آرشیو دو‌شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۵۷۱۶
زندگی: دانش
۱۵
دنیای ذهن

کلید شادی در مغز ما

فاطمه نقدی (دانش)
منبع: Medicalxpress

 من نمی دانم خوشحال ترین نامه جهان را چه کسی برای چه کسی فرستاده است، اما می توانم بگویم نامه هشت صفحه ای که سال1493 میلادی کریستف کلمب پس از کشف قاره آمریکا برای ایزابل و فرناندو ملکه و پادشاه اسپانیا نوشت و در آن برداشت خود از مردمان، گیاهان و جانوران سرزمین جدید را توضیح داد، می تواند نوشته ای برآمده از یک مغز شاد باشد؛ زیرا پس از کشف یک قاره نوشته شده و این همان کلید طلایی شادی است! یعنی کشف های جدید.

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد تجربیات جدید و متنوع با افزایش شادی همراه است و این ارتباط با ارتباط بیشتر فعالیت مغز همراه است. بگذارید اسرار این کلید طلایی را در مغز، از زبان کاترین هارتلی، استادیار گروه روان شناسی دانشگاه نیویورک بشنویم: نتایج تحقیقات ما نشان می دهد وقتی مردم در زندگی روزمره خود تنوع بیشتری احساس می کنند، احساس خوشبختی دارند. برعکس این اتفاق هم به احتمال زیاد صادق است، یعنی احساسات مثبت ممکن است افراد را به سمت جست وجوی این تجربیات پاداش دهنده سوق دهد. مطالعات قبلی با استفاده از حیوانات نیز نتایج مشابهی نشان داده بود.

محققان این مطالعه را قبل از شروع همه گیری کرونا انجام داده اند و می دانند دستورالعمل ها و محدودیت های فعلی بهداشت عمومی محدودیت ها را به همراه دارند. با این حال، معتقدند حتی تغییرات کوچکی که تغییرپذیری بیشتری را در روال جسمی یا روانی ایجاد می کنند، مانند ورزش در خانه، پیاده روی در اطراف محل زندگی و طی کردن مسیری متفاوت به سوی فروشگاه ها به طور بالقوه در ایجاد احساسات مثبت موثر باشد.

داستان کشف این کلید طلایی را در نشریه نیچر نوروساینس با هم می خوانیم. محققان این سوال را مورد بررسی قرار دادند که آیا تنوع در تجربیات روزانه انسان با حالات احساسی مثبت تری همراه است؟

برای این کار، آنها سه چهار ماه شرکت کنندگان در نیویورک و میامی را با جی پی اس ردیابی کرده و از افراد از طریق پیام متنی خواستند در مورد این وضعیت احساسی مثبت و منفی خود را در این دوره گزارش دهند .نتایج نشان داد در روزهایی که افراد در موقعیت جسمی خود دارای تنوع بیشتری هستند هر روز از مکان های بیشتری بازدید می کنند، متناسب با مکان ها، آنجا وقت می گذرانند و این احساسات مثبت را گزارش می کنند: خوشحال، هیجان زده، قوی، آرام یا هوشیار. دانشمندان سپس به دنبال تعیین این موضوع بودند که آیا این ارتباط بین اکتشاف و احساسات مثبت با فعالیت مغز ارتباط دارد یا خیر. برای این کار، حدود نیمی از افراد به آزمایشگاه بازگشتند و تحت اسکن ام آرآی قرار گرفتند.

نتایج ام آرآی نشان داد افرادی که این اثر برای آنها قوی تر است، یعنی همان افرادی که مواجهه آنها با تجربیات متنوع بیشتر با احساس مثبت همراه است، بین فعالیت مغز در هیپوکامپ (hippocampus) و جسم مخطط شان(striatum) ارتباط بیشتری وجود دارد. اینها مناطقی از مغز است که به ترتیب با پردازش تازگی ها و تجربیات ذهنی سودمند یا مثبت همراه هستند.

همان طور که دیدید کلید شادی در مغز همه ما هست. فقط کافی است کمی تنوع به فعالیت هایمان در منزل اضافه کنیم یا وقتی خانه را به مقصد جایی ترک می کنیم، راه های جدید را امتحان کنیم. کوچه ها و محله ها و مغازه های قدیمی را ببینیم یا حتی به جای نشستن پشت میز کافه همیشگی و خوردن قهوه همیشگی، این بار با یک فلاسک چای به جست وجو در طبیعت بپردازیم و چای را همراه با عطر بابونه ها بنوشیم و از این که کلید شادی این قدر در دسترس مان است، خوشحال و شاکر باشیم.