آرشیو پنج‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۵۲۶
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

شاخ هایی که از فرش قرمز رسانه ملی گذشتند!

با خبر صدور مجوز کارگردانی سینما برای یکی از به اصطلاح شاخ های اینستاگرامی که تا پیش از این، کلیپ های مبتذل می ساخت، بحث حمایت از این عناصر توسط دستگاهای دولتی و حاکمیتی بیش از پیش مطرح شد. شاخ های اینستاگرامی اغلب برای مطرح شدن به انواع و اقسام اعمال ساختارشکن و مفسده آمیز دست زده و اساس کارشان تاثیر بر روی سبک زندگی مخاطبانشان اعلام شده که در شبکه های به اصطلاح اجتماعی مانند اینستاگرام مورد حمایت قرار می گیرند. برخی از این به اصطلاح شاخ ها به دلیل فعالیت های مفسدانه، از سوی پلیس ایران و حتی در خارج از کشور به وسیله اینترپل دستگیر شدند.

اما آنچه در این میان، از همه تاسف بارتر به نظر می رسد، این است که برخی از این به اصطلاح شاخ های اینستاگرامی توسط رسانه ملی و برنامه های به اصطلاح جوانانه اش، مطرح شده و راهشان به فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی باز شده است. یعنی در واقع با حضورشان در برنامه های تلویزیونی، اولین گام ها را برای شناساندن خود به کاربران فضای مجازی برداشتند.  فردی که اخیرا از معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، مجوز کارگردانی سینما دریافت کرد، قبلا در برنامه هایی مثل «من و شما»، «ایرانیوم» و ویژه برنامه «بوی عیدی» در قاب تلویزیون دیده و معروف شد و سپس در فضای مجازی به ساخت کلیپ های مبتذل دست زد و با استفاده از سابقه حضور تلویزیونی به سرعت در فضای مجازی مطرح گردید. فرد دیگری از همین به اصطلاح شاخ ها با برنامه «خنداننده شو» به شهرت رسید و حتی در همین سریال «آخر خط» نیز بازی داشت.

پیش از این نیز بارها از سوی دلسوزان و عناصر متعهد فرهنگی، خیرخواهانه به رسانه ملی هشدار داده شد که برخی برنامه ها به جای تکیه بر تخصص های دانش محور و مهارت های تکنولوژیک و مبتکران علمی، متاسفانه به توانایی های نمایشی و اکروباتیک (که لااقل در اولویت های امروز کشور قرار نمی گیرند) می پردازند و بدین ترتیب، فضای فعالیت را هم برای علائق و تمایلات فن آورانه و علمی تنگ می کنند و هم برای برنامه های بازی محور و سرگرم کننده محض عرصه های وسیعی می گشایند که بیشتر زیبنده جوامع و کشورهای کوچک و مینیاتوری حاشیه جنوبی خلیج فارس هستند که به جز درآمد نفت و استعمار خارجی به موضوع دیگری اساسا فکر نمی کنند. نه سرزمین و مردم ما که به فرمایش رهبر معظم انقلاب بایستی در مراحل جهش تولید و جهاد اقتصادی باشند تا در میادین نفس گیر نبرد اقتصادی با دشمن کینه ورز و غدار، پیروز میدان شوند.

ضبط سکانس های جنگی پربازیگرترین سریال دفاع مقدس با رعایت پروتکل های بهداشتی

تصویربرداری سکانس های دفاع مقدسی سریال «ایل دا» در خرم آباد ادامه دارد.

 علیرضا سبط احمدی تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «ایل دا» با اعلام خبری گفت: سکانس های مربوط به جنگ در ارتفاعات خرم آباد در گرمای 43 درجه در حال تصویربرداری است.

