا (سوپرمارکت ها) و مارینا پخش(پخش زنجیره ای هوم پلاس) از کانال های توزیع گروه صنعتی پاکشو هستند.

عالمی با اشاره به صادرات  پاکشو به سایر کشورها، بیان کرد: در سال مالی 98 معادل 10درصد از محصولات و مواد اولیه شرکت به کشورهای عراق، افغانستان، گرجستان، ترکمنستان و ازبکستان صادر شد که کل درآمدهای شرکت از محل صادرات بالغ بر 10 میلیون دلار بوده است. با وجود شیوع ویروس کرونا و شرایط سخت حاکم در حمل ونقل، شرکت پاکشو در نظر دارد که بازارهای صادراتی خود را گسترش داده و درآمدهای شرکت از محل صادرات را به 15تا 20 میلیون دلار در سال برساند که در مقایسه با سال مالی 98 از رشد حداقل 50 درصدی برخوردار خواهد بود.