آرشیو سه‌شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۷۰۴
اقتصاد
۶

خبر کوتاه

 30 درصد بورس مسکن در اختیار مردم قرار می گیرد

رییس اتاق تعاون ایران گفت: 30 درصد سهام بورس املاک در اختیار آحاد مردم قرار می گیرد و مردم می توانند در آن پذیره نویسی کرده و سهام دریافت کنند. بهمن عبداللهی در حاشیه یکصد و هشتاد و سومین جلسه شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به مصوبه شورا در خصوص تاسیس بورس املاک، مستغلات و امتیازات ایران اظهار داشت: این یکی از مصوبات بسیار مهم چند ماه اخیر شورا بود، چون تامین و عرضه مسکن، یکی از مهم ترین مشکلات و بحران هایی است که در کشور با آن دست به گریبانیم. این عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار افزود: مصوبه شورای عالی بورس، در حقیقت، سازوکاری است که به ما کمک می کند تا بتوانیم از همه منابع کشور، اعم از بخش خصوصی، تعاونی و بخش های عمومی و نیز آحاد مردم در جهت تولید، عرضه و تسهیل خرید مسکن برای مردم استفاده کنیم. وی گفت: تسریع در راه اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات ایران، کمک بزرگی به عرضه و تولید مسکن در کشور خواهد کرد.

مهلت فروش 30 درصد سهام عدالت در بانک ها تمام نشده است

حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در خصوص سهام عدالت گفت: این فرصت از دهم خرداد شروع شده و هیچ تاریخی برای اتمام فروش سهام عدالت تعیین نشده است. سهامداران می توانند هر زمانی که بخواهند برای فروش سی در صد از سهام شان به شعب بانک های دولتی و کارگزاری ها مراجعه کنند. او در ادامه افزود: کارگزاری ها و بانک هایی که مهلت فروش سهام عدالت را تمام شده اعلام می کنند متخلف هستند و با آنها برخورد جدی خواهد شد.

اعمال محدودیت در پرداخت وام ودیعه مسکن

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اعلام کرد: اجاره نامه های رسمی مسکن بعد از 4 مرداد 99 مشمول دریافت وام ودیعه اجاره مسکن هستند. پروانه اصلانی اظهار کرد: شرایط وام ودیعه مسکن شرایطی است که قانون ساماندهی و حمایت از عرضه و تولید مسکن و آیین نامه اجرایی آن بر آن تاکید دارد. بدین معنا افراد متقاضی نباید از تسهیلات یارانه ای دولت استفاده کرده باشند. فرم ج سبز، عدم مالکیت از سال 84 به بعد، تاهل یا سرپرست خانوار بودن از جمله شرایطی است که برای دریافت کمک ودیعه اجاره مسکن آمده است. وی با بیان اینکه بانک مسکن یکی از بانک های عامل پرداخت تسهیلات وام اجاره مسکن است که مطابق با نظر و اعلام بانک مرکزی سایر بانک ها نیز این تسهیلات را به واجدان شرایط پرداخت خواهند کرد، افزود: در این مرحله از پرداخت وام اجاره مسکن بتوانیم در حدود 900 هزار نفر را پوشش بدهیم. در مجموع 6.6 میلیون نفر خانوار اجاره نشین در کشور داریم که همه آنها دارای مشکل نیستند. بررسی ها نشان می دهد که 2.2 میلیون خانوار نیازمند کمک های دولت برای وام اجاره مسکن هستند. وی اشاره کرد، تلاش بر این است که حداقل وثیقه از افرادی که واجد شرایط هستند دریافت شود. اینها موضوعی است که از سوی بانک مرکزی نهایی و اعلام می شود، او تصریح کرد: از تاریخ مصوبه ستاد ملی کرونا که 4 مرداد است اجاره نامه ها مشمول استفاده از این تسهیلات می شوند. فرآیند پایش از طریق کد ملی افراد آغاز شده است. اما به شکل دقیق تر اطلاعات افراد تحت تکفل سرپرست خانوار نیز پایش خواهند شد. وی درباره آغاز پرداخت تسهیلات وام اجاره مسکن گفت: تلاش این است که قبل از پایان مرداد بتوانیم افراد را به بانک های عامل برای دریافت وام معرفی کنیم. اصلانی ادامه داد: منابع محدود است و دسته بندی و طبقه بندی متقاضیان در ستاد ملی کرونا انجام شده است. آنچه ملاک عمل قرار خواهد گرفت مستاجرانی است که بعد از 4 مرداد اجاره نامه تنظیم کرده اند که این افراد مشمول دریافت کمک ودیعه مسکن هستند. این تعداد وامی که در نظر گرفته شده است منابع کوچکی نیست و در این شرایط اقتصادی اتفاق مهمی است که افتاده است و باید به فال نیک گرفت. اصلانی با اشاره به اینکه میزان این وام از صندوق توسعه ملی تامین می شود، توضیح داد: بخشی از این وام می تواند در حوزه مشاغل صرف شود تا توانمندی خانوار در حوزه کسب درآمد افزایش یابد و افراد از پرداخت اجاره خود برآیند.

کارگران همچنان منتظرند

عضو کمیته مزد شورای عالی کار با اشاره به مصوبه افزایش حق مسکن کارگران گفت: میزان حق مسکن کارگران با رشد سرسام آور اجاره بها صرفا کمک هزینه ای بیش نیست. امسال جهش بسیاری در بحث مسکن در شهرهای بزرگ داشته ایم. محمدرضا تاجیک، درباره حق مسکن کارگران می گوید: طبق پیگیری هایی که داشتیم اعلام کردند که وزیر در حال پیگیری است اما متاسفانه این موضوع قابل قبول نیست. وی ادامه داد: قیمت مسکن در سراسر کشور افزایش افسارگسیخته داشته است. امسال جهش بسیار بالایی در بحث مسکن به خصوص در شهرهای بزرگ داشته ایم. در شهرهای بزرگ قیمت ها بسیار افزایش یافت. افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن صرفا کمکی به صرفه کارگران بود وگرنه دردی در زمینه مسکن دوا نمی کرد. تاجیک افزود: چند ماه از سال جدید گذشته است و هنوز حق مسکن 200 هزار تومانی کارگران که شورای عالی کار یک ماه پیش آن را مصوب کرده بود پرداخت نشده است. مقرر بود این حق مسکن از ابتدای تیرماه پرداخت شود و این درحالی است که در چند ماه اخیر قیمت مسکن و اجاره مسکن وضعیت سرسام آوری پیدا کرده است.