وی ادامه داد: تصویربرداری صحنه های جنگ در خارج از شهرک دفاع مقدس و انتقال ادوات جنگ به منطقه خرم آباد کار بسیار سخت و پیچیده ای است که با همکاری گروه در حال انجام آن هستیم. گروهی متشکل از 180 نفر در این منطقه مشغول به فعالیت و آماده سازی صحنه ها هستند که با رعایت پروتکل های بهداشتی تلاش می کنیم روز های سخت کرونا را سپری کنیم. سبط احمدی در خاتمه تاکید کرد: امیدواریم با مساعدت مدیران بتوانیم مجموعه را برای چهلمین سالگرد دفاع مقدس آماده و روانه آنتن کنیم. «ایل دا» یکی از مجموعه های پربازیگر و از تولیدات سیما فیلم است. در این مجموعه بیش از 35 بازیگر حرفه ای سینما و تلویزیون با گریم های متفاوت فعال هستند همچنین بیش از 100 بازیگر تلویزیون و تئاتر لرستان در این مجموعه به ایفای نقش می پردازند. «ایل دا» در گروه فیلم و سریال مرکز سیما فیلم و به تهیه کنندگی سید علیرضا سبط احمدی و کارگردانی راما قویدل به نویسندگی نوشین پیرحیاتی در حال تولید است.

تمایل برای اقتباس سینمایی از روی رمان شکار پهپاد آمریکایی

نویسنده کتاب «شکار هیولا» به تمایل سینماگران برای اقتباس از این کتاب خبر داد.

محمد سرشار، نویسنده کتاب «شکار هیولا» در گفت وگو با فارس درباره اقتباس از این کتاب توسط سینماگران کشورمان اظهار داشت: پس از انتشار کتاب سه تیم برای اقتباس از این کتاب پیشنهاد ساخت کار داده اند. وی افزود: در حال مذاکره با این سه تیم از بخش خصوصی هستم. این سه گروه از صدا و سیما نبوده و به شکل مجزا فعالیت می کنند. از این رو پیشنهاد ساخت کاری بر اساس این کتاب را مطرح کرده اند. رمان نوجوان «شکار هیولا» داستان مهم ترین و پیشرفته ترین پهپاد آمریکایی با نام آرکیو170 با اسم مستعار هیولاست. این داستان بلند از زمان تولید شدن این اثر تا زمانی که به خاطر ماموریتی سری وارد ایران شد و توسط نیروهای ایرانی شکار شد را روایت می کند.

نکته قابل توجه درباره این اثر داستانی این است که راوی داستان، پهپاد آرکیو170 است که از زبان خودش این ماجرا را برای نوجوانان تعریف می کند. این کتاب به تازگی توسط نشر معارف منتشر شده است.

هنرمندان ترکمنی برای سردار سلیمانی خواندند

«سردار وطن» به سبک موسیقی سنتی ترکمنی و با موضوع بزرگداشت سردار حاج قاسم سلیمانی آماده پخش شد.

به گزارش فارس،«سردار وطن» جدیدترین ترانه رادیو ترکمنی معاونت برون مرزی صداوسیما به سبک موسیقی سنتی ترکمنی آماده پخش شد. این سرود حماسی، نخستین اثر موسیقایی ترکمنی در ستایش سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی است که توسط آراز محمد خرمالی تهیه شده است.

ترانه «سردار وطن» تازه ترین سروده آراز محمد خرمالی است که با خوانندگی و آهنگسازی رحیم حیوه لی، استاد برجسته موسیقی سنتی ترکمنی تولید شده است.

این اثر  مبارزات دلیرانه و شجاعانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در جنگ با داعش در سوریه و عراق و نیز تاثیرگذاری وی در حفاظت از امنیت منطقه را به زیبایی تمام روایت کرده و از او با نام  پدر و حامی تمام فرزندان غزه و فلسطین یاد می کند. همچنین «سردار وطن» ضمن انتقاد به جنایت آمریکا در به شهادت رساندن آن سردار بزرگ، به دعای خیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای برای آن شهید والامقام نیز اشاره می کند.

در کنار استاد رحیم حیوه لی (خواننده، نوازنده دوتار و آهنگساز)، دوران عطا به عنوان نوازنده کمانچه، بهروز دوگونچی به عنوان تنظیم کننده و فریده فجقی به عنوان مترجم و هماهنگ کننده در ساخت «سردار وطن» همکاری داشته اند. «سردار وطن» محصول رادیو ترکمنی معاونت برون مرزی مستقر در مرکز صداوسیمای استان گلستان است.